Král, kapitán, trenér, aneb největší výzvy fenoménu Kiril Lazarov – část první

Není českého házenkářského fanouška, který by neznal jméno Kirila Lazarova. Po úžasné hráčské kariéře přebírá nyní zodpovědnost za národní výběr Severní Makedonie. Předkládám stručnou sportovní retrospektivu a výhledy tohoto famózního sportovce a sympaťáka. Povídání (přeložené ze stránek IHF) je poněkud delší, a tak jsem článek rozdělil na dva díly.

Házená jako každý kolektivní sport je o týmové synergii a týmovém duchu. Severní Makedonie, národ proslulý svou bojovností a odhodláním, má jednu pravou házenkářskou legendu, která je synonymem týmu: Kiril Lazarov, jejich „král“. Pochopitelně během Lazarovova 24 letého účinkování v národním týmu, který zažil 7 postupů na MS se objevili neméně šikovní hráčí, ale král byl vždy pouze jeden. Proslulý obratností, fenomenální střelou zápěstím s rychlostí raketové střely nastřílel celkem neuvěřitelných více než 1600 reprezentačních branek. V dobrých i špatných časech byl vždy pro Severní Makedonii obrovskou oporou a vydobyl si statut nepostradatelného hráče. Stal se prvním hráčem, který vstřelil alespoň jeden gól na mistrovství světa IHF mužů ve čtyřech různých desetiletích. Jeho velkolepé dobrodružství v seniorské kategorii začalo v Egyptě 1999, pokračovalo dalších 22 let a skončilo na další významné události pořádané africkým národem v lednu 2021.
„Je to zábavný fakt a nikdy jsem o tom nevěděl ani na něj nemyslel. Je to velmi příjemný pocit být nedílnou součástí historie IHF Men’s World Championship a dávat góly na tolika turnajích během čtyř desetiletí. Není to snadné dosáhnout, ale je to také výkon, který je věnován mým spoluhráčům, kteří spolu se mnou hráli na nejvyšší úrovni, zastupující Severní Makedonii, “ říká Lazarov.
Život je o příležitostech a Lazarov tu svou využil beze zbytku a prožil úžasnou kariérou, ať už v dresu španělské Barcelony, Telekomu Veszprem, RK Záhřeb nebo BM Atletico Madrid. Lazarov, dvojnásobný vítěz IHF Super Globe s Atletico Madrid a vítěz EHF Ligy mistrů mužů s Barçou, věděl, že jeho čas jako hráče jednou vyprší. Letos 40letá pravá spojka dokázala držet krok s mladými hráči tak dlouho, jak jen to šlo.
Po neuspokojivém výkonu v Egyptě 2021, kde Severní Makedonie skončila 23., jejich vůbec nejhorším umístěním na mistrovství světa IHF mužů, byl trenér Danilo Brestovac propuštěn.
Logické jmenování...
Lazarov, který již začal studovat licenci Master Coach a je zvoleným „králem“ v házené v Severní Makedonii. Přestože nemá žádné předchozí zkušenosti jako trenér, může povzbudit stárnoucí tým a zahájit dlouhodobý projekt přestavby v naději, že bude inspirovat mladé hráče ke zlepšování a překonávání jejich limitů, jako to udělal jako nováček sám Kiril.
„Vždy jsem měl rád velké výzvy, to mi vždy pomohlo zlepšit se a být sám sebou.“ Je pro mě potěšením být trenérem makedonské mužské reprezentace, za kterou jsem hrál od roku 1997. Jsem si vědom odpovědnosti, vím, jak těžké to bude, ale stále věřím, že mohu zlepšit úroveň reprezentace a hlavně chci pracovat pro můj oblíbený tým, “dodal Lazarov.
Můj oblíbený moment? Chorvatsko 2009.
Lazarov je nejlepším střelcem všech dob v Lize mistrů EHF mužů s 1360 góly, dále má na kontě více než 300 gólů na mistrovství světa IHF mužů a 182 gólů na EHF EURO za Severní Makedonii. Také drží těžko překonatelný zápis v největším počtu vstřelených branek na mistrovství světa IHF mužů – 92 gólů (!), což dokázal v Chorvatsku 2009. Severeromakedonské eso bylo nejlepším střelcem ve dvou ročnících mistrovství světa, jednom ročníku EHF EURO a ve dvou sezónách v EHF Lize mistrů mužů, což lilo do žil síly do další kariéry i v pokročilejším věku. „Oblíbený okamžik mé kariéry? Pravděpodobně Chorvatsko 2009, když jsem dal 92 gólů za reprezentaci. Jsem si jistý, že jsem se svou kariérou velmi spokojený, “ řekl Lazarov. „Sport je můj život, házená je moje láska.“ Není těžké trénovat a hrát, je to moje potěšení a moje práce. I když dávám přednost hraní zápasů než trénování, stále se snažím být v nejlepší formě, jak jen mohu. Nechci, aby mi lidé připomínali, že jsem v posledních letech své kariéry nebyl ve správné kondici nebo v nejlepším stavu. To je moje hlavní motivace, “dodává 40letá superstar.