Na mistrovství světa žen pojedeme s nově tvořícím se týmem, prověří nás soupeřky na turnaji v Chebu

Ženský házenkářský vrchol roku – MS ve Španělsku – se blíží, poslední prověrkou bude pro český tým tradiční turnaj v Chebu. Výběr Jana Bašného poměří síly se Švýcarskem, Islandem a Norskem. Ve stejnou dobu se navíc budou připravovat v Kynžvartu juniorky.

Chebská nominace je obdobná jako ta, která se sešla v říjnové kvalifikaci na ME. Počítáte se stejným základem?

Ano, sestava bude obdobná. Sejde se tým, který bude schopný odehrát přípravný turnaj a následně odjet na mistrovství světa. Akce bude trvat téměř čtyři týdny, takže pro některé hráčky, které nejsou profesionálky, nebylo možné uvolnit se z práce.

V přípravném týdnu nebudete mít stejný počet hráček, proč?

První dva dny se nesejdeme všichni a v dalších dnech nechám některé hráčky, které mají za sebou náročný podzim v klubech, protože hrály nejen ligu, ale i pohárová utkání, odpočívat. Rád bych je poslal i na pár dní domů, ale to uvidíme podle koronavirové situace a podle covid pravidel, kterými se musíme řídit. Na šampionát pak odjede osmnáct hráček, na zápasy nastoupí šestnáct z nich.

Jak využijete přípravná utkání na turnaji?
Hrát budeme tři zápasy, ale protože chci zapojit do přípravy co nejvíc hráček, každá z nich odehraje jen dva. Na MS budeme hrát minimálně šest zápasů, potřebuji tedy, aby se kádr sehrál v co největším počtu, nelze totiž odehrát tolik utkání bez zapojení většiny. V různých sestavách navíc potřebujeme otestovat styl hry, který chceme hrát ve Španělsku.

V širší nominaci pro šampionát je několik zkušených opor, ale pro Chebský kemp jsou v pozici náhradnic.
Ano, nominaci jsme museli odevzdat měsíc dopředu a nevěděli jsme tak, jak na tom některé holky budou. Například Lucka Satrapová, která je po zranění kolena, už začala trénovat, zvládá plné dávky, ale stále nehraje. Trojici brankářek na šampionát máme, ale pokud by nastala komplikace, Lucka by nejspíš byla schopná odjet.

Z tradičních opor ale není jediná, kdo se neobjeví v Chebu

Bývalá nejlepší střelkyně Bundesligy Iveta Korešová nemá na měsíc hlídání pro roční dítě, Hana Kvášová má zase dvojčata, která chodí ve Francii do první třídy. Komplikace nastaly také u Šárky Frančíkové (dříve Marčíkové, pozn), která nedostala neplacené volno v práci.  

Jak plánujete kemp s turnajem využít?

Před turnajem se soustředíme na naši hru a budeme ji modelovat na soupeřky, které přijedou. Ke konci už se budeme zaměřovat na styl hry týmů, které nás čekají na MS. Kvalifikační zápasy Německa, Maďarska a Slovenska už máme zanalyzované a rozstříhané.  Abychom obstáli, musíme v útočné hře a přechodové části přijít s novými věcmi, které jsou třeba do hry zapracovat. Protože nám vypadly nám obě vysunuté hráčky v obranném systému 1-5 (Frančíková a Korešová), musíme zapracovat nové. Nemáme na přípravu bohužel dlouhou dobu, ale uděláme maximum.

A soupeři v Chebu vám pro přípravu vyhovují?

Přijedou silné týmy. I když dva z nich na MS nebudou, svoji kvalitu mají. Švýcarky ji prokázaly proti nám a i během říjnové kvalifikace v Rusku, kde předvedly slušnou hru. Island zase porazil doma Srbky a mladý záložní tým Norska je tradičně silný. Věřím, že nebudou mít problém s příletem. Přestože nepůjde o jejich áčko, trenér hlavního týmu vždy jednu až tři hráčky z mladšího výběru s sebou následně na šampionát bere. Jde o velmi kvalitní tým, který nás velmi dobře prověří. Jinak je pozitivní, že tyto tři federace přijedou zároveň se svými mládežnickými týmy. Ve stejnou dobu se odehraje také juniorský turnaj v Kynžvartu. Z tohoto pohledu je to výborné, uvidíme v plné zátěži i naše juniorky.

Bude se každopádně mimo přípravy bojovat také o místa v konečné nominaci…

Na některých postech (pivot, střední spojky) budeme mít nové hráčky, na šampionát pojedeme s nově se tvořícím týmem. Nominace je otevřená. Některé hráčky během následujících 14dní čekají v lize i tři zápasy, věříme, že všechny nominované budou zdravé. Nově tvořící se tým má před sebou budoucnost a doufám, že v Chebu i na následném mistrovství ukáže kvalitu.

Nominace pro přípravný kemp a mezinárodní turnaj O štít města Chebu 2021

Brankářky: Kudláčková Petra (JDA Dijon Handball, FRA), Mučková Hana (TJ Sokol Poruba), Řezáčová Karin (DHC Plzeň)

Levé spojky: Jeřábková Markéta (Vipers Kristiansand, NOR), Šustková Jana (Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia – DKKA, HUN), Cholevová Charlotte (DHK Baník Most)

Střední spojky: Franková Julie (DHC Slavia Praha), Kordovská Kamila (HSG Blomberg Lippe, GER), Maňáková Petra (DHK Baník Most), Mikulášková Veronika (DHK Baník Most),

Pravé spojky: Hurychová Markéta (HBC Saint Amand les Eaux, FRA), Kovářová Sára (Kastamonu Belediyesi Gsk, TUR), Polášková Silvie (TJ Sokol Poruba)

Levá křídla: Malá Veronika (SG BBM Bietigheim, GER), Stříšková Adéla (DHK Baník Most), Königová Kristýna (TJ Sokol Lázně Kynžvart)

Pivotky: Andrýsková Veronika (DHK Baník Most), Holanová Michaela (DHK Baník Most), Stellnerová Alena (Sokol Písek)

Pravá křídla: Knedlíková Jana (Vipers Kristiansand, NOR), Zachová Dominika (Thüringer HC, GER)

O štít města Chebu – program:

Čtvrtek 25. listopadu

18.00 Island – Norsko

20.00 Česká republika – Švýcarsko

Pátek 26. listopadu

18.00 Norsko – Česká republika

20.00 Švýcarsko – Island

Sobota 27. listopadu

12.00 Norsko – Švýcarsko

14.00 Česká republika – Island