Češky před velkou výzvou. Národní tým hostí v Plzni před kamerami ČT Sport Francii, favorita se pokusí se překvapit

Přijely v plné palbě. Česká reprezentace přivítá ve středu (20:00) před kamerami ČT Sport favorizovanou Francii, která prozatím v kvalifikační skupině 4 neztratila ani bod. O podcenění soupeřem nemůže být řeč, lídr skupiny 4, který neztratil ani bod, povolal největší hvězdy. „Chtěl bych diváky pozvat. Tolik zlatých medailí z olympijských her a mistrovství světa dlouho na českých palubovkách nebylo a to jak mezi muži, tak ženami. Fanoušci mohou vidět opravdu ty nejlepší házenkářky z posledních let. Podporu diváků budeme určitě potřebovat a budeme za ni rádi,“ říká trenér Jan Bašný.

Národní tým každopádně čeká velká výzva. Poprvé od konce roku 2021 se představí v soutěžním utkání, doma bude hostit favorita. „Pokud bychom naskládali na hromadu všechny medaile Francie z velkých akcí posledních pěti let, nestačil by nám ani velký batoh. A nejspíš bychom potřebovali i hodně síly, abychom vše odvezli na dvoukoláku. Jde o velmi silný tým, možná vůbec nejsilnější družstvo posledních let a určitě jeden ze dvou, tří aktuálně nejlepších týmů na světě,“ uvědomuje si Jan Bašný. Ten dodává, že soupeř přivezl na západ Čech nejsilnější možnou sestavu. „Hovoří to za vše. Francouzky se již kvalifikovaly, vyhrály všechna utkání, nic ale nepodceňují. Nasazením hlavního týmu místo céčka, déčka nechtějí ovlivňovat regulérnost soutěže.“

V čem vězí největší síla soupeřek? Především ve famózní defenzivní hře, ve spojení obrany a vynikajících brankářek i rychlého přechodu do neorganizované hry soupeře. „Zároveň jsou fyzicky a rychlostně velice dobře připravené. Na každém postu mají dvě hráčky, u nichž není vidět žádný rozdíl v kvalitě hry. Musíme se snažit eliminovat jejich zbraně,“ uvědomuje si hlavní trenér. „Pracujeme na tom, začali jsme na tom pracovat už během minulého kempu ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto, že proti Ukrajině hrát nebudeme v původním termínu. Připravujeme se zároveň také na nedělní utkání v Chorvatsku, které původně mělo být rozhodující. V tuto chvíli nevíme, jestli bude.“

Další zbraní francouzských házenkářek je samozřejmě šikovnost v individuálních činnostech. „Všechny hráčky jsou schopné přehrát soupeřku jedna na jednu, zároveň jsou všechny dobře rychlostně vybavené a mají vynikající souhru s pivotkou. Ta během posledního dvojzápasu s Chorvatskem nebyla, ale teď hrát bude,“ pokračuje Bašný.

Oproti původní nominaci nastaly dvě změny, zraněné Dominiku Zachovou s Petrou Maňákovou nahradily Veronika Andrýsková a Anna Franková. Nechybí ani donominované Magda Kašpárková s Ivetou Korešovou. „Máme v Plzni kvalitní tým. Po dlouhé době se připravují na kvalifikační zápas Iveta Korešová s Hanou Kvášovou. Chtěli bychom odčinit vysoký výsledek z prvního vzájemného zápasu. V říjnu se nám dařilo hrát dvacet minut se soupeřkami vyrovnanou partii, pak nás fyzicky a rychlostně přejely. S tím se budeme snažit vyrovnat,“ komentuje Bašný.

Důležitá bude právě vaše podpora, národní tým v souboji s favoritem skupiny bude potřebovat každé hlasivky. „Chtěl bych pozvat diváky. Tolik zlatých medailí z olympijských her a mistrovství světa dlouho na českých palubovkách nebylo, a to jak mezi muži, tak ženami. Fanoušci mohou vidět opravdu ty nejlepší házenkářky posledních let. Podporu diváků budeme určitě potřebovat a budeme za ni rádi,“ uzavírá hlavní trenér. Přijďte naše holky podpořit! Utkání bude zároveň vysílat stanice ČT Sport od 19:50.

Finální nominace na Kvalifikaci na Mistrovství Evropy 5. a 6. kolo:

Brankářky: Petra Kudláčková (JDA Dijon Handball – FRA), Karin Řezáčová (DHC Plzeň), Hana Mučková (TJ Sokol Poruba).

Levá křídla: Veronika Malá (SG BBM Bietigheim – GER), Adéla Stříšková (DHK Baník Most)

Levé spojky: Hana Kvášová (Sambre Avesnois Handball – FRA), Kamila Kordovská (HSG Blomberg Lippe – GER), Markéta Jeřábková (Vipers Kristiansand – NOR)

Střední spojky: Veronika Mikulášková (DHK Baník Most), Julie Franková (DHC Slavia Praha)

Pravé spojky: Sára Kovářová (Kastamonu Belediyesi Gsk – TUR), Charlotte Cholevová (DHK Baník Most), Markéta Hurychová (HBC Saint Amand les Eaux – FRA)

Pravá křídla: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand – NOR), Valerie Smetková (DHK Baník Most), Anna Franková (BSV Sachsen Zwickau – GER)

Pivotka: Alena Stellnerová (Sokol Písek), Veronika Andrýsková (DHK Baník Most)