Češi otevírají mistrovství Evropy proti Španělsku. Filozofie soupeře zůstala stejná, ví Trtík

Pohyblivá a flexibilní obrana i smrtící kontry po chybách. To jsou jedny z předností taktiky, která pomohla Španělům ke zlatým medailím z posledních dvou evropských šampionátů i bronzu z mistrovství světa. „Určitě je výhoda, že nemáme co ztratit. S tím do utkání jdeme a takto chceme vystupovat i v naší skupině. Navíc pořád věříme, že jsme na Slovensku v podstatě doma, tak to vnímá každý z hráčů,“ říká trenér Rastislav Trtík. Mužský národní tým otevře šampionát před kamerami ČT Sport už ve čtvrtek od 18 hodin.

Národní mužstvo bude čekat na úvod šampionátu náročný úkol. V úvodním utkání skupiny E vyzve favorita ze Španělska. „Z toho, co jsem viděl, Španělé hru oproti předchozím šampionátům příliš nezměnili, filozofie zůstala úplně stejná,“ popisuje trenér Rastislav Trtík. Podle něj vychází soupeř z hodně pohyblivé a flexibilní obrany. Je úplně jedno, jestli hraje 0-6, nebo 1-5.

„Vytlačují rozehrávku až na půlku hřiště. Pohyb je v první fázi aktivní a pak je reaktivní, což vytváří kruh kolem hráče s míčem – zónový presink,“ pokračuje zkušený kouč. „Pokud tuto herní situaci nezvládnete, soupeř okamžitě kontruje do odkryté obrany a dává branky. Takhle už utekli spoustě mančaftů a takhle si získávají rozhodující náskok.“

Na šampionátu budou následovat zápasy v rychlém sledu, času na regeneraci není příliš. „Jde to ráz na ráz. Mančafty, které mají širší lavičku, více zkušenějších a vyhranějších hráčů, získávají obrovskou výhodu. Ale to je v pořádku a legitimní pro každého, podmínky jsou stejné. Takže těch faktorů, abychom mohli vyhrát, se musí sejít několik. Ale řekl bych, že v těchto utkáních jsou vždy tím nejdůležitějším faktorem brankáři,“ vnímá Trtík.

Tým už se na ostrý vstup do turnaje těší. „Očekávám dobré utkání z obou stran a velmi rychlou házenou. Nesmíme se toho bát a jít do toho po hlavě,“ uvědomuje si Stanislav Kašpárek. Negativní bilanci se soupeřem je podle něj čas obrátit v náš prospěch.

Jaký by mohl být podle 25letého hráče běloruského Meshkovu Brest recept na úspěch? „Určitě se budeme soustředit spíše na naši než na jejich hru. Celý tým, musíme hrát na hraně našich možností a nebát se toho. Máme plno kluků, kteří umí dát gól. Když ale neubráníme soupeře, je to pořád k ničemu. Musíme se soustředit jak na obranu, tak útok,“ dodává Kašpárek.

Úvodní český duel na mistrovství Evropy začne na Zimním stadionu Ondřeje Nepely v 18 hodin. Buďte u toho, utkání můžete sledovat na obrazovkách ČT Sport.