Nejdlova „šmudla“ zařídila Plzni postup. Další přání? Reprezentace

Plzeňští házenkáři postoupili do třetího kola Evropského poháru, v domácím dvojutkání proti lotyšskému Dobele se ale pořádně nadřeli. Úvodní zápas dokonce Talent prohrál, a tak v odvetě musel dotahovat třígólovou ztrátu. Nakonec zvítězil 29:25 a postoupil. Velmi důležitou roli sehrál v obou zápasech plzeňský Tomáš Nejdl.

Plzeň byla v souboji s Dobele favoritem, po úvodní porážce se ale situace zamotala. „Doufali jsme, že to takové drama nebude. Po prvním duelu jsme ale věděli, že nás čeká velký boj, který nás bude stát hodně sil,” říká Tomáš Nejdl, jenž se v prvním zápase trefil sedmkrát a ve druhém přidal ještě o jeden gól víc. „I když jsme prohráli, tak jsme věděli, že další den hrajeme zase doma, že musíme zregenerovat a připravit se. Zlepšili jsme disciplínu, více jsme chtěli, taky ale rozhodovalo sportovní štěstí,” dodává.

Možná klíčový moment série se odehrál v posledních vteřinách prvního utkání. Lotyši vedli o čtyři branky, pak ale v poslední sekundě z velké dálky snížil na konečných 28:31 právě Nejdl. „Někde na půlce jsem dostal míč a z pravé nohy, asi z patnácti metrů, jsem hodil takovou šmudlu, které zapadla do brány. Nevím, jestli to brankář neviděl nebo nestihl zareagovat, ale naštěstí to tam spadlo. Náš masér pak říkal, že to dvojzápas rozhodne. Jakoby to předpověděl,” usmívá se pětadvacetiletá spojka.

Plzeň tak zůstává v Evropském poháru ve hře. „Loni nám o kousek uteklo semifinále, letos bychom se chtěli dostat ještě dál,” přeje si strakonický odchovanec, který přiznal, že po odvetném duelu s Dobele vypukla v plzeňské kabině velká euforie.

Talent letos prochází úspěšným obdobím. V Chance Extralize ztratil body pouze za porážku v Zubří, jinak je stoprocentní, a s 18 body okupuje druhé místo tabulky. Lépe jsou na tom jen Lovosice, ty však mají o jeden odehraný zápas víc. „Vyvíjí se to moc dobře. Musíme formu udržet, rozhodovat se ale bude až v play-off,” uvědomuje si Nejdl, jenž se vyjádřil také k dosavadním výkonům slovenského Prešova: „Čekal jsem od nich víc. Jsem rád, že jsme je porazili i my, čímž jsme ukázali naši kvalitu. Možná za jejími výsledky stojí i velké vytížení, které mají. Uvidíme, s čím půjdou do dalších bojů.”

Na extraligové půdě je už Nejdl stálicí, velmi dobré výkony předvedl i na evropské scéně. Další metou by mohla být reprezentace, kterou vede španělský kouč Xavier Sabate. „V nároďák doufám, je to jeden z mých cílů. Do širší nominace jsem se už dostal, ale na srazu jsem ještě nebyl. Snad se mi to jednou povede,” přeje si.