Král, kapitán, trenér, aneb největší výzvy fenoménu Kiril Lazarov – část druhá

Není českého házenkářského fanouška, který by neznal jméno Kirila Lazarova. Po úžasné hráčské kariéře přebírá nyní zodpovědnost za národní výběr Severní Makedonie. Předkládám stručnou sportovní retrospektivu a výhledy tohoto famózního sportovce a sympaťáka. Povídání (přeloženo ze stránek IHF) je poněkud delší, a tak jsem článek rozdělil na dva díly.

Kladná odezva od fanoušků.
Lazarov však ví, že pro něj jako hráče skončila pohádková cesta házenkářským světem. Egyptské mistrovství bylo pravděpodobně moje poslední v roli hráče,“ připustila makedonská levoruká spojka. Nyní ho čeká ještě větší výzva. Lazarov, na hřišti neohrožený jedinec, vymění hráčský dres za teplákovou soupravu trenéra, momentálně je již vše schváleno házenkářskou federací Severní Makedonie. Kvalifikace na EHF EURO 2022 bude pro klíčová, přičemž samotný Lazarov v listopadu loňského roku v kvalifikační fázi turnaje přispěl 17 brankami proti Švýcarsku a Finsku.“ Před námi je velká práce a úsilí, ale mám motivaci, protože fanoušci mé jmenování přijali s povděkem. Jsme však uprostřed generační výměny, což je dlouhý proces, který bude vyžadovat trpělivost. Musíme se kvalifikovat na důležité turnaje a podle toho učinit kroky vpřed. Jsem si jistý, že se musím této výzvy chopit.“ řekl Lazarov.
Pro hráče, který to všechno viděl ze hřiště, může být nedostatek trenérských zkušeností paradoxem, ale makedonská hvězda tuto příležitost ocení. Lazarov, který hrál za nejlepší kluby na světě, měl za posledních 25 let příležitost učit se a být ovlivňován taktickými vůdci mužské házené.
„Nechci poukazovat na mnoho jmen, během své kariéry jsem pracoval s vynikajícími trenéry. Naučil jsem se od nich mnoho věcí, které využiji ve své trenérské kariéře,“ dodal Lazarov. Při bližším pohledu na týmy, za které hrál, je zřejmá hvězdná sestava trenérů, kteří ovlivnili Lazarova. Počínaje Lino Cervarem v Záhřebu, poté s Talantem Dujshebaevem v Atleticu Madrid a konče španělskými esy Xavierem Pascualem v Barceloně a Raulem Gonzalezem, lze snadno pochopit, proč byl Lazarov fascinován možností stát se trenérem.

Pokaždé ty nejvyšší ambice.
Lazarovova povaha a zarputilost v kontextu se stanovenými cíly v roli trenéra jsou dostatečnou zárukou toho, že je schopen ustát tlak a očekávání v jeho nové pozici. Zkušený hráč typu Lazarova, který pomalu přechází na trenéra, však zná výzvy a má předpoklady je zvládnout.
„Být trenérem je velmi obtížné, musíte myslet na celý tým a najít nejlepší způsoby jak vyhrát.“ Když jste hráč, soustředíte se pouze na to, co musíte udělat konkrétně na hřišti, abyste byli nejlepším hráčem v této hře,“ říká Lazarov. Na otázku, co se změní v jeho rutině, okamžitě odpovídá: „Strávím více času zlepšováním své mentality a budu muset najít nejjednodušší způsoby, jak posunout hráče, a pracovat s nimi na uvolnění jejich potenciálu.“ Vytvoření „nového“ Lazarova nebo nové generace házenkářů v Makedonii není snadný úkol a nelze ho uspěchat navzdory ambicím a očekáváním fanoušků. Lazarov si je toho vědom. Spokojenost nikdy nebyla slovem v jeho slovníku, jeho motivace, pracovní etika byly vždy špičkové a slovo jako kapitána národního týmu mělo vždy váhu.
„Vždy mám vysoké ambice, to je první podmínka úspěchu. Měl jsem vynikající hráčskou kariéru, ale to neznamená, že jsem neměl žádné problémy. Bude to stejné jako s trenérem. Proto uspějí jen ti nejoddanější a nejodolnější, “uzavřel Lazarov.
Sledovat pravou spojku bylo vždy potěšení, hrozba před brankou a občas nemožné zastavit ji obránci. Rozhodl se zůstat v házené a předat své znalosti a zkušenosti jako trenér. Jeho další šance přichází a soudě dle ohromující kariéry, si toto bez debat nenechá ujít.