Obrovská očekávání od hostitelského Maďarska

Maďarsko na EURO neskončilo na vyšší než šesté příčce, ale rok 2022 by pro ně mohl být velkým průlomem. Poprvé mají skutečnou šanci na medaili a spoléhají na vynikající kombinaci mládí a zkušeností, která se na předchozích dvou turnajích ukázala jako silná souhra.

Očekávání jsou tentokrát velká, Maďarsko slavnostně otevírá zbrusu novou halu MVM Dome v Budapešti, ale dokáže se skutečně zapsat do historie, navzdory veškerému tlaku a rozruchu, který se kolem něj vytváří?

Tři otázky před mužským EHF EURO 2022:

  • Funguje proces přestavby?

Od roku 2019 se Maďarsko pustilo do zásadní přestavby, neboť věkový průměr týmu klesl na 25 let. A první náznaky vypadaly slibně, na EHF EURO 2020 se podařilo získat tři vítězství, což je stejný počet jako na předchozích pěti evropských šampionátech dohromady. Mladé stálice jako Dominik Mathe, Bence Bánhidi a Patrik Ligetvári se dokonale sžily se zkušenostmi Rolanda Miklera, Matea Lekaie nebo Gábora Ancsina, neboť Maďarsko dosáhlo v roce 2020 svého nejlepšího výsledku, když skončilo deváté, od osmého místa na EHF EURO 2014.

Jistě, rozdíl mezi Maďarskem a velmocemi, jako je Dánsko, Španělsko nebo Francie, je stále velký, ale první náznaky jsou povzbudivé: Maďarsko se neustále zlepšuje a na mistrovství světa IHF mužů v roce 2021 skončilo páté, což je jeho nejlepší výsledek ve velké mezinárodní soutěži od čtvrtého místa na mistrovství světa v roce 1997.

  • Jak se vypořádají s tlakem?

Velké „kdyby“ pro každý tým, který pořádá turnaj, jako je EHF EURO. Maďarští fanoušci jsou pověstní tím, že během zápasů vytvářejí vynikající prostředí, což se opakovaně potvrdilo v Lize mistrů EHF mužů, když se Telekom Veszprém HC a Pick Szeged utkaly s evropskými velmocemi. Očekávání od prvního ročníku EHF EURO mužů, které Maďarsko hostí, budou jistě velká. Pokud budou v tomto ohledu směrodatné výsledky seniorského týmu žen, který při pořádání EHF EURO skončil na 3. a 6. místě, mohli by se hostitelé dočkat.

Přesto je to dvousečná zbraň, protože mladý tým by se mohl pod tlakem zhroutit, pokud by se mu zápasy nevydařily. Se zkušenými trenéry, jako jsou István Gulyas a Chema Rodriguez na lavičce, však Maďarsko může bouři přečkat, stejně jako na předchozích turnajích.

  • Jsou připraveni podat výkon?

Maďarská házená prochází v posledních pěti letech vážnou přestavbou, a to jak na mužské, tak na ženské úrovni, přičemž velký důraz je kladen na mladé hráče. Na seniorské úrovni se to neprojevilo okamžitým úspěchem na hřišti, ale dílky skládačky se pomalu skládají v celek.

Osm hráčů – po čtyřech z Veszprému a Szegedu – tvoří jádro kádru, takže zkušenosti jsou na místě. Forma sice mohla být nevyrovnaná, ale vzhledem k tomu, že oba celky zakončily kalendářní rok 2021 na třetím místě ve své skupině v Lize mistrů EHF mužů, vypadá to, že Maďarsko je náležitě připraveno zpečetit možnost hrát doma.

Pod drobnohledem: Bence Bánhidi

Bánhidi debutoval v maďarském seniorském týmu mužů v roce 2013 a od té doby patří k oporám, stal se jak efektivním střelcem s průměrem přes tři góly na zápas, tak i oporou v obraně, přičemž celý systém navržený Istvánem Gulyasem tíhne právě k němu.

Bánhidi, který byl v roce 2019 jmenován maďarským mužským házenkářem roku a hráčem All-star sestavy na EHF EURO 2020, už svými výkony rozčeřil vody a rozhodně patří k lídrům tohoto maďarského týmu na EHF EURO 2022.

Má za sebou šest velkých turnajů – tři EHF EURO a tři mistrovství světa -, proto je více než připraven zvládnout tlak a zajistit Maďarsku úspěšný turnaj.

Sebevědomí

„Doma se nic nezkouší, musíme sloužit našim fanouškům a co nejvíce vyhrávat. Svaz od nich očekává umístění v první osmičce a já si myslím totéž,“ uvedla bývalá hvězda Maďarska a současný manažer týmu Laszlo Nagy. Na mladé Maďary bude vyvíjen velký tlak, ale vypadá to, že budou připraveni, protože vědí, že očekávání jsou vysoká a prostor pro chyby na takovém turnaji je velmi malý.

Zajímavost

Švédsko je jediným týmem, který získal evropský titul na domácí půdě, a to v roce 2002. Pouze pět týmů získalo medaile na domácí palubovce – Španělsko si zajistilo stříbro v roce 1996, Švédsko získalo zlato v roce 2002, Srbsko mělo stříbro v roce 2012, Dánsko vybojovalo další stříbro v roce 2014, zatímco na EHF EURO 2020, prvním turnaji pořádaném třemi zeměmi, získalo Norsko bronzovou medaili.

Co říkají čísla

29,6 % – procento vítězství, které si na EURO EHF zajistilo Maďarsko. V 64 zápasech zvítězilo pouze devatenáctkrát a jeho brankový rozdíl činí -112, když se kladnou gólovou bilancí mohlo pochlubit pouze jednou – v roce 2008: +3

Minulé úspěchy

Účast na EHF EURO mužů (včetně roku 2022): 13
Nejlepší výsledek: 6. místo (1998)