Pád o tři patra níž? Strakonice nedostaly podporu od města, na nejvyšší soutěž nemají peníze

Česká házenkářská extraliga pro sezonu 2024/2025 nejspíše přijde o jeden tým. Kluby mají do 5. července povinnost zaplatit startovné a tím oficiálně stvrdit přihlášku do nejvyšší soutěže, což však Strakonice neplánují udělat. Jihočeský celek totiž nedostane od města slíbenou podporu, která je pro něj existenční otázkou. Strakonický A-tým tak pravděpodobně spadne až do krajské ligy.

Finanční náročnost účasti v elitní soutěži je pro klub bez podpory neúnosná. „Zastupitelé 26. června na zasedání města neschválili žádost HBC Strakonice 1921 ve výši dva miliony korun na podporu činnosti A-týmu mužů působícího v nejvyšší soutěži, kterou předtím schválila Rada města. Zastupitelstvo jednání o podpoře odložilo na září,“ uvedl v prohlášení šéf klubu Miroslav Vávra.

Jihočeští házenkáři, kteří se do extraligy vrátili na poslední dvě sezony, tak nepodají do nejvyšší soutěže přihlášku. Tím by totiž došlo k výraznému zadlužení, které nechce klub podstoupit. „Je zarážející, že v ostatních městech a obcích, kde se nejvyšší soutěž házené hraje, jsou kluby pro město partner, a nikoliv soupeř. Navíc představitelé těchto municipalit veřejně deklarují, že chtějí sport na co nejvyšší úrovni,“ líčil Vávra.

„Pro nás tak bez trvalé podpory z dlouhodobého hlediska není možné ostatním účastníkům nejvyšší soutěže konkurovat. Už v předešlých dvou ročnících bylo finanční působení klubu v extralize na hraně,“ prozradil šéf jihočeského týmu s tím, že se do 5. července ještě pokusí jednat o finanční injekci s krajským úřadem a soukromými subjekty.

Účast Strakonic v následující extraligové sezoně je však velmi nepravděpodobná. „Klub bude nucen přihlásit se do druhé ligy, s čímž bude spojen odchod extraligových hráčů, kteří v klubu působili i jako trenéři. To bude mít dopad i na mládežnickou složku,“ říkal Vávra.

Ve druhé lize, tedy třetí nejvyšší soutěži, však aktuálně působí strakonické béčko. „V případě nestvrzení přihlášky zaplacením startovného by byl aktuální strakonický A-tým nasazen až do krajské ligy,“ prohlásil ředitel soutěží Českého svazu házené Jiří Pícha.