Před 10 lety začala strakonická házená psát významnou kapitolu svojí historie.

Od roku 2012 zažívá strakonická házená samé klady a pozitiva. V příspěvku si můžete připomenout významné okamžiky a milníky prvního týmu mužů. O tom jestli přijde další vlna euforie se rozhodne v sobotu ve druhém barážovém utkání HBC – Hranice. Utkání v hale v Máchově ulici začíná v 17 hodin.

Mým tajným přáním je vyhrát druhou ligu

Strakonický deník 25.9. 2010
Strakonice – Házenkáře Strakonic v nadcházející sezoně nově povede trenér Miroslav Vávra. K dispozici má mužstvo rozšířené o „své“ dorostence a neskrývá velké ambice.

Tým mužů HBC Strakonice pro sezonu 2010/2011.

Nový kouč, tým doplněný o mladé hráče. Na co budou Strakonice v nadcházející sezoně pomýšlet?

Chceme dát dohromady tým takovým způsobem, abychom do něj začlenili mladší hráče ve věku sedmnácti let spolu se staršími hráči, kterým je nyní kolem třiceti. Pomýšlíme na postup do první ligy, chceme tedy soutěž vyhrát. V případě, že se nám to nepovede, na toto bychom chtěli dál navázat. Ale tajným přáním je vyhrát druhou ligu.

To jsou hodně smělé cíle.

Dá se říci, že by to bylo reálné v případě, když se nám nikdo nezraní a dáme kádr za krátkou dobu dohromady tak, aby se kluci sehráli a byli schopní druhou ligu vyhrát.

S ohledem na předchozí sezonu, kdy tým až do posledního kola hrál o záchranu, to zní dost ambiciózně…

Souhlasím. Ale v letošní sezoně je možný přímý postup do první ligy z prvního místa bez další baráže. To znamená, že ze čtyř druhých lig postoupí vítězové přímo do první ligy. My se budeme snažit naši skupinu vyhrát, i když moc dobře víme, že soutěž je hodně vyrovnaná a vzhledem k tomu, že musíme do družstva zapracovat mladé hráče a zlepšit herní činnosti – jak obranné, tak útočné, bylo by vítězství v tomto ročníku veliké překvapení.

Družstvo je od nadcházející sezony rozšířeno o dorostence. Dá se to brát i tak, že se ve Strakonicích začíná budovat něco nového?

Museli jsme obměnit současný kádr, protože hráči ve věku pětadvaceti let s házenou přestali. Tím se tady vytvořil velký generační rozdíl. Zbyli nám hráči od třiceti let výše a pak hráči do dvaceti let. Potřebujeme toto nějakým způsobem skloubit. Ta doba je ale krátká, asi to za měsíc či za dva nedokážeme dát dohromady tak, abychom soutěž v současné době vyhráli. Ale budeme se o to snažit v nadcházejících letech, protože do budoucna nemá cenu hrát druhou ligu – ta se rovná krajskému přeboru.

Přijde mi to od vás dost rozpolcené. V úvodu jste tvrdil, že chcete soutěž vyhrát, teď zase říkáte, že se vám to nejspíš nepovede…

Je to rozpolcené z toho důvodu, že srdce a touha by byla vyhrát, ale z reálného hlediska to asi není možné. Je to spíš taková touha a chuť. V této sezoně by to bylo jednodušší v tom, že bychom rovnou postoupili do vyšší soutěže. V té další to bude jiné, těžší, protože se budou hrát baráže, další nadstavbová část.

Kdo podle vás bude největším konkurentem v boji o prvenství?

Největším konkurentem, po dlouhou dobu ve druhé lize, je družstvo SK Praha 4. Dále budou patřit na přední místa Sezimovo Ústí a Talent Plzeň. Velice dobré mužstvo budou mít Třeboň a Písek. O ostatních týmech v současné době nevíme, s jakou herní kvalitou nastoupí do ligy.

Jak chcete skloubit mladé hráče s těmi staršími? Kolik šancí dostanou dorostenci?

Byli jsme na turnaji v Libčicích, který jsme vyhráli. Byl kvalitně obsazený, účastnily se ho mančafty z krajského přeboru, které jsme jednoznačně přehráli, a mančafty z druhé ligy, ty jsme přehráli také. Poté jsme hráli pohárový zápas proti Sezimovu Ústí. Ten jsme sice prohráli, ale po vlastních chybách. Toto utkání nám táhli právě mladí hráči – Michal Zbíral dal devět gólů, David Zbíral čtyři. Starší se k tomu nepřidali. Myslím si, že mladíci jsou schopni druhou ligu utáhnout.

Kdo z těch mladších hráčů se vám zatím jeví nejlépe? Kdo by mohl spolu s těmi staršími patřit k tahounům, vyčnívat?

Nedá se říci, že by to měli táhnout ti mladší, to musejí ti starší hráči. Ale ukázalo se nám, že právě Michal a David Zbíralové prostě ten mančaft táhli.

Jak hodnotíte přípravu?

Příprava mě velmi příjemně překvapila. Zúčastnil se jí celý širší kádr. Mladší kluci trénovali trojfázově, starší jednou denně. Byl jsem velice spokojený.

Hrající vedoucí mužstva Filip Moravec při hodnocení pohárového utkání řekl, že jste prohráli kvůli chybám v defenzivě. Je to stále problém, nebo se podařilo ještě za ty dva týdny na tom zapracovat? Nejdete kvůli tomu do sezony trošku s obavami?

Celý minulý týden byl na defenzivu zaměřen. Pořád to trénujeme. Ale obranná činnost se v házené trénuje dost problematicky. V té ofenzivní je to snazší, jsou tam jednoduché nácviky, přechod do rychlého protiútoku, to je všechno jednoduché. Ale obranná činnost se trénuje specificky, trvá to delší dobu. Hlavně to vyžaduje vyzrálost jednotlivých hráčů, kteří jsou na to fyzicky a psychicky připraveni. Na to budeme potřebovat víc času.

O ofenzivu tedy strach nemáte?

O tu bych strach neměl, máme velice rychlé hráče na spojkách i na křídlech. Mladší hráči jsou schopni ty starší velmi dobře fyzicky přehrát.

Půjdete do sezony kompletní?

Ze starších hráčů opustili přípravu Miloš Kos a Zdeněk Vdovin, oba z pracovních důvodů s házenou skončili. Dodnes nevím, jestli se mi vrátí, nebo nevrátí. Chybět nám bude velký talent Petr Masák, juniorský reprezentant, který má stále problémy s ramenem, je po operaci. Kdy bude moci hrát? Lékaři to vidí tak, že by už v říjnu mohl nastoupit. Ale můj optimistický náhled na to je, že bude až na jaře. Dále nám bude scházet zkušený hráč Michal Frk, ten má velké problémy se zdravím všeobecně.

Jakou házenou byste se rádi prezentovali?

Chtěli bychom navázat na házenou, kterou tady prezentoval David Pavlíček, můj předchůdce. Hrál velmi rychlou a dynamickou házenou, hlavně v útočné činnosti. V tom chceme pokračovat. Ale musíme k tomu přidat i tu obrannou, protože ta je podle mě v házené priorita.

Soupiska: Lukáš Moravec (brankář), Jan Salát (brankář), Pavel Sýkora (brankář), kapitán Michal Čech (střední a pravá spojka), Jaromír Samec (levá spojka), Roman Nejdl (střední a pravá spojka), Luděk Gruzovský (pivot), Michal Fencl (střední a pravá spojka), Miroslav Bažata (pivot), Aleš Janout (pivot, pravá spojka, levé křídlo), Miroslav Masák (levá spojka), Petr Masák (střední a pravá spojka), Filip Moravec (pravé křídlo), Michla Švehla (pravé a levé křídlo), Michal Zbíral (levé křídlo a levá spojka), David Zbíral (střední a levá spojka), Michal Tockstein (pivot), Jiří Vávra (levé křídlo), Jaroslav Houska (levé křídlo), Aleš Vacek (levé křídlo), Jaroslav Pitule (pravá spojka), Michal Frk (levá spojka).

Trenér: Miroslav Vávra
Vedoucí mužstva: Filip Moravec

POSTUP DO EXTRALIGY

Strakonický deník 5.5. 2017
Předsedu házenkářů Strakonic Miroslava Vávru gratulace dojaly

Strakonice – Muž, který v roce 2012 dovedl tým do první ligy, si užíval historický okamžik s hráči a fanoušky.

Strakoničtí házenkáři opanovali druhou nejvyšší soutěž! V přímém souboji porazili venku dotírající Velkou Bystřici 28:26 a stvrdili konečné prvenství.

Šest let vedl strakonické muže jako trenér Miroslav Vávra. Na jaře 2012 s týmem postoupil z druhé do první ligy a tam dvakrát skončil druhý a dvakrát čtvrtý. Před aktuální sezonou předal trenérské kormidlo Romanu Marienkovi a sám se od nového roku ujal pozice předsedy klubu. Několik hodin po duelu dojatě pronesl: „Nikdy v životě jsem neměl tolik blahopřejných zpráv a telefonátů,“ potvrdil svými slovy, jak se házená stala ve městě populární a vydobyla si svoji pozici.

Strakoničtí házenkáři opanovali druhou nejvyšší soutěž! V přímém souboji porazili venku dotírající Velkou Bystřici 28:26 a stvrdili konečné prvenství.

Miroslav Vávra měl před utkáním obavy. Opanovala ho nervozita z toho, jak blízko historickému úspěchu tým je, ale že ještě není hotovo. Byl si plně vědom síly soupeře. Střetnutí prožíval emotivně. „Věřit jsem začal minutu před koncem, že už to dotáhneme. Mám neskutečnou radost, že se vše povedlo,“ oddychl si. Podle něj byla na straně strakonického týmu větší bojovnost a chuť po vítězství. „Prodali jsme své zkušenosti z předchozích čtyř sezon,“ zdůraznil Vávra.

Jsem na tohle mužstvo pyšný, tvrdí kapitán házenkářů Strakonic

Strakonický deník 4.5.2017
Strakonice –Když je potřeba, vezme jako správný kapitán strakonických házenkářů Martin Mošovský zodpovědnost na sebe.

„Za prohru ve Zlíně mohly boty,“ žertoval Martin Mošovský ještě před zápasem ve Velké Bystřici. Obul tam totiž jiné než obvykle. Na Hanou už jel v opravených „svých“ botách a… Tým vyhrál a stvrdil prvenství!
Ale v rozhodujícím klání o prvenství ve Velké Bystřici v sobotu byl tím tahounem, kterého všichni znají. Proměnil všechny tři sedmičky a dal celkem sedm branek. Také díky tomu házenkáři Strakonic vyhráli na Hané 28:26, čímž si zajistili konečné vítězství v I. lize.

Mluvíme spolu asi hodinu po skončení zápasu. Uvědomujete si už, co se vám povedlo?

Ještě ne. Cítím běžnou pozápasovou únavu, všechno mě bolí. Ale v šatně jsme si to užili, i ve sprše. Vítězné gesto, že se mistři sprchují vsedě, to je tradice z Hofenu a tu jsme dodrželi. Každopádně je to super, hlavně díky tomu, že fanoušci, kteří s námi do Bystřice přijeli, to prožívají s námi. Bezvadné.

Jaký to byl zápas z vašeho pohledu? Hrálo se naplno, zaplněná hala fandila od začátku do konce…

Pro mě osobně to bylo jedno z nejtěžších utkání, držet se a dělat minimum chyb. Samozřejmě jsme nějaké udělali, ale myslím, že jich bylo opravdu minimum. A to rozhodlo. Velká Bystřice byla také méně disciplinovaná na začátku druhé půle, kdy jsme utekli ve skóre.

A především jste měli Tomáše Nejdla, který hrál opravdu skvěle.

Určitě. Padalo mu to tam, byl rozdílovým hráčem. Už v několikátém zápase, na to teď spoléháme. Většinou jde do utkání až v jejich průběhu, ale na tohle jsme se domluvili, že půjde od začátku. Je mladý, musí odtáhnout celý zápas.

Máte zkušenosti z extraligy v dresu Třeboně. Měl podle vás tenhle duel extraligové parametry?

Atmosférou určitě. Možná to i předčilo, i když samozřejmě je také důležité, jaké týmy a o co v nejvyšší soutěži hrají. Když si vezmu, co jsme na konci mého působení v Třeboni hráli… To ve Strakonicích jsou stokrát lepší zápasy. Když se daří, lidé chodí, a i hráči se víc snaží. A když vidíme, že za námi fanoušci cestují, vidíme je v hledišti a povzbuzují, hraje se jako doma.

Co byste jako kapitán řekl o tomhle manšaftu?

Jednoduše – parta, která to vzala do svých rukou. Moc se nám nevěřilo, před sezonou se mluvilo hlavně o tom, abychom soutěž udrželi, když sestupují čtyři mužstva. Navíc, jak jsem říkal už několikrát, nám několik hráčů po předchozím ročníku odešlo. Ale tohle všechno nás právě nakoplo.

Navíc nebyl žádný tlak na umístění na špici, že?

Přesně tak. Hráli jsme ve velké pohodě a tuhle sezonu nás to prostě všechny bavilo. Není nikdo, kdo by byl dotčený, že hraje méně. I přesto, že někteří kluci jeli ven a celé utkání odseděli. Třeba Tomáš Chvosta – ten za to má můj velký obdiv. Poslední tři zápasy nehrál, ale odjel s námi a v trénincích je dobrý… Všechno se povedlo a já jsem na tohle mužstvo jako kapitán nesmírně pyšný! Je super, že tahle parta kluků, kteří házenou hrají čistě jen pro radost, něco takového dokázala. Sice nám to trvalo pět let, ale dočkali jsme se.

Loučení s extraligou

18.5. 2018, Listy Strakonicka
Strakoničtí házenkáři se chtějí loučit vítězně, Nové Veselí myslí na deváté místo

Jihočeši se chtějí ideálně vítězstvím rozloučit nejen se soutěží, ale i se svými fanoušky. „Neumím si představit, že by to hráči nějakým způsobem podcenili nebo odevzdali pod dojmem, že o nic nejde. Hrajeme doma, kde každý musel vidět, že jsme nikdy nic neodevzdali,“ řekl trenér Roman Marienka. Také Nové Veselí má o motivaci postaráno. „Chceme obsadit konečné deváté místo. Bude to pro nás tedy důležité utkání. V extralize jsme druhý rok a je pro nás rozdíl skončit na deváté, nebo desáté pozici,“ upřesnil trenér Pavel Hladík. Přijede s kompletním mužstvem, žádné absence nepředpokládá. Domácím bude chybět Tomáš Pek, který si na čtvrtečním tréninku přivodil výron kotníku. „Na lavičce bude, ale že by zasáhl do zápasu, to si nemyslím,“ upřesnil Roman Marienka.

I když se Strakonickým v poslední třetině soutěže vůbec nedařilo a získali v ní pouhý bod, kouč týmu z Vysočiny je rozhodně nechce podcenit. „Strakonice jsou doma hodně nepříjemné, potrápily na svém hřišti řadu soupeřů. A budou se chtít co nejlépe rozloučit se svým publikem, které je skvělé. Zápas bude těžký, ale bude mít náboj,“ prohlásil Pavel Hladík.

Podle něj rozhodne nasazení v utkání. To hráči Nového Veselí neměli v základní části v prvním domácím vzájemném souboji ideální, proto podle kouče prohráli. „Pokud podáme stoprocentní výkon, uspějeme. Náš výkon musí odpovídat síle soupeře. Nemůžeme si myslet, že když Strakonice sestupují, nemají kvalitu. Mají, a na to nesmíme zapomínat,“ zdůraznil Hladík.

Co na to strakonický lodivod? „Hosté budou chtít body získat agresivní, rychlou hrou. Nemají co ztratit, nemusí taktizovat, z jejich strany se bude hrát určitě hodně uvolněně. Pro ně by případná porážka na našem hřišti nebyla žádnou tragédií ani ostudou, o to spíš si myslím, že budou hrát uvolněně. My už se nikam posunout nemůžeme, ale přece jen budeme mít motivaci uspět mnohem větší. Jdeme do toho s tím, že to je náš poslední zápas v extralize a podle toho k tomu přistoupíme. Budeme si to chtít užít,“ uzavřel Roman Marienka.

Házenkáři Strakonic se rozloučili porážkou, doma nestačili na Nové Veselí

19.5. 2018
STRAKONICE – Vítězné rozloučení se jim nepodařilo. Strakoničtí házenkáři v závěrečném utkání play-out extraligy podlehli v sobotu 19. května doma Novému Veselí 26:31 (14:13) a bodové konto tak už nevylepšili. V sezoně nakonec získali celkem 11 bodů. Proti týmu z Vysočiny jim vyšla první půle, kterou těsně vyhráli, ale vstup do druhé nezvládli a ve 36. minutě už byl stav 15:19. Hosté si udržovali pětigólový náskok až do konce, domácím se duel zdramatizovat nepodařilo. Poslední extraligový gól Strakonických vsítil v poslední minutě Schwarz. Jihočeši tak po ročním účinkování v nejvyšší soutěži sestupují, v soutěži skončili poslední.

Konec po 15 letech. Prvoligové Strakonice vyhodily trenéra Marienku

iDnes 1.11. 2018
Jsou třetí. Z pěti zápasů tři vyhráli, jednou remizovali a jednou prohráli. Výsledky na začátku prvoligové sezony špatné nemají. Přesto šéfové strakonických házenkářů odvolali hlavního trenéra Romana Marienku.
„Vedení klubu se tak rozhodlo a já se k tomu vyjadřovat nechci. Nemělo by to smysl. To se přeci děje v každém sportu, to není nic výjimečného,“ uvedl stručně Roman Marienka, teď už bývalý trenér házenkářů Strakonic.

Podle předsedy oddílu Miroslava Vávry stojí za koncem Marienky především dlouhodobá nespokojenost s jeho působením u A-týmu.

„Vyvrcholily dlouhodobé problémy, které jsme si vyříkali interně v rámci klubu, a nebudu je dále rozvádět. Odchod Romana Marienky byl hodně nešťastný, v klubu působil dlouho. Snažili jsme se to vyřešit lepším způsobem, ale nešlo to, nenašli jsme s Romanem společnou řeč. Proto jsme se rozešli tímto způsobem, kdy byl odvolán. Přes to všechno mu chci poděkovat za práci, kterou pro oddíl za dlouhá léta působení v něm odvedl,“ zdůvodňuje Vávra.

Strakonice v aktuální sezoně prohrály v prvním kole s Chodovem 24:35. Od té doby podle Marienky jde ale výkon mužstva nahoru. Po sportovní stránce je podle něj vše v pořádku.

„Určité věci za celé roky mého působení v klubu byly stejné a očekávatelné i nadále, ale teď už nějakým způsobem nevyhovovaly. Nevím, jestli se přímo jedná o osobní problémy s vedením, ale myslím si, že v tom hrály roli tlaky na moji osobu zvenčí klubu. Mrzí mě to hodně,“ doplňuje odvolaný kouč. Ten si teď chce po patnácti letech působení ve strakonickém klubu dát hlavně od házené přestávku. „Dřív, nebo později mi házená bude chybět a já uvidím, jestli budu moci působit v jiném klubu,“ zmiňuje.

Strakonické mužstvo teď převezme Michal Zbíral, který ho vedl s Marienkou od začátku sezony jako asistent. „Michal Zbíral povede tréninky i zápasy. Kvůli licenci B, kterou nemá, zastřeším áčko v tomto směru já,“ vysvětluje předseda oddílu před sobotním kolem, ve kterém Strakonice hostí od 18 hodin Náchod.

Text: M. Vrátný,
Foto: M. Vrátný, J. Kosák