Nejžhavější téma roku 2020/21? Dika Mem – díl první

Liga mistrů EHF 2020/21 přinesla sezónu plnou emocí a nebývalých výzev. Co však v dramatickými měsíci nabitém ročníku 2020/21 vyniklo především? Na toto téma odpovídali čtyři renomovaní novináři píšící pro server Eurohandball – Björn Pazen, Kevin Domas, Adrian Costei a Danijel Vekič (roz. Lemaic) – aby se vyjádřili k nedávno vyvrcholené sezóně a k tomu, co nás čeká.

Mužský tým sezóny

Björn Pazen: Barça. Ještě nikdy v Lize mistrů nebyl tým tak dominantní. Když vyhrajete všechny zápasy, není o vítězi sezony pochyb. Poučili se z prosincové porážky ve finále v loňském ročníku..

Kevin Domas: Nantes. Nikdo si nemyslel, že se v Lize mistrů dostanou tak daleko, ale dostali se až do FINAL4 EHF, cestou porazili Kielce, Veszprém a Kiel a také přivedli na scénu několik mladých hráčů.

Adrian Costeiu: Barça: Nantes sice mohlo být v této sezóně překvapením, ale vítězství Barcelony v Lize mistrů EHF mužů bez jediného prohraného zápasu a vítězství ve všech 20 zápasech by jim mělo stačit k udělení tohoto neoficiálního titulu. Jedná se o skvělý výkon všech dob, na který by se mělo vzpomínat i v dalších desetiletích. Barca se právě stala etalonem v prémiové evropské soutěži.

Danijela Vekič: Aalborg. Dánský tým dal skutečně poznat, co znamená slovo tým – kde každý vydá ze sebe to nejlepší pro překonání největších překážek.

Hráč sezóny u mužů

Björn Pazen: Dika Mem – mladý Francouz udělal obrovský krok ve vývoji a byl jedním z hlavních strůjců gólových rekordů Barcelony.

Kevin Domas: „Nejlepším střelcem se stal Kevin Domas: Francouzský levák se v této sezoně proměnil v úplně jiného hráče, odehrál téměř každý zápas v plném nasazení a skončil druhý v pořadí nejlepších střelců.

Adrian Costeiu: Dika Mem – hráčů, kteří v průběhu této sezóny zanechali výraznou stopu, je nepřeberné množství, proto je tento výběr založen čistě na osobním názoru. Barça hraje jako dobře namazaný stroj, vždycky hrála a pravděpodobně vždycky hrát bude, přičemž každá součástka je stejně důležitá jako ta druhá. Mem však v této sezóně skutečně vyzrál a byl pro španělskou velmoc klíčový v útoku, kde vstřelil 93 gólů. Rozdělení herního času mezi všechny hráče, které měl k dispozici, bylo jedním z Pascualových pozoruhodných úspěchů, ale mít ve formě Mema v této sezoně opravdu znamenalo rozdíl.

Danijela Vekič: Dika Mem. Pravá spojka byla po celou sezonu na špičkové výkonnostní úrovni a bylo opravdu skvělé sledovat jeho hru.

Zápas sezóny

Björn Pazen: Mám dva – a oba byly semifinálové: Brest proti Györu kvůli vzrušení. A Aalborg proti PSG, protože to byla kolínská klasika – outsider otočil zápas proti favoritům.

Kevin Domas: PSG versus Aalborg, semifinále Ligy mistrů mužů. Bláznivý scénář, bláznivý výsledek – zkrátka vše, co jsme na Aalborgu v této sezoně milovali.

Adrian Costeiu: dvě střetnutí ve druhém předkole: Aalborg versus FC Porto, 27:24 v play-off, a SG Flensburg-Handewitt versus Aalborg Håndbold, 33:29 ve čtvrtfinále.

Podceňovaní hráči na svém vrcholu. Co se na těchto zápasech nelíbí? Ve fázi play-off Ligy mistrů EHF mužů prohrál Aalborg první zápas s Portem 29:32, aby se ve druhém utkání odrazil a zvítězil 27:24 – což mu stačilo k postupu na hostující půdě. Ještě čtyři minuty před koncem vedl dánský celek jen nepatrně, 24:23. V závěrečném dějství se však hrálo o hodně.

Také Aalborg předvedl proti Flensburgu další zápas plný akce. Když po patnácti minutách vedli 10:7 po výhře 26:21 v prvním utkání, vypadalo to, že dánský tým je zřejmě ve FINAL4 EHF. Flensburg odskočil, ve 46. minutě se ujal šestibrankového vedení 26:20, ale Felix Claar vedl svůj tým sedmi góly a vrátil Aalborg zpět do hry. Nakonec Flensburg zvítězil 33:29, ale celkově prohrál 54:55.

Danijela Vekič: Čtvrtfinálový zápas mezi Nantes a Veszprémem se hrál v Maďarsku. Zápas s plnými tribunami, atmosférou na vrcholu a skvělým výkonem obou týmů.