Házenkáři začali turnaj ve Francii porážkou s Egyptem

Čeští házenkáři vstoupili do turnaje ve Francii porážkou 30:33 s Egyptem. O lepší výsledek připravil reprezentanty výpadek na přelomu poločasů. Od stavu 13:15 se dlouho nemohli prosadit a ztráta narostla až na výsledek 14:25, který se už svěřencům Xaviera Sabatého nepodařilo stáhnout. V sobotu reprezentanti zakončí turnaj zápasem s Nizozemskem, které prohrálo s domácím výběrem.

Zatímco ve dvou přípravných utkáních v Lotyšsku na konci prosince testoval kouč Sabaté nováčky a mladíky, do Francie už vzal většinu opor. Chybí ale brankář Mrkva. Český celek proti velkému favoritovi začal dobře a po 10 minutách si vypracoval dvougólový náskok.

Egypťané ale zabrali a skóre rychle otočili. Sabatého svěřence pak potkaly dva velké střelecké výpadky. Mezi 16. a 25. minutou dali Češi jen dvě branky, na přelomu poločasů pak dokonce více než 10 minut neskórovali a soupeř si vytvořil rozhodující náskok.
Házenkáři na turnaji ve Francii podlehli Egyptu

Africký šampion vedl krátce po změně stran už o 11 gólů a byť Sabatého výběr v závěru mocně snižoval, na více než tři branky se už přiblížit nedokázal. S šesti trefami byl nejlepším střelcem zápasu Jakub Hrstka, pětkrát na české straně skórovali Stanislav Kašpárek a Matěj Klíma.

„Prvních zhruba 23 minut jsme hráli fantasticky, výsledek byl velmi vyrovnaný. Egypt je skvělý tým, podle mého názoru jeden z kandidátů na boj o medaile na mistrovství světa. Tohle je přesně ten typ zápasů, které potřebujeme hrát, abychom rostli. Dokázali jsme jim čelit. Posledních sedm minut první půle pak zlomilo zápas,“ řekl Sabaté.

„Udělali jsme několik technických chyb a dovolili soupeři góly z brejků. Musíme získat zkušenosti. Oni dobře bránili, my jsme až příliš chtěli. Musíme kontrolovat emoce. Za druhou půli jsem na kluky pyšný. Věřili, bojovali do poslední chvíle. Soupeř byl lepší než my, zaslouženě vyhrál, ale jsem spokojený s tím, jak jsme v druhé půli hráli,“ dodal.

Po návratu z turnaje ve Francii zakončí reprezentace lednovou přípravu dvěma domácími zápasy se Slovenskem.
Přípravný turnaj házenkářů ve Francii:

ČR – Egypt 30:33 (13:20)

Sestava a branky ČR: Mizera, Hrdlička – Hrstka 6/3, Piroch, Štěrba 1, Kašpárek 5, Reichl 4, Babák 2, Trkovský, Šlachta, Vančo 2, Harabiš 2, Klíma 5, V. Patzel 1, Douda, Březina, Zeman 2, Režnický. Nejvíce branek Egypta: Ramadán 5. Rozhodčí: K. Gasmi, R. Gasmi (oba Fr.). Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/3. Vyloučení: 2:1.