Nejžhavější téma roku 2020/21? – díl druhý

Ilustrační foto.

Liga mistrů EHF 2020/21 přinesla sezónu plnou emocí a nebývalých výzev. Co však v dramatickými měsíci nabitém ročníku 2020/21 vyniklo především? Na toto téma odpovídali čtyři renomovaní novináři píšící pro server Eurohandball – Björn Pazen, Kevin Domas, Adrian Costei a Danijel Vekič (roz. Lemaic) – aby se vyjádřili k nedávno vyvrcholené sezóně a k tomu, co nás čeká.

Ženský tým sezóny:

Björn Pazen: Vipers. Když od října nemáte žádný domácí zápas, dvakrát vyhrajete v Rostově a pak hrajete mimořádné FINAL4 EHF, jste zaslouženým vítězem. Překonaly všechny překážky.

Kevin Domas: Brest. Po letech, kdy to vypadalo nadějně, se francouzský tým konečně dočkal a postoupil do finále DELO EHF FINAL4. Vipers si možná titul zasloužili, ale Brest byl největším překvapením sezony.

Adrian Costeiu: Brest Bretagne Handball. Vipers získali trofej, ale Brest sám mohutně zapůsobil v DELO EHF Champions League. Byla to pro ně také obtížná sezóna, protože je opustil trenér a klíčové hráčky jako Ana Grosová a Isabelle Gulldenová, proto je třeba francouzskému týmu přiznat zásluhy.

Danijela Vekič: Brest Bretagne. Francouzský tým se zvedl a právě dokončil svou nejúspěšnější sezónu v historii, když vyhrál francouzské mistrovství, Francouzský pohár a stříbrnou medaili v Lize mistrů EHF.

Hráčka sezóny mezi ženami:

Björn Pazen: Ana Gros. Vipers‘ se dočkala týmového úspěchu, ale Grosová řídila Brest Bretagne téměř sama.

Kevin Domas: Henny Reistad. Ve svých 22 letech ukazuje norská hráčka takovou vyzrálost, že se možná budete divit, co ji čeká dál. Má potenciál stát se za pár let nejlepší hráčkou světa.

Adrian Costeiu: Henny Reistadová – kdo jiný? Její poslední sezona za Vipers (v létě se připojí k týmu Esbjergu) byla jako na horské dráze, ale Reistadová se v závěru soutěže opravdu rozehrála a zakončila ji s 88 góly – 47 z nich vstřelila v posledních šesti zápasech. Její potence byla nevídaná, vylepšila svou bilanci z ročníku 2019/20, kdy nastřílela 30 gólů, ale sebevědomí, které vyzařovala, vypadalo neotřesitelně a samo o sobě pozvedlo Vipers na pozici soupeře. Bez Reistadové by se Vipers nestaly druhým norským týmem, který vyhrál Ligu mistryň DELO EHF.

Danijela Vekič: Ana Grosová. Tato úžasná hráčka se konečně dostala do svého prvního FINAL4 EHF a v době, kdy se loučí s Francií, se se 135 góly dostala na první místo v tabulce nejlepších střelkyň.

Trenér sezóny:

Björn Pazen: Stefan Madsen a Ole Gustav Gjekstad – dva Skandinávci, kteří měli vlastní strategii, byli soustředění, zachovali klid a byli nesmírně důležití pro úspěch Aalborgu a Vipers.

Kevin Domas: Laurent Bezeau a Raul Alonso. Alonso v posledních dvou sezonách proměnil Brest a udělal z něj uchazeče o FINAL4 EHF, zatímco Bezeau sklízel to, co v Brestu pět let zaséval.

Adrian Costeiu: Stefan Madsen. Vybrat Xaviho Pascuala nebo Ole Gustava Gjekstada, esa, která přinesla trofeje Barçe a Vipers, by bylo příliš snadné, že? Půjdu trochu mimo a vyberu Madsena, který stál v čele skvělé sezony Aalborgu v Lize mistrů EHF mužů. Žádný jiný dánský tým se před touto sezonou nedostal do finále a Madsen, bývalý asistent, který byl v roce 2018 povýšen do funkce hlavního trenéra, zosnoval velkolepou jízdu, která podtrhuje ambice dánského týmu pro další sezony. Nešlo však o FINAL4 EHF jako takové – šlo o cestu; pro Aalborg vynikající. Podceňovaný trenér. V budoucnu od Madsena očekávejte více.

Danijela Vekič: Xavi Pasucal. Není třeba velkých slov. Ve své poslední sezoně s Barcelonou ji dovedl na evropský vrchol, vyhrál ve Španělsku všechno a skončil s pěti trofejemi bez prohraného zápasu.

Sezona 2020/21 v jedné větě:

Björn Pazen: Mám dvě. První možnost: dobrá, lepší, Barca. Druhá možnost: paprsek světla v temných časech.

Kevin Domas: Přeji si, abychom už nikdy nezažili takovou.

Adrian Costeiu: Potřebuji víc, prosím.

Danijela Vekičová: „Děkuji: Náročná sezona plná vzrušujících zápasů, která skončila dalším kolínským kouzlem.