
Finálové vítězství o jeden gól, návrat Švédska na stupně vítězů, dvě prodloužení, historické vítězství o bronzovou medaili, vystupující neopěvovaní hrdinové a prolomení „kletby MVP“ – to vše přinesl závěrečný víkend mužského EHF EURO 2022. Podívali jsme se blíže na to, jak se poslední dva dny v Budapešti vyvíjely.
- Éra ‚Gottových borců‘?
Švédsko oslavilo svůj poslední titul na EURO EHF přesně před 20 lety, což byla jeho poslední trofej v jakékoli soutěži. Čekání skončilo v neděli večer, kdy Niclas Ekberg potopil branku Španělska z penalty, která po siréně zvýšila skóre na 27:26 v zápase na hranici možností.
V roce 2018 sice trofej nezískali, ale i tak se Švédsko dostalo do dvou finále během tří ročníků – stejně jako v roce 1994, kdy začala éra „bengálských hochů“. Španělsko a švédská generace devadesátých let nám ukázala, že jakmile jednou vyhrajete EURO EHF, tajemství zisku tohoto specifického titulu se zdá být odhaleno. Našlo nyní Švédsko klíč?
Navíc Švédsko bylo před rokem ve finále mistrovství světa a na srpnových olympijských hrách v Tokiu 2020 se umístilo těsně za medailovými pozicemi, na pátém místě. Skutečně jsme vstoupili do nové éry, v níž je Švédsko jednou z nejlepších velmocí a v jejímž čele stojí MVP (nejužitečnější hráč) EHF EURO 2022 Jim Gottfridsson. Uvidíme, co Gottovi svěřenci dokáží příště.

- Gottfridsson prolomil prokletí MVP
Když už jsme u Gottfridssona, žádný hráč v posledních letech nemohl slavit ocenění MVP EHF EURO tak jako on – a to proto, že MVP všech ročníků od Nikoly Karabatiče v roce 2014 právě prohrál finále.
V roce 2016 kapitán Španělska Raul Entrerrios podlehl Německu. V roce 2018 to byl sám Gottfridsson, kdo se Španělskem prohrál. V roce 2020 se představil Domagoj Duvnjak poté, co Španělsko porazilo Chorvatsko.
Do této série bylo zařazeno i ženské EURO EHF – tam se však série táhne až do roku 2008, kdy individuální ocenění získala Norka Kristine Lundeová.
- Španělsko rozšiřuje svou vlastní sérii
Španělsko sice neobhájilo titul, ale i tak přidalo do své sbírky další medaili – a to už v této kategorii mělo rekord, když před rokem 2022 získalo čtyři stříbrné medaile. Nyní mají „Hispánci“ na kontě pět stříbrných medailí získaných na EURO EHF.
Jsou také celkově rekordními držiteli medailí, kterých nyní v soutěži získali celkem devět. Podaří se jim v roce 2024 přidat desátou?
A nezapomínejme, že Španělsko se od roku 2016 dostalo do každého finále EURO a od roku 2012 do každého semifinále EURO. Mimořádný výkon.
- Holm, další velký dánský hrdina
Neuvěřitelný souboj o bronzovou medaili v podání známých soupeřů Francie a Dánska skončil tím, že skandinávský tým si proti držitelům olympijského titulu připsal vůbec první vítězství na EURO EHF.
Po zcela vyrovnaném zápase v základní hrací době bylo Dánsko v prodloužení mnohem silnější a za těchto deset minut přestřílelo Francii 6:3. A to i bez svých dvou hlavních opor Mikkela Hansena a Mathiase Gidsela.
Rasmus Lauge i Jacob Holm byli v kritickém prodloužení hvězdami dánského útoku, ale zejména Holm ukázal, jak dokáže nastoupit v roli lídra týmu. Holm byl s deseti góly nejlepším střelcem zápasu o bronz poté, co za podobných okolností – při absenci Hansena a Gidsela – v posledním dni hlavního kola nasázel devět branek proti Francii.
- Pozor na Island
Není pochyb o tom, že na ně už byla pěna chvála a že možná prohráli svůj poslední zápas na EURO EHF – zápas o páté místo s Norskem, ale Island svým tažením v Budapešti skutečně ukázal, že je v příštích letech horkým favoritem na medaile. A jejich porážka s Norskem o jediný gól, který padl až na konci prodloužení, to jen potvrdila.
Jako nejvýše postavený tým z EHF EURO se zúčastní play-off mistrovství světa a postoupí přímo do 2. kola, kde se utká s vítězem střetnutí 1. kola mezi Rakouskem a Estonskem. Island se zdá být v souboji s oběma týmy jasným favoritem a mohl by tak patřit k velkým favoritům na medaile.
A na příležitost vidět je znovu na EURO EHF si budeme muset počkat jen dva roky. Z 13. místa v roce 2018 na 11. místo v roce 2020 a na šesté místo v roce 2022 – čeho dosáhnou v roce 2024?
- To rozhodnutí o odpočinku
Bylo to jedno z nejdiskutovanějších rozhodnutí EURO EHF, když se Dánsko rozhodlo vynechat ze startovní listiny pro rozhodující střetnutí s Francií v poslední den hlavního kola Mikkela Hansena a Mathiase Gidsela.
Porazilo by Dánsko Francii s těmito dvěma hráči na hřišti nebo na lavičce a mělo by pak větší šanci v semifinále proti Švédsku? Nebo by se příběh vyvíjel přesně tak, jak se vyvíjel?
Nakonec se Dánsko v zápase o bronz stejně utkalo s Francií bez obou opor All-star týmu a tentokrát to skončilo jeho historicky prvním vítězstvím na EURO EHF proti této zemi. Ale otázka „co by, kdyby?“ nás určitě pobavila a přitáhla větší pozornost k rozhodnutím o odpočinku velkých hvězd před důležitými střetnutími.
- Rozhodující bitva mezi posty
Islandský brankář Viktor Hallgrimson byl po památném EURO 2022 vyhlášen brankářem All-star týmu, ale pojďme se na semifinalisty na jeho postu podívat blíže.
Francouzská jednička Vincent Gerard byl v semifinále proti Švédsku pod svým maximem, když mu Andreas Palicka ukradl show 12 zákroky – včetně dvou vítězných zápasů v posledních vteřinách prodloužení.
Přestože Gerard našel svou formu v zápase o bronz, pravděpodobně silnější zápas odehrál Dán Niklas Landin. Oba zaznamenali stejný počet zákroků, ale čtyři z Landinových zákroků přišly v prodloužení, zatímco Gerard dominoval především na začátku zápasu.
Landin byl výjimečný i v úvodu semifinále proti Španělsku. Stejně jako Gerarda v zápase o bronz ho však nakonec překonal Gonzalo Perez de Vargas.
Ve finále si Palicka připsal 11 zákroků a vyhrál brankářskou bitvu nad svými španělskými kolegy.
A tak jasně vidíme – byť nepřekvapivě – klíčovou roli brankářů o finálovém víkendu. V každém vyhraném zápase byl zřejmý trend, že brankář byl mezi tyčemi silnější než jeho soupeř.
- Balič. Karabatič. Gottfridsson
Ano, opět Gottfridsson – ale když se připojíte k velmi krátkému seznamu, který zahrnuje pouze Ivana Baliče a Nikolu Karabatiče, stanete se legendou. Švédský střední obránce podával na EURO EHF trvale vynikající výkony a byl jasnou volbou pro nejlepšího hráče turnaje, protože opakovaně podával skvělé výkony a byl pravděpodobně hlavním motorem švédského semifinálového vítězství proti Francii a ve finále byl opět klíčový.
Získal titul na EURO EHF, medaili z mistrovství světa a vyhrál Ligu mistrů EHF – a to je mu stále teprve 29 let. Než se jeho čas na hřišti naplní, můžeme od Švéda očekávat další velkolepé výkony.