Dánsko dva roky po šokujícím předčasném odchodu sní o velkém úspěchu

Dánsko vyhrálo mistrovství světa v roce 2019 a znovu v roce 2021. A mezi tím? Na EURO EHF předvedli nejhorší výkon v historii týmu (kromě nekvalifikace v roce 1998) a na turnaji v roce 2020 se propadli do bezprecedentního předkola.

Pro Dánsko to však bylo jen občasné neštěstí, protože od té doby získalo další titul mistra světa a olympijské stříbro. Nenechte se mýlit: Na EHF EURO 2022 přijíždějí jako jeden z hlavních kandidátů na zlato, které by znamenalo jejich první evropský titul po deseti letech.

Hlavní fakta:

Na závěrečný turnaj se dostali díky prvnímu místu v 7. skupině kvalifikace EHF EURO 2022, vyhráli pět zápasů, ale v březnu 2021 prohráli v Severní Makedonii; Severní Makedonie je také soupeřem Dánska na závěrečném turnaji, neboť sdílí předkolo skupiny 1 se Slovinskem a Černou Horou; dvakrát získali titul, v letech 2008 a 2012, ale v roce 2020 zaznamenali nejhorší umístění na závěrečném turnaji, když odešli domů po předkole.

Hlavní otázka: Může se podobný debakl jako v roce 2020 opakovat?

Důvody neúspěchu Dánska na posledním EURO EHF byly různé. Svou roli jistě sehrála skutečnost, že se tým na rozdíl od mnoha svých soupeřů již kvalifikoval na olympijské hry v Tokiu. A také jiné velmoci nedokázaly získat evropský titul v olympijském roce, jako například Francie.

Zatímco rok 2020 ukázal, že na EHF EURO není nic samozřejmostí ani pro ty největší týmy, další klopýtnutí Dánska se zdá být nepravděpodobné. Generace Larse Christiansena a Kaspera Hvidta potřebovala tři pokusy – a tři třetí místa – než v roce 2008 konečně získala trofej. Současná generace v čele s hráči jako Jacob Holm, Lasse Andersson nebo Kevin Møller chce trofej získat spíše dříve než později.

V centru pozornosti: Mathias Gidsel

Zdá se, že pro dvaadvacetiletého Mathiase Gidsela je nebe limitem. Levák, který byl na MS 2021 draftován po pouhých dvou mezistátních zápasech, předvedl v Egyptě mistrovský výkon a dostal se do All-Star týmu.

Hráč GOG, který se v příští sezoně připojí k Füchse Berlín, podpořil své výkony dalšími skvělými výkony na letních olympijských hrách a se svým klubem v Evropské lize mužů EHF, kde se v této sezoně trefil už 59krát.

Gidsel se rychle učí a není důvod, proč by na EHF EURO 2022 neměl patřit k předním hráčům.

Věděli jste, že?

Od roku 2018, kdy se Mikkel Hansen posunul před Larse Christiansena, je nejlepším dánským střelcem v historii EHF EURO. Při vstupu do turnaje v roce 2022 činí Hansenova bilance 213 gólů, což je stále o 65 gólů méně než historický rekord nyní již penzionovaného Gudjona Valura Sigurdssona. Mezi Hansenem a Sigurdssonem však stojí spoluhráč dánského hráče v Paris Saint-Germain HB: Nikola Karabatič, který má na kontě 264 gólů. Obstojí nový rekordman na EHF EURO 2022?

Co říkají čísla

Tři. To je počet hráčů v dánském týmu, kteří v této sezoně hrají dánskou ligu: V dánské lize působí celkem pět hráčů: pravá spojka GOG Mathias Gidsel a duo z Aalborgu – pivot Rene Antonsen a levá spojka Henrik Møllgaard. Většina jejich spoluhráčů působí v německých bundesligových týmech.

Pro srovnání, šest z 20 francouzských hráčů hraje v zahraničí a 10 z 18 španělských hráčů.

Dosavadní úspěchy

Účast na EURO EHF (včetně roku 2022): 14

Vítězové (2): 2008, 2012
Druhé místo (1): 2014
Třetí místa (3): 2002, 2004, 2006
Čtvrté místo (2): 1994, 2018