Plzeň znovu mistrovská, nemalý podíl na tom má i Tomáš „Nejdlos“ Nejdl

Dramatické finále, jak se na souboje Plzně a Karviné sluší a patří, završili ve skvělé atmosféře oba týmy pátým rozhodujícím duelem na palubovce Baníku. Oslavy nakonec odstartoval tým Plzně, jejíž dres obléká třetí sezonu (2x mistrovská) strakonický odchovanec Tomáš Nejdl. A právě s Tomášem jsme si vyměnili pár postřehů.

Tomáši, máš za sebou jednoznačně nejnáročnější sezonu v dosavadní kariéře. V ročníku 2020/2021 jsi odehrál 35 zápasů, z toho 14 v play off a nastřílel 95 branek. Teď když je po všem, palubovky znovu oněměly, jak by si zhodnotil právě skončenou sezonu z hlediska tvých výkonů? Podle mne jsi podával standartní výkony, žádná výkonnostní houpačka se nekonala.
Jak jinak než kladně hodnotit sezónu, která zacinkala medailí, navíc tou zlatou. Sám se sebou jsem také spokojený s tím, jaký progres jsem během této sezóny udělal, a odrazilo se to i v minutách strávených na hřišti. Navíc, když se povedlo přidat i pár gólů.
Velké penzum hracího času jsi odehrál na pravé spojce buď vedle Stehlíka nebo Linharta. Horší varianta pro práváka je už jenom na pravém křídle. Střelba přes ruku je poměrně těžká disciplína, nabízí se souhra s pivotem, křídlem, popř. uvolnění jeden na jednoho. Co ti sedí nejvíce a v čem jsi podle tebe nejsilnější?
Tak bylo to pro mě docela nové, ale popral jsem se s tím myslím velice slušně. Padalo mi to tam z dálky, převážně střelba podstřelem. I prací jeden na jednoho jsem si několikrát vytvořil slušnou pozici, nebo vytvořil někomu jinému. Samozřejmě přes ruku je to atypické, ale každý tým někdy potká zranění, a tak jsem já nebo Jakub Douda museli zaskakovat přes ruku.
Vyprofiloval jsi se v rámci extraligy do té lepší společnosti hráčů, makáš na sobě, dřeš, celá strakonická fanouškovská obec ti moc fandí. Přesto si neodpustím utrousit poznámku ohledně tvých nesouhlasných reakcí na verdikty rozhodčích. Je to určitě něco, co nechceš, dá se na takovéto situace nějak připravit, vytěsnit z projevu na hřišti?
Je pravda, že to občas slyším. Při zápase je člověk docela v transu a je tak těžké veškeré dění neprožívat. Jako člověk oslavuje gól, nesouhlasí také s hvizdem rozhodčích. Určitě je to něco na čem budu pracovat, aby hra vypadala ještě lépe.

Trenérská dvojice Štochl, Hynek praktikují vedení zápasu podle předem daného herního systému, v nějakých situacích se může zdát, že chybí operativní reakce na vzniklou situaci. Řekl bych profesorské pojetí hry. Jak to vidíš ty?
Máme daný systém, který provází hra jednotlivců. Všechny kombinace jsme pod jejich vedením upravovali nebo přejmenovávali. Máme vždy připravené nebo upravené kombinace, které chceme hrát. Stejně tak v určité sestavě se hraje něco trochu jiného než jindy. Poté je také zapotřebí reagovat na to, s čím přijde soupeř, ale to nikdo dopředu neví. Občas naše hra vypadá profesorsky, s tím souhlasím, ale funguje.
Ve čtvrtém zápase s Karvinou, kdy jste hráli doma a cca 3 minuty před koncem jste vedli o tři branky se stalo něco, co se moc často, obzvláště v takto důležitý zápasech nevidí. Závěr jste absolutně nezvládli a padli nejtěsnějším rozdílem. Několikrát jsem si závěr pouštěl a nemůžu se ubránit dojmu, že jste doplatili na nedisciplinovanost určitých hráčů. Takhle zkušenému týmu by se toto stávat nemělo.
Bohužel jsme konec nezvládli, neproměnili jsme několik šancí – to se stane každému, u nás několik za sebou, přidalo se štěstí na straně soupeře, kdy se jim balon odrazil do ruky. Každý z nás udělal během zápasu několik chyb a kdo ne, tak nebyl na hřišti a možná ani v hale. Chyby v konci jsou vždy vidět více a také se snadněji kritizují. Neviděl bych to tak černobíle. Každý by měl vždy začít u sebe. My jsme se se špatnou koncovkou potýkali ve více zápasech a určitě je to něco, na čem bychom měli pracovat.
Poslední dobou tě vídáme střídat do obrany, podle situace s přechodem do první vlny. Máš zkušenost s někým, kdo se vyloženě obtížně brání, kdo ti dělal velké problémy? V play off s Karvinou jsi doslova zápasil s Vojtou Patzelem, který podle mě byl ke konci play off hodně vyšťavený.
Největší problémy a respekt jsem měl k Matějovi Klímovi z Dukly, je to opravdu výborný a dynamický hráč. Bylo těžké si jeho herní projev nějak načíst a poté ještě těžší ho ubránit. Ve finále jsem proti Vojtovi bránil často, ještě že mu občas trocha energie chyběla. Ale vzhledem k jeho minutáži se není čemu divit, vedle celých zápasů za Karvinou investoval dost energie i do reprezentace. A finále je prostě boj, s Vojtou jsem kamarádi, i když to tak na hřišti možná občas nevypadalo.
Během vyřazovacích zápasů se zranil na pravém křídle hrající Honza Chmelík. Jaké zranění si přivodil a jak se podle tebe projevila jeho absence ve hře týmu? Jeho „trháky“ byly ozdobou mnoha zápasů.
Má problémy s kotníkem, asi není potřeba více specifikovat. Je to jeden z nejlépe fyzicky vybavených hráčů, co znám a obrovský dříč. Takže jeho absence byla hodně cítit, jak v obraně, v útoku, ale i trhácích. Přijít o leváka je vždy nepříjemné.
Nakonec tedy berete titul, šrámy, křivdy se léčí rychleji, než by se mohlo zdát. S Plzní jsi prodloužil smlouvu, což si myslím, že je pro tebe momentálně nejlepší řešení. Jak budeš v létě odpočívat? Už se ví, kdy začínáte „suchou“ přípravu a jak bude vypadat?
Trénovat budeme ještě do půlky června, nějaké fyzické tréninky, také nám dopřejou trochu srandy ve formě hokeje a fotbalu, ale už teď se začíná makat. Poté si dáme na pár týdnů volno a začínáme někdy v půlce července. A bude to standartní příprava – atletické, kondiční, ale i herní tréninky. Já sám začnu se svým tréninkem jakmile trochu zregeneruji, srovnám si nějaké nedostatky, také zesílit a zrychlit. Vedle toho chci do tréninku zařadit také mentální přípravu a práci na stravě.

Doufám, že jste se u play off dobře bavili… Tomáš věkem mladší žák.

Jak probíhaly oslavy titulu? Mezi sportovci se ctí pravidlo, že určité situace by měly zůstat v kabině, tak tedy alespoň ty oficiální. Cestu z nedělní Karviné si tak nějak umím představit a kdekdo mohl závidět.
Slavilo se od posledních minut finále až do pozdních hodin. A to jak cestou v autobuse, po přivítání diváky před halou se světlicemi až po malou sešlost kousek od Plzně, kde se končilo. Část týmu se ještě sešla na pondělní oběd. Jinak máme v plánu ještě rozloučení se sezónou za pokuty, co se v týmu vyberou během roku.
Na závěr tipovací soutěž, malý kvíz. Kdo podle tebe zvedne 13. června pohár pro vítěze házenkářské Ligy mistrů? A tvůj tip na mistra světa v hokeji?
Přiznám se, že házenkářská špička je tak vyrovnaná, že je těžké někoho určit. Ale kdybych měl někoho označit za mého favorit, tak asi Barcelonu. Mistrovství světa v hokeji jsem popravdě kvůli házené ani moc nesledoval, ale výsledky jsou opravdu zajímavé. Přesto si myslím, že na bedně bude některý z hokejových velikánů – Rusko, USA, Finsko.

Ještě jednou blahopřeji k titulu a také k tvým červnovým narozeninám. Ať se ti daří!

J.

1 komentář

  1. Tome,
    dovolím si za celé Áčko pogratulovat k titulu a smeknout před tvými výkony ve finálové sérii. Jsem moc rád, že se ti tak dařilo. Všichni vidí tvůj herní růst a věřím, že to půjde ještě nahoru..
    Jednoznačně si dokázal, že si platným hráčem mistrovského celku a patříš na hřiště v těch důležitých chvílích!!!

    PS: Edík, Říháč a Káča se mi taky líbili samozřejmě 😉

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.