MS světa žen, skupina E: Čtyři evropské týmy bojují o tři postupová místa do hlavního kola

Datum a místo: 2. – 19. prosinec 2021, Španělsko (6 hostitelských měst),
týmy budou rozděleny do 8 skupin po čtyřech, dále postoupí 3 nejlepší týmy, v další fázi budou týmy rozděleny do dalších 4 skupin, odehrají se zbývající zápasy, 2 nejlepší postoupí do čtvrtfinále, od čtvrtfinále se hraje klasický pavouk. Vzhledem k rozšíření mistrovství světa žen IHF na 32 týmů, které se mělo uskutečnit ve Španělsku v roce 2021, bylo velmi pravděpodobné, že skupinu budou tvořit čtyři týmy ze stejného kontinentu.


To je skutečně případ skupiny E, v níž si Německo, Maďarsko, Česká republika a Slovensko vybojují tři postupová místa do hlavní fáze, což by se mohlo ukázat jako skupina plná zvratů, jedna z nejvyrovnanějších a nejhůře předvídatelných na 25. mistrovství světa žen IHF.

Německu bylo kvůli osmému místu na turnaji Japan 2019 před losováním přiděleno místo v 1. skupině, ale těžko mohlo v úvodním kole narazit na náročnější soupeře, kteří pro ně budou výzvou a určí jejich turnaj.

Německo-maďarská rivalita má bohatou historii, zejména v posledních 25 letech, od roku 1994 se oba týmy střetly dvacetkrát. Maďarsko drží vítěznou bilanci, když vyhrálo 11 z 20 vzájemných střetnutí, ale dva z posledních tří zápasů vyhrálo Německo.

Naposledy to bylo na ženském EHF EURO v prosinci 2020, kdy si Německo zajistilo výhru 32:25, což je druhá nejvyšší výhra v historii proti Maďarsku.

Oba týmy se také čtyřikrát střetly na mistrovství světa žen IHF, přičemž Německo si připsalo dvě vítězství oproti jednomu vítězství Maďarska. Další zápas skončil remízou 30:30 v hlavním kole na mistrovství světa ve Francii 2007.

Německo disponuje velkou palebnou silou v útoku, neboť střední spojka Alina Grijseelsová je po šesti kolech s 53 góly nejlepší střelkyní DELO EHF Ligy mistryň. Německý tým je navíc v posledních čtyřech letech na vzestupu a neustále zlepšuje své konečné umístění na velkých turnajích, přičemž ve Španělsku 2021 se chce ještě více rozvíjet.

Po sedmém místě na olympijských hrách v Tokiu 2020 prošlo Maďarsko rychlou proměnou, když Gábora Dányiho a Gábora Eleka, kteří tým v posledních dvou letech společně trénovali, nahradil Vladimir Golovin, bývalý trenér maďarských juniorek. Jádro týmu zůstalo z velké části stejné, zkušené hráčky jako Zsuszanna Tomoriová nebo Nadine Schatzlová se mísily s vycházejícími hvězdami, jako jsou opory Katrin Klujberová a Noemi Hafrová.

Maďarsko, které disponuje velkým množstvím zkušeností, také drží vzájemnou bilanci se Slovenskem, které se na mistrovství světa žen IHF vrátí poprvé od roku 1995.

Oba týmy se v soutěžních zápasech na velkých mezinárodních turnajích střetly pouze jednou, když na EHF EURO 1994 remízovaly 23:23. Od té doby Maďarsko v oficiálních zápasech šestkrát zvítězilo a ještě jednou remizovalo, a to jak v kvalifikační fázi na mistrovství světa žen IHF, tak na EURO EHF.

Při losování do stejné skupiny ve 2. kvalifikační fázi na EHF EURO 2022 se Maďarsko a Slovensko střetly v říjnu 2021, kdy maďarský celek ve skupině E urval proti svému soupeři vydřené vítězství 30:28. V tomto utkání se Maďarsko utkalo s Maďarskem, které se v roce 2014 utkalo s Maďarskem. Obě družstva se utkaly také ve 2. fázi evropské kvalifikace na mistrovství světa IHF žen 2017, kdy si maďarský celek po remíze 24:24 na Slovensku ve druhém utkání zajistil celkové vítězství 52:43.

Golovinovy svěřenkyně rovněž dominují v bilanci vzájemných zápasů s Českou republikou, když vyhrály všechny čtyři zápasy na velkých turnajích. Maďarsko si připsalo jasná vítězství 25:19 na EHF EURO 1994 a 33:26 na EHF EURO 2002, předtím se oba týmy potkaly dvakrát za posledních osm let na mistrovství světa žen IHF.

V Německu 2017, kdy se český tým radoval ze svého nejlepšího umístění v historii, když obsadil osmé místo, se však Maďarsko drželo zuby nehty, aby si zajistilo těžce vybojovanou výhru 30:29 poté, co české opory Markéta Jeřábková a Iveta Luzumová dohromady nastřílely 16 branek.

Vzhledem k tomu, že Německo a Maďarsko jsou označovány za favority, může vše rozhodnout zápas mezi Českou republikou a Slovenskem, dvěma zeměmi, které spojuje část historie a velká podobnost jejich stylů.

Česká republika se Slovenskem sehrála spoustu přátelských utkání, za posledních 11 let osm, přičemž lovenky vyhrály pouze dvě, zatímco další skončilo remízou.