Island zničil Maďarsko a rezervoval si místo v hlavní soutěži, Maďaři doma propadli

V prvním ze dvou rozhodujících zápasů, které v úterý večer v Budapešti uzavřely přípravné kolo, rozhodl o zisku rozhodujících bodů Island, který zvítězil 31:30 a zajistil si první volné místo v hlavním kole ze skupiny B. Jeho vítězství znamenalo, že z mužského EHF EURO 2022 vypadli spoluorganizátoři z Maďarska, což bylo pravděpodobně největší šokující vyřazení v dosavadním průběhu soutěže.

O jeden zápas méně a o jedné vstupence do hlavního kola je rozhodnuto. Vzrušení v Budapešti bude pokračovat, Nizozemsko se večer utká s Portugalskem a oba celky stále bojují o postup.

SKUPINA B
Island – Maďarsko 31:30 (17:17)

Rozhodující moment nastal dvě minuty a šest vteřin před koncem, kdy islandský brankář Björgvin Pall Gustavsson zachránil Dominika Matheho z penalty, která nakonec zajistila konečné skóre, přičemž ani jeden z týmů už neinkasoval. Zápas byl téměř zcela vyrovnaný, pouze v několika krátkých obdobích se Islandu podařilo získat dvoubrankový rozdíl ve svůj prospěch – poprvé v čase 11:9 těsně po 15. minutě a naposledy v čase 25:23 ve 43. minutě. Do sestavy All-star týmu EHF EURO 2020 se vrátil Bence Bánhidi, který hrál klíčovou roli v útoku poté, co vynechal 2. kolo kvůli zranění kotníku a v úvodním zápase Maďarska předvedl výkon pod svými nejlepšími výkony. Bánhidi si připsal šest branek a stal se nejlepším střelcem spolufavoritů EURO. U Islandu byl s devíti góly klíčovým střelcem Bjarki Mar Elisson. Ómar Ingi Magnusson obdržel cenu pro nejlepšího hráče zápasu od společnosti Grundfos, když vstřelil osm branek a připsal si čtyři asistence. S pevnou obranou 6:0, 12 zákroky islandského brankáře Björgvina Pall Gustavssona a dohromady 10 zákroky maďarských brankářů Rolanda Miklera a Mártona Székelyho a silnými výkony v útoku – zápas byl naprosto vyrovnaný a osudové rozhodnutí padlo až v okamžiku vypršení časového limitu.