Dánská házenkářská federace konečně dostala zelenou a EHF EURO 2020 3. prosince opravdu odstartuje!

Po týdnech otazníků a obav je konečně jasno. Dánští pořadatelé dnes odpoledne potvrdili, že za 10 dní v dánských městech Herning a Kolding začne mistrovství Evropy v házené žen.

Po odstoupení Norska jako spolupořadatele šampionátu dánská strana intenzivně pracovala na tom, aby se celý šampionát mohl uskutečnit na území Dánska. Jednání se však na dlouho zadrhla na potvrzení ze strany dánské vlády, podle informací z dnešního odpoledne ale Dánská házenkářská federace konečně dostala zelenou a EHF EURO 2020 3. prosince opravdu odstartuje!

„Všechny evropské týmy se na šampionát – byť za různých podmínek – připravují už dlouho. Kdyby se EURO zrušilo, přišla by vniveč spousta energie a úsilí. Gratuluji Dánské házenkářské federaci i EHF, že na tom do poslední chvíle tak pracovali a podařilo se jim dotáhnout jednání s dánskou vládou do zdárného konce,“ okomentoval aktuální novinku trenér českého týmu Jan Bašný.

Se svými svěřenkami se sešel v neděli odpoledne v Chebu a celý tým po úvodním testování zahájil intenzivní tréninkovou přípravu. „Včerejší testy celého týmu jsou aktuálně negativní, doufáme, že nám to vydrží. Tým, který máme v Chebu k dispozici, pracuje výborně, hráčky mají obrovskou energii, především nové hráčky mají velkou motivaci a pokud budeme mít možnost se po osm dní s tímto týmem připravovat tak, že nám z něj nikdo nevypadne, budeme na EURO dobře připraveni,“ dodal Bašný.

„Jsme rádi, se EURO nakonec uskuteční. Všichni se na to těšíme a doufali jsme, že se bude dát šampionát odehrát. Ačkoliv to samozřejmě bude zvláštní EURO. Každá země bude na šampionát jinak připravená, v různých zemích platí různé karanténní podmínky dopadající na jednotlivé pozitivně testované hráčky nebo celé týmy. Zápasy budou bez diváků a hrát takové zápasy – pro někoho třeba jednou za život – je samozřejmě těžké a bez diváků to samozřejmě bude úplně jiné. Jsme ale rádi, že nemusíme měnit žádné naše plány a i pro naše mladé hráčky bude obrovská zkušenost hrát proti top týmům Evropy,“ doplnil manažer reprezentace Adam Štegl.

Po týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo pořadatelům a EHF zajistit, že šampionát se uskuteční kompletně v Dánsku a to ve městech Herning (skupiny A a B) a Kolding (C a D). V obou městech se následně uskuteční vždy po jedné skupině hlavní fáze, finálový víkend bude hostit Herning. Rozpis utkání zůstává nezměněn. Češky se na EURU utkají ve skupině B s týmy Švédska, Španělska a Ruska.