Reprezentantky vyráží do Francie, poměří se s olympijskými vítězkami

Pořádná výzva čeká na úvod kvalifikačního cyklu české házenkářky. V boji o EURO 2022 vyzvou ve Francii domácí výběr, úřadující zlaté medailistky z Tokia a jeden z nejvýraznějších házenkářských týmů posledního desetiletí. Češky ale rozhodně neodlétají do Francie se sklopenými hlavami. Naopak, vědí, že házenkářského obra mohou zaskočit a věří, že ve hře může být i bodový zisk.

Francouzky v létě ovládly olympijský turnaj a na posledním mistrovství Evropy získaly stříbro. „Bude to první vystoupení francouzské reprezentace po olympijských hrách, takže určitě je naplánovaná nějaká oslava zlatých medailí. Z toho týmu, který hrál na olympiádě, je teď v nominaci polovina hráček. Ta sestava není úplně nejsilnější, jakou mohou mít. Některé jejich hvězdy dostaly od trenéra volno,“ poznamenal trenér Jan Bašný, který vede ženský reprezentační tým od roku 2010.

Sám osmapadesátiletý kouč od roku 1990 ve Francii žije a vedl řadu tamních klubů. „Je to vždy takové trošku víc emotivní. O to víc v Besanconu, protože jsem tam dva roky trénoval. Mám tam plno přátel, prožil jsem tam výborné dvě sezony, není to tak dlouho,“ zmínil Bašný.

Právě v Besanconu se Češky proti Francouzkám postaví a Francie hlásila již týdny před utkáním vyprodáno a atmosféra v Besanconu bude podle Bašného vynikající. „To prostředí důvěrně znám, když jsem tam dva roky trénoval. Vyprodaná hala v Besanconu bude dobrým prostředím na zápas. Nevím, jakým způsobem to zapůsobí na naše hráčky. Ale většina hráček je dostatečně zkušená a nebudou s tím mít žádný problém,“ mínil Bašný.

Z aktuálního francouzského výběru Bašný vedl tři hráčky, před zápasem se ale s nimi zatím nijak nehecoval. „Z hráček, které byly na olympiádě, jsem tam trénoval čtyři. Všechny měly teď hrát, ale jedna se zranila. Znám jich samozřejmě víc, ale ty, které jsem opravdu trénoval v Nantes nebo předtím v Besanconu a které figurují v nominaci na zápas proti nám, jsou tři. Žádné špičkování neproběhlo, jedna mi psala, že se uvidíme při zápase. To je tak všechno,“ uvedl Bašný, který aktuálně vede francouzský druholigový Truchtersheim.

Sám za sebe věří, že pro něj skutečnost, že se vrací do „domácí“ haly také nebude mít žádné negativní dopady. „Pro mě osobně je to ve Francii určitě jiný zápas, než kdybychom hráli třeba na Ukrajině nebo v Německu. Ale osobní dojmy jdou stranou, tohle není důležité pro tým. To byste se mohli ptát, jak to na mě bude působit ve Zlíně, když jsem se Zlína. Je to skoro to samé,“ usmál se Bašný.

Karty kvalifikace jsou na papíře rozdány poměrně přísně. Hned po návratu z Francie se Češky postaví proti Chorvatsku, které má z posledního EURA bronz. Skupinu doplňuje Ukrajina, na šampionát projdou ze skupiny jen dva nejlepší týmy.

„Že bychom vyhráli utkání ve Francii, s tím se asi tolik nepočítá. Co se týká kvalifikace, důležitější je zápas s Chorvatskem, musíme to bohužel říct tak, že utkání ve Francii nám poslouží také jako poslední příprava. Naposledy jsme se sešli v dubnu, to je skoro šest měsíců. Francouzky hrály na olympiádě, Chorvatky měly v červnu přípravný dvojzápas. V tomhle jsme trochu v nevýhodě, ale to neznamená, že bychom házeli flintu do žita,“ řekl Bašný.

Program říjnové části kvalifikace EHF EURO 2022:

6.října 2021 ve 21.00 (CET) Francie – Česká republika (Besancon, FRA)

10.října 2021 v 17.10 Česká republika – Chorvatsko (Zlín, hala Datart)

Nominace pro kvalifikační utkání EHF EURO 2022 4. – 10. října 2021:

Brankářky: Petra Kudláčková (JDA Dijon Handball, FRA), Karin Řezáčová (DHC Plzeň), Michaela Malá (DHC Plzeň), Hana Mučková (TJ Sokol Poruba)

Levé spojky: Markéta Jeřábková (Vipers Kristiansand, NOR), Jana Šustková (Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia – DKKA, HUN), Charlotte Cholevová (DHK Baník Most)

Střední spojky: Šárka Frančíková (Frisch auf Frauen Göppingen, GER), Julie Franková (DHC Slavia Praha), Kamila Kordovská (HSG Blomberg Lippe, GER), Veronika Mikulášková (DHK Baník Most), Petra Maňáková (DHK Baník Most)

Pravé spojky: Markéta Hurychová (HBC Saint Amand les Eaux, FRA), Helena Aspridu (Iuventa Michalovce, SVK), Sára Kovářová (Kastamonu Belediyesi Gsk, TUR)

Levá křídla: Veronika Malá (SG BBM Bietigheim, GER), Adéla Stříšková (DHK Baník Most)

Pivotky: Michaela Konečná (Mosonmagyaróvár Kezilabda Club Sportegyesület, HUN), Michaela Holanová (DHK Baník Most), Alena Stellnerová (Sokol Písek)

Pravá křídla: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand, NOR), Dominika Zachová (Thüringer HC, GER)
Zdroj: ČSH