Česká reprezentace očima IHF

Česká republika se podruhé od roku 2009 vrací na mistrovství světa IHF mužů, což znamená, že pro tým to bylo nelehké období, ale zdá se, že končí. Zejména v posledních několika letech Česká republika ukázala, že je třeba ji brát velmi vážně. Na evropském šampionátu 2018 vyrovnali Češi nejlepší výsledek v historii, šesté místo (dříve v roce 1996).
V předkole na mužském EHF EURO 2018 způsobila Česká republika značný rozruch, když svrhla olympijské šampiony Dánsko, kteří nakonec postoupili do semifinále. Následovalo vítězství nad Maďarskem, které vedlo k postupu do hlavního kola. Tam Češi porazili Severní Makedonii a remizovali s bronzovými medailisty z MS 2017, Slovinci.
EHF EURO 2018 bylo zásadním bodem, které umístilo ČR na házenkářskou mapu světa, nejen co se týká umístění, ale také jednotlivými hráči. Ondřej Zdráhala se stal jasně nejlepším střelcem celého turnaje, dále specialista obranář Pavel Horák, který na sebe upoutal zrak zvučného THW Kiel, ke kterému se připojil v sezoně 2019/2020. Český výběr vede trenérská dvojice Jan Filip a Daniel Kubeš, oba bývalí pozoruhodní reprezentanti. Filip, coby nejlepší střelec historie, který ve 200 utkáních nastřílel 991 branek, Kubeš ústřední článek české defenzivy ukončil kariéru s bilancí 210 branek ve 140 utkáních.
„Naším hlavním cílem je přispět k tomu, aby šampionát byl důstojnou oslavou házené a my abychom byli součásti toho všeho, šampionát bude díky novému hracímu systému rozdílný oproti předešlým ročníkům. Tři týmy ze čtyřčlenné skupiny postupují do další fáze turnaje a to je náš cíl být jedním z nich a díky tomu odehrát minimálně další tři kvalitní utkání“, říká Jan Filip.
„Pro nás je to po šesti letech další účast na světovém turnaji (naposledy Katar 2015) a tudíž obrovská výzva. Dalším cílem je zlepšit výkonnost a začlenit nové mladé hráče, kteří by měli nabrat zkušenosti a v dalších letech být tahouny týmu“, dodává Filip.
Filip s Kubešem povedou český výběr ve skupině proti domácímu Egyptu, Švédům a Chile jako zástupci jihoamerického kontinentu.
„Naše základní skupina nebude vůbec lehká, obecně není slabého soupeře mezi všemi aktéry. Švédsko je tradiční silný soupeř, mají hráče vysokých kvalit a skvělého trenéra, kterého pamatuji z dob mé hráčské kariéry, jasný favorit skupiny“. Také domácí budou velice silní a velice dobře připravení. Nevýhoda budou pravděpodobně prázdné ochozy, v halách pro 16 000 diváků bude ponurá atmosféra“ uzavírá Filip.

Zdroj: IHF