Házenkáři dostali španělské obhájce do úzkých, Euro ale zahájili prohrou

Sotva dozněla česká hymna, spustili v hale legendárního krasobruslaře Ondreje Nepely hromové „Češi“. Když Španělsko útočilo, bouřili: „Seberem“. Jenže ani mohutná převaha fanoušků v hledišti nepomohla českých házenkářům k úspěšnému vstupu do mistrovství Evropy. V Bratislavě podlehli dvojnásobným obhájcům evropského titulu 26:28.

Druhé utkání ve skupině odehrají Češi na stejném místě v sobotu s Bosnou a Hercegovinou.

Přestože kvůli protiepidemickým opatřením mohli zaplnit jen čtvrtinu desetitisícové kapacity hlediště, vytvořili čeští příznivci svému mužstvu kousek za hranicemi domácí prostředí. 

Přesně, jak si samotní hráči před startem turnaje přáli. A když na začátku 11. minuty zvyšoval Kašpárek na 4:2, tisícovka fandů se dostala do varu. 

To už ale začal střelce v bílém – hlavně spojku bundesligového Bergischeru Babáka – deptat brankář Perez de Vargas. Češi kupili technické chyby a za necelých devět minut prohrávali 5:9. I tak vypadal poločasový stav 11:14 slibně. Zvlášt když se při nástupu do druhé půlky rozchytal gólman Mrkva.

Národní tým zůstal v zápase až do finiše, ačkoliv ho dvojice černohorských rozhodčích poslala na 41 vteřin bránit do tří! 

Trenér Rastislav Trtík se před střídačkou čertil, žlutá karta ho zklidnila jen na chvíli, protože Černohorci dál vylučovali jen jeho svěřence. V jednom z mnoha oslabení, ve 49. minutě, Hrstka z trháku dokonce snížil na rozdíl gólu a španělský kouč Jordi Ribera zavelel k oddechovému času.

Po něm sice bronzový celek z olympiády odskočil o čtyři branky, Češi ale drželi favorita v napětí až do konce a na úvod šampionátu si připsali možná až nečekaně těsnou porážku 26:28.

Španělsko – Česko 28:26

Góly:
5. Maqueda Peno,7. Maqueda Peno,12. Fernández Pérez,13. Tarrafeta Serrano,17. Maqueda Peno,18. Gurbindo Martínez,19. Gómez Abelló,19. Pérez de Vargas,22. Gurbindo Martínez,24. Cañellas,28. Gurbindo Martínez,29. Figueras Trejo,36. Gurbindo Martínez,39. Gurbindo Martínez,44. Figueras Trejo,45. Gurbindo Martínez,51. A. García Robledo,53. Casado Marcelo,53. Solé Sala,53. Casado Marcelo,55. Solé Sala,58. A. García Robledo,59. A. García Robledo,60. Fernández Pérez Góly:
3. Kašpárek,7. Reichl,8. Solák,11. Kašpárek,17. Reichl,21. Piroch,21. Piroch,24. Jakub Hrstka,27. Bečvář,33. Kašpárek,35. Babák,38. Jurka,40. Petrovský,43. Babák,47. Petrovský,48. Jakub Hrstka,50. Jakub Hrstka,53. Číp,55. Babák,56. V. Patzel,58. Reichl,60. Babák,60. Babák
Sestavy:
Pérez de Vargas, Corrales Rodal – Gurbindo Martínez, Peciña Tome, Maqueda Peno, Fernández Pérez, Solé Sala, Figueras Trejo, Cañellas, Casado Marcelo, A. García Robledo, Gómez Abelló, Guardiola Villaplana, Tarrafeta Serrano, Sánchez-Migallón. Sestavy:
Mrkva (C), Š. Mizera – Klíma, V. Patzel, Solák, Bečvář, Babák, Kašpárek, Piroch, Jakub Hrstka, Vančo, Franc, Petrovský, Reichl, Jurka, Číp.