Na olympijské vítězky Češky nestačily, do kvalifikace vykročily vysokou prohrou

Byla to na úvod kvalifikace těžká výzva. Po krátké přípravě nastoupily české házenkářky do prvního zápasu kvalifikačního cyklu o EHF EURO 2022 proti Francii, vítěznému týmu z Olympiády v Tokiu, a přestože byly odhodlané vysoce favorizovaného soupeře potrápit, nakonec udržely krok s domácími suverénkami jen v úvodních minutách. Francii Češky podlehly vysoko 22:38.

Ve vyprodané hale ve francouzském Besancon Češky nezačaly špatně. Právě české házenkářky otevřely skóre zápasu a ujaly se vedení 2:1. Držely krok ještě do stavu 9:8, když přesně mířily Jeřábková, Malá, Knedlíková či Kovářová. Ve druhé patnáctiminutovce ale začaly být výraznějším týmem na hřišti Francouzky, postupně odskočily do pětibrankového vedení a dostávaly Češky pod tlak. Českým střelkyním se nedařilo proměňovat vypracované šance, zakončovaly nepřesně a jejich manko narůstalo. O poločase vedly domácí reprezentantky sedmibrankovým rozdílem 19:12.

Ve druhé půli se Češkám nevedlo o nic lépe. Vybojované šance často nekončily gólem, zatímco na druhé straně Francouzky nemilosrdně trestaly každou českou ztrátu. Přidaly se chyby v obraně a ztráta Češek se zvětšovala. Už ve 39. minutě to bylo o deset 25:15, Češky se šly poradit, ale suverén hnaný zaplněnou halou pořád neměl dost. Kordovská, Malá a Kovářová se snažily manko korigovat, na každou jejich trefu měly ale Francouzky alespoň dvě odpovědi a deset minut před koncem týmy dělilo šestnáct branek. Stejným rozdílem přes veškerou snahu českých střelkyň Hurychové, Frančíkové či Šustkové utkání i skončilo a Češky se tak z Francie vrací bez bodů do kvalifikační tabulky a s porážkou 22:38.

„S výsledkem zápasu spokojení být rozhodně nemůžeme. Dobře jsme začali, dvacet minut to bylo velmi dobré, drželi jsme se soupeřem krok. Na konci prvního poločasu nám utekli a my už jsme na ně nestačili. Byli lepší ve všech činnostech, rychlejší. V obraně jsme nestačili od začátku, to jsme však kompenzovali dobrým výkonem v útoku. Ve druhé půli už to bylo horší, prostě jsme nestíhali v obraně ani v útoku. S výsledkem určitě nejsme spokojení, najdeme si tam i spoustu pozitivních věcí, ale na to, abychom uspěli proti Chorvatsku, se budeme muset zlepšit. Máme na to dva tři dny, abychom na tom zapracovali a uděláme všechno pro to, abychom ten zápas odehráli lépe,“ řekl po utkání trenér české reprezentace Jan Bašný.

Kvalifikace EHF EURO 2022 – 4. skupina

Francie – Česká republika 38:22 (19:12)

Nejvíce branek Francie: Nocandy 5, Lassource 5, Horacek 5, Foppa 5.

Sestava a branky České republiky: Řezáčová, Kudláčková – Knedlíková 1, Aspridu, Kordovská 2, Andrýsková 2, Hurychová, Šustková 1, Frančíková 2, Stříšková 2, Stellnerová 1, Zachová 1, Kovářová 2, Jeřábková 3, Malá 2, Holanová 3.

Rozhodčí: Marta Sa, Vania Sa. Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/2. Vyloučení: 4:3. Diváci: 3 300.

Zdroj: ČSH