„Pozvánka na reprezentační sraz pro mě znamená opravdu hodně, vždycky jsem po tom toužil hrát za národní mužstvo, je to něco speciálního co si přeje každý hráč“ říká další posila z Plzně Martin Říha

Díl třetí: Martin Říha (2000)

Ahoj Martine,
Na úvod se zeptám, odkud pocházíš, jsi Plzeňák?
Ahoj, ano pocházím z Plzně
Asi jako naprostá většina kluků zkusí v dětství fotbal, nebo v posledních letech floorbal coby finančně nenáročný sport. V kolika letech jsi začínal s házenou, kdo tě k ní nasměroval? Zkoušel jsi ještě jiný sport?
V 5 letech jsem začínal s fotbalem. Poté jsem od 7 let společně s fotbalem začal hrát národní házenou, ke které mě dovedla má máma, která házenou hraje už 40 let. S handbalem jsem začal ve 12 letech.
Plzeň je baštou házené s dlouhou a úspěšnou historií. Vzpomněl by sis kdo byl tvůj první trenér/ka?
Můj první trenér byl Jiří Piroch, kterého dodnes považuji za jednoho z nejlepších trenérů.

Přivedl tě k házené někdo z rodiny, kamarád, nebo jsi „obětí“ náboru? 
K házené mě přivedla moje maminka, jak už jsem zmiňoval.
Vzhledem k tvé spíše subtilnější postavě nebude zřejmě defenziva úplně tvou doménou? V útoku jsi štírek s citem pro situaci jeden na jednoho. Na jakém postu hraješ, nebo na jakém postu jsi schopen podat kvalitní výkon? Jaké máš dle tvého odhadu herní vytížení? Myšleno čas strávený na hřišti. A zdali jsi se svou „minutáží“ v zápasech spokojený.
Na obraně se snažím samozřejmě zapracovat. Určitě je těžké ubránit občas chlapy, kteří proti mně hrají a mají výraznou kilovou převahu, proto se snažím bránit spíš chytrostí než fyzicky. Myslím si, že jsem podat kvalitní výkon na všech třech spojkách ovšem odmalička preferuji střední spojku. Tak s mým herním vytížením ve Strakonicích velmi spokojený, jelikož hraju průměrně 40 minut zápasu, což je skvělé.
Nedávno jsi od trenéra Pauzy dostal pozvánku na kemp reprezentačního výběru juniorů. Co to pro tebe znamená dostat se do hledáčku reprezentačních expertů, byť zatím „jen“ v juniorech? Sehráli jste nějaký přáteláček?
Tak pozvánka na reprezentační sraz pro mě znamená opravdu hodně, vždycky jsem po tom toužil hrát za národní mužstvo, je to něco speciálního co si přeje každý hráč. Pod trenérem Pauzou jsme odehráli dvojzápas ve Švýcarsku a poté na Slovensku. V týmu jsem se cítil velmi dobře.

Momentálně působíš u nás ve Strakonicích, tedy jeden stupínek pod extraligou. Jak často dojíždíte na tréninky (s Martinem u nás ještě hrají plzeňští Filip Kaiser, David Bičiště, Honza Kačín a Martin Nový)? Já osobně vás vídám na pátečních trénincích. Co se týká dopravy, oddíl podal pomocnou ruku.
Na tréninky s klukama dojíždíme 3x týdně. Od klubu jsme dostali dodávku, s kterou se na tréninky dopravujeme. Je to od klubu velmi hezké gesto a samozřejmě si toho vážíme.
Nebylo by fér nezmínit, že příchodem vás Plzeňských do Strakonic mužstvo výkonnostně povyrostlo a může tak pomýšlet na postup do nejvyšší soutěže. Troufám si říci, že kolem zkušených borců Martina Mošovského a Tomáše Peka panuje více než dobrá nálada, což podporuje týmovou chemii. Jak to vidíš ty?
Já myslím, že ve Strakonicích je skvělá parta a chemie v týmu je na výborné úrovni. Kluci nás mezi sebe vzali výborně a já jim za to děkuji, protože vím, že se na ně můžu s čímkoli obrátit.

Plzeňský trenér Štochl tě občas zařadí na soupisku plzeňského áčka. Máš již něco odehráno v nejvyšší soutěži? 
Myslím, že tuto sezónu jsem na soupisce chyběl pouze jednou. Cestuji s týmem skoro na všechny zápasy. Nastoupil jsem v Zubří a také proti Maloměřicím v ostatních zápasech jsem bohužel šanci nedostal ale já věřím, že má šance ještě určitě přijde.
Máš nějaký moment (sportovní výsledek, vtipnou historku) spojenou s házenou na který rád vzpomínáš?
Tak momentů je samozřejmě více, ale já stejně nejvíce rád vzpomínám na své roky v dorostu, kde jsme měli s klukama skvělou partu, kterou udržujeme dodnes a řadu úspěchů.
Co ty a zranění? Vyhýbají se ti, nebo máš nějakou partii těla náchylnou ke zranění?
Tak naštěstí zatím ano (musím zaklepat) jediná partie, která je na zranění na mém těle náchylná je můj pravý kotník, který jsem měl zlomený.

Většina loňského roku a zatím to vypadá, že i letos se jen tak nezačne, je na sport a sportovní aktivity mizerný, dlouhá výluka pokračuje, haly, posilovny zavřené. Pracuješ na sobě, cvičíš, běháš? Dostali jste od trenéra Zbírala „manuál“ jak překlenout předlouhou pauzu a fyzicky úplně nevyhořet?  
Jelikož v Plzni hrajeme extraligu, tak můžu normálně trénovat tam každý den.
Můžeš říci co děláš v civilním životě? Pokud ještě studuješ, máš představu, co bys chtěl v budoucnu dělat? Máš v úmyslu věnovat se sportu, nebo tvé představy o budoucnosti jsou diametrálně rozdílné?
Studuji fakultu zdravotnických studií v Plzni obor Ergoterapie. V budoucnu bych se chtěl určitě věnovat sportu a být v něm úspěšný. Samozřejmě vím ale, že házená mě nemůže uživit takže bych chtěl pomáhat lidem jako terapeut nebo masér.

Pokud ti zbývá čas, jak trávíš volný čas?
Jelikož moc volného času nemám, tak většinou s přítelkyní, ale také určitě s kamarády, učením.  Svůj volný čas také trávím hraním na herní konzoli.
V polovině ledna začalo 27. mistrovství světa v Egyptě, tipni si kdo bude brát zlato, jak si myslíš, že se povede našemu omlazenému výběru a kdo bude nejlepším střelcem (hráčem) turnaje.
Tipuji, že zlato budou brát Norové. Jelikož český tým se turnaje neúčastní z důvodu covidu, tak budu držet palce Portugalcům.
Na závěr nám prozraď, kdo podle tebe je v naší kabině největší seladon a lev salónů? Pokud bych se chtěl pobavit neotřelým humorem, za kým bych měl v týmu zajít?
Tak náš lev salónů je určitě Tomáš Pek a kdybys chtěl se pobavit neotřelým humore tak stačí vstoupit do naší šatny 😀

Díky a ať se ti daří,
J.