Norky vůbec poprvé v kvalifikaci o OH, společně s dalšími 5ti týmy slaví postup

Sepsáno před turnaji o víkendu od 19. do 21.3. .
„Je to poprvé,“ řekl trenér Norska Thorir Hergeirsson v předvečer zápasu s hostitely v Černé Hoře.
Trenér Hergeirsson, který od převzetí týmu  v roce 2009 dovedl norský výběr k mnoha medailím, včetně olympijského zlata a bronzu, zlatých a stříbrných z mistrovství světa, plus čtyř zlatých z mistrovství Evropy a jednoho stříbra, nikdy nezažil turnaj olympijské kvalifikace, dokonce ani v roli asistenta.
Místo konání kvalifikačního turnaje Černohorská Podgorica pro něj představuje novou výzvu. Norsko v pátek (19. března) čelilo Černohorkám a poté v sobotu (20. března) Rumunsku v Tokijské kvalifikaci na OH.

„Dříve jsme se vždy kvalifikovali umístěním na mistrovství, ale pokud chcete postoupit na olympijské hry a nekvalifikujete se skrze mistrovství Evropy nebo světa, musíte podstoupit kvalifikaci.“ Neplýtvám enerii na věci kolem turnaje, zaměřuji se pouze na zápasy a na to, co musíme udělat.

„Tyto dva zápasy musíme odehrát během 24 hodin, takže je to trochu zvláštní; jeden tým má jeden den mezi zápasy, ale nemůžete to změnit, “dodal. „Toto jsou pravidla a my se musíme soustředit pouze na hru.“ Máme hráčky, které jsou v dobré fyzické kondici a hráli jsme na šampionátech také dva zápasy s odstupem pouhých 18 hodin. Tehdy jsme to zvládli a tentokrát to zvládneme také.“

Na hřišti se také objeví brankářka Vipers Kristiansand Katrine Lunde. „Vždy je zvláštní hrát olympijské kvalifikace, protože máte trochu větší tlak,se prostě musíte kvalifikovat na olympiádu,“ dodala. Abyste hráli dobře, musíte prokázat pouze ve dvou utkáních. Jako tým jsme zvyklé hrát pod určitým tlakem. Myslím si, že díky tomu jsme schopny se lépe připravit.
Pokud by se Norky kvalifikovaly do Tokia 2020, mohou vyrovnat rekord Dánek v počtu zisku olympijských medailí.

Brankářka Vipers Kristiansand Katrine Lunde

V Podgorici byl nedávno sepsán malý kousek historie norské házené kategorie mužů, když Bjarte Myrhol vedl své muže, aby si zarezervovali letenky do Tokya 2020. Jejich špičkové výkony v Tokyjské kvalifikaci 2020 znamenají, že jsou první mužský tým, který se kvalifikoval po zatím jediné učasti Norů (na OH v roce 1972) teprve na druhé OH a brankářka Lundeová se těší, že se norské ženy vyrovnají svým protějškům a postoupí do Tokya také.  „Když vidíte, že muži to dokázali, je to velké pro hráče, je to velké pro házenou a je to také velké pro Norsko, že nebudou chybět  na olympijských hrách,“ řekla. „Chceme tam být s nimi a bude skvělé mít tam dva týmy.“


Domácí prostředí přetavily v postup na olympijské hry házenkářky Černé Hory. Spolu s nimi obsadilo dalších pět postupových míst Norsko, Španělsko, Maďarsko, Švédsko a Rusko.

Na Olympiádě v Tokiu se představí těchto dvanáct ženských týmů:

Japonsko – hostitel

Francie – mistr Evropy 2018

Brazílie – vítěz Panamerických her 2019

Jižní Korea – vítěz asijského kvalifikačního turnaje 2019

Angola – vítěz afrického kvalifikačního turnaje 2019

Nizozemsko – mistr světa 2019

Španělsko

Švédsko

Maďarsko

Rusko

Černá Hora

Norsko – všichni postupující z kvalifikačních turnajů, březen 2021

Zdroj: IHF