Nová polská generace chce vrátit úspěch z minulosti

Polský trenér Patryk Rombel a jeho tým mají na EHF EURO 2022 dvě mise – zaprvé zapomenout na slabé výsledky z předchozích ročníků a zadruhé propagovat mistrovství světa mužů IHF 2023, které pořádají společně se Švédskem.

Tým si rezervoval vstupenku na EHF EURO 2022 jako jeden ze čtyř nejlepších týmů ze třetích míst, když skončil ve skupině pod Slovinskem a Nizozemskem. Výhra 27:26 nad Slovinskem byla klíčová pro postup do Bratislavy, kde se v předkole utkají s Běloruskem, Německem a Rakouskem.

Tři otázky před mužským EHF EURO 2022:

Nahoru, nebo dolů – jakým směrem se polská házená ubírá?

Polsko na EHF EURO 2018 chybělo a na EHF EURO 2020 skončilo na 21. místě. Rovněž jim unikla přímá kvalifikace na mistrovství světa mužů IHF 2021, ale obdrželi divokou kartu IHF k účasti. V Egyptě ukázali svůj progres, například remízou s nadcházejícím soupeřem na EHF EURO Německem.

V prvním přípravném turnaji na EHF EURO na domácí půdě na konci prosince Polsko porazilo Japonsko (28:27) a účastníka EHF EURO 2022 Nizozemsko (32:27), ale podlehlo Tunisku (26:30). Na své stabilitě budou pracovat na Turnaji čtyř zemí ve španělské Cuence, kde se utkají s Íránem, Španělskem a Japonskem.

Zapůsobí nová generace už na EURO EHF?

Hlavní trenér Patryk Rombel začlenil do týmu řadu mladých hráčů, z nichž mnozí přišli z týmu vítězů Ligy mistrů EHF 2016 Kielce nebo semifinalistů Evropské ligy mužů EHF 2021 Orlen Wisla Plock. Některé zkušené hvězdy, jako například hráč lajny PSG Kamil Syprzak, který vynechal mistrovství světa 2021, a levé křídlo Przemyslaw Krajewski, jsou stále součástí týmu, ale budoucnost pro Polsko začala.

Hráči jako Szymon Sicko, Michal Olejniczak a Arkadiusz Moryto se vyvíjejí správným směrem a naplno se naplňuje přechod od bývalé zlaté generace – stříbrných medailistů z MS 2007 a bronzových medailistů z MS 2009 a 2015 – k nové generaci.

Stane se EHF EURO 2022 dokonalou propagací světového šampionátu na domácí půdě?

V roce 2016 se celá země oblékla do červenobílých barev, když Polsko hostilo EHF EURO – svou první velkou házenkářskou akci. V roce 2023 udělá nová generace svým fanouškům minimálně stejnou radost jako v roce 2016, kdy jim těsně uniklo semifinále. Očekávání jsou velká a postup do hlavní fáze na EHF EURO 2022 by byl krokem k propagaci světového šampionátu o rok později. Neúspěch v předkole by mohl nadšení zbrzdit. Zodpovědnost na bedrech hráčů je tedy obrovská.

Pod drobnohledem: Michal Olejniczak

Je mu teprve 20 let, ale v příštích letech se má stát polským superhrdinou. Michal Olejniczak je vedle Szymona Sicka jedním z největších talentů země, zejména od roku 2020, kdy přestoupil z Gdaňsku do domácího mistra Kielce. Ve svých 18 letech už odehrál dva zápasy na EHF EURO 2020 a na mistrovství světa 2021 už patřil ke stálým hráčům polského týmu, kde vstřelil 11 gólů. Kielce mají v současné době zájem o prodloužení jeho smlouvy do roku 2027, což je další důkaz jeho hodnoty do budoucna.

Sebevědomí

„Víme, že naše základní sedmička je složená z hráčů na vysoké mezinárodní úrovni, s bohatými zkušenostmi z Ligy mistrů a Evropské ligy,“ říká trenér Rombel. I on však zná slabiny svého týmu.

„Naše lavička není tak široká jako u špičkových národů. Pokud budeme muset nahradit dvě nebo tři naše hvězdy, můžeme mít problém. Chtěli bychom mít více hráčů v nejlepších evropských klubech.“

Podle Rombela může být pro Polsko důležitý úvodní zápas na EURO EHF.

„Zápas s Rakouskem je pro vše klíčový. Pokud vyhrajeme, je možné všechno,“ věří Rombel.

Zábavný fakt

Posledním velkým úspěchem polských házenkářů byl postup do semifinále na olympijských hrách v Riu 2016 – z Brazílie se však vrátili s prázdnou, když prohráli s pozdějšími šampiony Dány a v zápase o bronz vypadli s Německem. V týmu z Ria zůstali pouze tři hráči: křídla Przemyslaw Krajewski a Michal Daszek a lajnový hráč Kamil Syprzak.

Co říkají čísla

Polsko mělo na světových šampionátech vždy lepší výsledky než na EHF EURO, v roce 2007 se dostalo do finále a v letech 2009 a 2015 získalo bronz. Na EHF EURO 2010 se dostali do svého zatím jediného semifinále, ale nejprve podlehli Chorvatsku a poté prohráli zápas o bronz s Islandem.

Dosažené úspěchy

Účast na EHF EURO mužů (včetně roku 2022): 10

Nejlepší výsledek: 4. místo (2010)