Čest, hrdost a vzrušení: Polsko se připravuje na první mistrovství světa v roli hostitele

Od listopadu 2015, kdy bylo 28. mistrovství světa IHF mužů přiděleno Polsku a Švédsku, se spolupořadatelé připravují na to, aby v soutěži obstáli.

Zatímco Švédsko bylo neustále v předstihu, Polsko procházelo vážnou obměnou kádru. Jejich zlatá generace, která zpečetila stříbrnou medaili v Německu 2007 a bronzovou medaili v Chorvatsku 2009, byla postupně vyřazena a nahrazena mladými hráči připravenými chopit se své šance.

Sedmnácté místo ve Francii 2017 a třinácté v Egyptě 2021, přičemž na závěrečné akci v Dánsku/Německu 2019 chyběli, byly neuspokojivé výsledky. Přesto trenér Patryk Rombel zůstává ohledně jejich šancí na současném turnaji optimistický.

„Na tento turnaj jsme se připravovali poslední tři a půl roku. Vždy to měl být okamžik, kdy dosáhneme vrcholu naší formy a našeho potenciálu,“ říká Rombel.

„Jsme nadšení, je tu trochu stresu, ale vše jde podle plánu. Doufáme, že v příštích týdnech předvedeme naši nejlepší házenou a budeme na sebe i naši zemi hrdí.“

Polský tým je zajímavým mixem zkušeností a mládí. Stálice jako levé křídlo Przemysław Krajewski a bek Piotr Chrapkowski jsou nejzkušenějšími hráči na soupisce, zatímco dva pětadvacetiletí hráči Industrie Kielce, pravé křídlo Arkadiusz Moryto a levá spojka Szymon Sićko, jsou v posledních letech stále spolehlivějšími střelci.

V letošní sezoně se oba nacházejí ve skvělé formě, když v Machineseeker EHF Champions League nastříleli dohromady 93 branek za svůj klubový tým, což z nich dělá dva nejlepší střelce týmu Talanta Dujshebaeva.

Ostatně doufají, že se jim podaří zopakovat takovou formu i na 28. mistrovství světa IHF mužů, kde bude Polsko v základní skupině potřebovat vydatnou pomoc, neboť jejich bývalá hvězda Sławomir Szmal jim při losování v Katovicích 1. července 2022 přisoudil těžkou skupinu.

Polsko se ve skupině, která rozhodne o jeho budoucnosti v soutěži, utká se Slovinskem, Saúdskou Arábií a úřadujícími olympijskými vítězi Francií. Pro spolupořadatele nemohl být začátek v katovické Spodek Areně náročnější, neboť se utkají s věčným soupeřem, Francií, která v posledních 11 ročnících soutěže skončila mimo první čtyři místa pouze jednou.

„Je to velmi těžký zápas na úvod a velmi těžký soupeř, kterého je třeba porazit. Ale pokud chceme na turnaji dojít daleko, musíme hrát proti nejlepším týmům v soutěži, takže nás vždy čekají těžcí soupeři. Francie je velmi silná a bude to pro nás velmi těžký začátek,“ dodává Rombel.

Jak ale vidí trenér svou stranu? Co musí Polsko udělat, aby v soutěži uspělo?

Podle Rombela vše začíná u obrany a Polsko opakovaně dokázalo, že dokáže vychovávat a trénovat hráče tak, aby nejen v obraně vynikali. Nyní mají fungující obranu, což Rombel vyzdvihuje jako hlavní rys týmu.

„Máme spoustu hráčů, kteří jsou ve svých klubových týmech specialisty a mohu jmenovat jen několik z nich, jako jsou bratři Gębala nebo Piotr Chrapkowski, takže celkově si myslím, že lze říci, že máme dobrý stavební blok v obraně. Stačí, abychom hráli společně, působili jako tým, a výsledky se dostaví,“ říká polský kouč, který je v této funkci od roku 2019 poté, co svou trenérskou kariéru zahájil v roce 2015.

Obrovskou výhodou pro Polsko bude status spolupořadatele, protože až do finále bude hrát své zápasy doma, pokud se do této fáze šampionátu dostane. Jejich skupinu předkola budou hostit Katovice, zatímco v případě postupu do hlavní fáze budou hrát v Krakově.

Pokud postoupí do vyřazovací fáze, bude Polsko hrát v Gdaňsku. Jak však Rombel uvedl, půjdou postupně a takovou akci si užijí na domácí půdě.

„Polští fanoušci jsou úžasní a vždy pomáhají týmu hrát lépe a lépe, bez ohledu na sport. Viděli jste to ve volejbale a vidíte to i v házené. Dají nám těch 5-10 % navíc, které potřebujeme, abychom dosáhli něčeho úžasného.“

„Budeme hrát i pro ně. Naši hráči určitě pocítí energii z publika, bylo tomu tak i v předchozích přátelských zápasech, které jsme zde v posledních týdnech odehráli,“ uzavírá Rombel.

V Polsku jistě panuje patřičná hrdost a sounáležitost, neboť bude poprvé hostit mistrovství světa mužů IHF. Není to však první velká akce, která se v Polsku koná. Naposledy se v roli hostitelů představili na EHF EURO 2016, kde „Bialo-Czerwony“ skončili na sedmém místě a vypadli v základní skupině.

Polsko jistě vynaloží veškeré úsilí, aby se podobnému neuspokojivému scénáři vyhnulo. Jejich přátelské zápasy jsou povzbudivé: pět výher a jediná prohra s Tuniskem, kterou Rombel označil za špatný zápas, který se nebude opakovat.

„Vždycky začínáme pomaleji, ale jsme připraveni se dostat nahoru. Tentokrát se budeme snažit hrát od začátku na naší nejlepší úrovni,“ řekl polský trenér.