Slovenský mistr Prešov potvrzen. Hranice v extralize házenkářů zůstanou

Krok k větší atraktivitě i konkurenci. Nejvyšší mužskou soutěž čekají od příštího ročníku velké změny, z dosavadních 12 účastníků bude od nové sezóny 14. V soutěži se nově objeví Tatran Prešov a pokračovat budou i Hranice na Moravě. Rozšíření Extraligy již bylo zohledněno v rozlosování nadcházejícího ročníku 2022/23, play off se změny nijak nedotknou.

Organizační změny ve struktuře nejvyšší mužské soutěže přicházejí v návaznosti na oficiální přihlášku, kterou slovenský mistr zaslal a jehož účast schválila Exekutiva. Český svaz házené reagoval rozšířením soutěže na 14 celků, jež bylo zohledněno v rozlosování základní části nového ročníku. V lize tak zůstává i Cement Hranice, který prohrál baráž se Strakonicemi.

„Prešov jednoznačně přinese do nejvyšší soutěže herní kvalitu. České kluby mu nebyly ještě před několika lety schopny konkurovat, nyní věřím, že bude situace jiná,“ říká prezident České házené Ondřej Zdráhala. „Kluby české Extraligy udělaly velký výkonnostní skok, atraktivita soutěže stoupá a přitahuje čím dál více fanoušků. Slovenský gigant, který pravidelně hraje evropské poháry s ambicemi na Ligu mistrů, atraktivitu soutěže jednoznačně zvýší. Věřím, že divák a fanoušek bude spokojen.“

„Známe kvalitu české házené, která šla hodně nahoru, určitě před slovenskou. A daleko před ní. Jsem přesvědčený o tom, že české týmy mají takovou úroveň, že duely budou vyrovnané a pro nás náročné,“ ví trenér nováčka soutěže Radoslav Antl.

Tatran Prešov

Tatran v minulém ročníku slovenské Niké Handball Extraligy dominoval, když ovládl základní část, nadstavbu o 1.-8. místo i následné semifinále a finále, při cestě za triumfem navíc ani jednou neprohrál. V Evropské lize ukončila jeho účinkování hlavní fáze, ve skupině A uhrál čtyři body. První místo brala polská Wisla Płock, kterou vede trenér českého národního týmu Xavier Sabate.

„Nejde jen o souboje se špičkou tabulky, náročné zápasy budeme hrát celou sezonu. V každé soutěži jsou slabší mančafty, ale česká liga má svou sílu. Každý náš – hlavně venkovní – duel bude těžký a je úplně jedno, jestli pojedeme do Lovosic, Kopřivnice nebo Brna. Bude to pro nás nová výzva a budeme muset prokázat kvalitu,“ uvědomuje si prešovský kouč.

Kromě Prešova postoupil mezi elitu také vítěz první ligy a baráže ze Strakonic. V soutěži zůstává rovněž hranický Cement. Formát extraligového play off zvýšení počtu účastníků nikterak nepoznamená. „Tatran bude působit pouze v základní části, po níž bude vyhlášen vítěz. Play off se bude týkat jen českých klubů,“ vysvětluje prezident Ondřej Zdráhala.

Jednání o vstupu Prešova do soutěže nebyla složitá. „Klub nás oslovil s tím, že by rád českou ligu hrál. Rozhodnutí sice padlo již dříve, ale protahovala se jednání o smlouvě. Prešov bude působit v české Extralize a musí dodržovat veškeré legislativní aspekty Českého svazu házené,“ dodává prezident ČSH.

„Vrací se slovensko-česká rivalita. Dlouho jsme byli jeden stát, čekají nás takové staré československé zápasy s Duklou, Plzní, kluby jako Zubří a Karviná jsou také velmi kvalitní… Věřím, že si u nás fanoušci cestu do haly najdou. A věřím, že fanoušci v Česku také budou chtít vidět Prešov a většina hal bude na vzájemné zápasy vyprodaná,“ uzavírá Antl.

Jak vidí účast Prešova medailisté z minulé sezony?

HCB Karviná (Michal Brůna): „Určitě tuto novinku vítám. Tatran Prešov je velmi kvalitní tým a každému tak v ročníku přibydou minimálně dva kvalitní zápasy. Bude super si zahrát s takovým týmem. Profitovat budou hráči, kteří poměří síly s kvalitním soupeřem, i diváci, kteří by měli vidět výbornou házenou. Jsem tedy za toto zpestření příštího ročníku rád.“

Talent Tým Plzeňského kraje: „Účast Prešova v extralize znamená pro české týmy příležitost soutěžní konfrontace s celkem, který svou kvalitou bude zřejmě naši Extraligu převyšovat. Teprve budoucnost ukáže, jaký bude skutečný přínos účasti takového týmu v základní části Extraligy.“

HC ROBE Zubří: „Úroveň Extraligy dlouhodobě stoupá, což, koneckonců, dokazuje i zájem Prešova o účast v ní. Jsme přesvědčeni o tom, že konfrontace se silným Prešovem může vést pouze k dalšímu zatraktivnění soutěže. Mezinárodní utkání jsou důležitou součástí rozvoje dovedností hráčů, takže pro nás určitě pozitivní počin. My i naši diváci se na vzájemné souboje s Prešovem moc těšíme.“

Účastníci Extraligy v sezoně 2022/23:

HCB Karviná, Talent Tým Plzeňského kraje, HC ROBE Zubří, HC Dukla Praha, Lovci Lovosice, TJ Sokol Nové Veselí, SKKP Handball Brno, KH ISMM Kopřivnice, Pepino SKP Frýdek-Místek, HBC Ronal Jičín, TJ Cement Hranice, SHC Maloměřice Brno, TJ ČZ HBC Strakonice 1921, HT Tatran Prešov