Na slovíčko s předsedou oddílu Mírou Vávrou

Postup do extraligy mužů se po dvou zmrhaných sezonách stal skutečností. Na jedné straně pomalu vyprchávající euforie ze zdárné baráže. Na straně druhé skutečnost narůstajícího úřadování a penzum starostí se staronovou soutěží. Letošní ročník bude piknatnější než ty předcházející. Na českých a moravských palubovkách se představí superklub z Prešova. K vidění bude Pavel Horák (ex-Kiel) v dresu Lovosic nebo brankářská modla Martin Galia v dresu Karviné. O tom, jaká je realita nadcházejícího období z pohledu našeho oddílu jsem se zeptal předsedy oddílu Míry Vávry.

Otázka asi nejzásadnější: Je klub schopný finančně extraligu zvládnout? Jednoduše, máme na „to“?
V současné době stále probíhají jednání o financování extraligy (sportu obecně ve Strakonicích). Jednáme s městem o podpoře extraligové házené. Otázka zní spíše tak, jestli vůbec město chce mít sport na této úrovni. V jiných městech kde se hraje extraliga je podpora města a kraje nastavena. Bez této finanční pomoci nelze v této době udržitelně hrát na nejvyšší úrovni. Myslím si, že vedení města podpoří sport ve městě adekvátní částkou, jakou dostávají ostatní kluby v extralize. Jedná se o podporu na činnost klubu. Dále jednáme s naším hlavním sponzorem JVP o navýšení finančních prostředků a dalšími firmami, které dle svých možností budou moct pomoct. Až budou jednání uzavřené tak uvedeme naše sponzory konkrétně.
V příští sezoně nemůžeme očekávat od spřízněné Plzně zásadní posílení našeho kádru. U nás dosud hostující Petr Sedlák, Martin Říha a Leo Kaplan určitě dostanou prostor v Talentu. Jak se vyvíjí otázka případných posil?
Martin Říha bude hrát pouze za Talent Plzeň, tato dohoda padla již v průběhu soutěže I. ligy mužů. Petr Sedlák přestoupil do německého klubu. Na jeho přestupu jsme se dohodli také ještě v průběhu soutěže I. ligy mužů. Martinovi i Petrovi děkuji za pomoc pro náš klub v I. lize ať jim vše vychází. Leo Kaplan je stále v jednání, v současné době je situace taková, že pokud tým Talentu Plzeň udrží hráčský kádr v tomto složení, co mají, Leo dostane možnost hostování u nás. Vše bude potvrzeno v polovině srpna 2022. Jednáme s Lukášem Baierlingem z Třeboně, který je bývalý extraligový hráč. S ním to máme tak, že pokud se povede skloubit jeho povinnosti v klubu Třeboně a hraní extraligy u nás tak Lukáše ve Strakonicích uvidíme. Bude jasno do konce července 2022. Z Německa se k nám vrací brankář Filip Kaiser, který u nás již chytal v I. lize. Pokud vše dopadne Filip se připojí příští týden do přípravy s A týmem. Máme zde v přípravě hráče z VŠ Plzeň Darka Zacha, je to 20letý mladý hráč na post levé spojky. V současné době je zde na zkoušku, pokud bude oboustranná spokojenost Darka uvidíme v extralize.


Při naší poslední účasti v nejvyšší soutěži v sezoně 2017/2018 jsme dostali výjimku ohledně zázemí, kdy z čela haly byly přilepeny buňky coby šatny se sociálním zařízením. To byla výjimka, která zřejmě již pominula. Budeme tedy znovu žádat, nebo jaké to má řešení?
Ano požádali jsme ČSH o výjimku, bylo nám vyčteno, že za 5 let jsme nic nedobudovali, proto byla udělena pouze na 2 roky. Zázemí je stále nevyhovující ať už pro hráče tak i pro diváky. Stále chybí potřebné hlediště, prostory pro technickou poradu, tiskovou konferenci, prostory pro sponzory, občerstvení, toalety atd. Pro hráče chybí zázemí pro posilovnu, rehabilitace, masáže, pro chod klubu skladové prostory atd.
K dlouhodobé udržitelnosti nejvyšších soutěží musí v klubu fungovat funkcionáři na plný úvazek. O tom jsme se bavili nesčíslněkrát. To ve dvou případech splňujeme. Další věcí jsou finance. Má oddíl vizi do budoucna, abychom mezi elitou nebyli pouze na „hostování“.
Klub v současné době nemá žádné funkcionáře na plný úvazek. Vše se dělá po hlavní pracovní činnosti, která je spojena také s házenou. Pokud se nám nepovede dostat klub s pomocí města na úroveň ostatních klubů v ČR, kteří hrají nejvyšší soutěže, vše je samozřejmě propojené s prací s mládeží tak nevidím budoucnost a udržení soutěže reálně. V klubu potřebujeme k mládeži trenéry na plný úvazek nebo alespoň částečný, abychom byli konkurenceschopni. Myslím si, že pokud něco někdo dělá na nejvyšší úrovni, měl by být podporován. Je to spojené i s kulturou celého města, jak přistupuje k lidem, co město reprezentují.
Jak bude probíhat příprava na sezonu? Kromě fyzické přípravy můžeme očekávat nějaký přátelák, turnaj?
Toto je spíš otázka na trenéra Michala Zbírala. Připravujeme turnaj mužů A ve Strakonicích na srpen, který bude probíhat 19. – 21. 8. 2022 za účasti 4 týmů HBC Strakonice, Sokol Šťáhlavy (postup I. liga), HC Plauen, Regensburk.
Otázka nasazení našich družstev do soutěží bylo hodně diskutované téma. Na jaké soutěže se tedy mohou fanoušci po prázdninách těšit?
V novém ročníku budeme mít ve Strakonicích 4 ligové soutěže.
Extraliga mužů
II. liga mužů
II. liga st. dorost
I. liga ml. dorky
II. liga žen byla odhlášena (I. ligu žen, kterou naše dívky vybojovaly jsme postoupili klubu Lázně Kynžvart)

Díky Míro za tvůj čas.