Strakonickou házenkářskou rodinu navždy opustil Karel Darebný

Byl střelcem k pohledání, který se snad s míčem v rukách narodil. V dresu Spartaku a později ČZ Strakonice odehrál stovky zápasů a mnohonásobně vícekrát rozvlnil sítě za zády brankářů. Na své následovníky se bohužel od 20. dubna může dívat už jen z házenkářského nebe.

Tyto smutné řádky patří výbornému hráči, trenérovi mládeže i rozhodčímu Karlu Darebnému, který zemřel ve věku 73 let. Jeho velkou sportovní láskou byla naše původní míčová hra – česká házená. Na škvárové ploše na Sídlišti začínal už jako žáček, nejraději vzpomínal na skvělou dorosteneckou partu. Ta v roce 1963 získala na přeboru republiky v Ostravě stříbrné medaile a o rok později byla v Nýrsku čtvrtá, když ji další stříbro uteklo jen o kousek. Jeho tehdejší spoluhráči si dodnes pamatují, jak na druhém šampionátu rozbrečel brankáře Rokycan: nejdříve mu vymetl všechny rohy a potom ho dorazil gólem mezi nohy.

O šikovném levorukém střelci z jihu Čech dobře věděli v nejlepším armádním celku Dukla Příbram/Jince. Karel Darebný ale odešel z rodinných důvodů na vojnu o rok dříve a I. ligu si nikdy nezahrál. A že na ni měl, což dokazoval na kvalitních turnajích, na něž muži Strakonic – účastníci mistrovských soutěží na Plzeňsku – jezdili.

Když u Otavy přešli z české házené na handbal, Karel stále dával góly, uvolňoval spoluhráče a dřel v obraně. Nová hra mu však k srdci nikdy nepřirostla. Ani tehdy, když k domácím utkáním přibyla mezinárodní, třeba při výjezdech Strakonic k partnerskému klubu z města Zschopau v bývalé NDR. K házené Darebný přivedl také své syny Davida a Filipa i nevlastního syna Jirku. David se stal rovněž letitou oporou Strakonic a byl i na zahraničním angažmá v Portugalsku.

V kronice současného HBC Strakonice 1921 bude Karel „Kodl“ Darebný zapsán výrazným písmem. Za dvacetiletou kariéru nikdy nehájil jiné barvy a za Strakonice vždy bojoval jako lev. Ten poslední boj však nevyhrál…

FRANTIŠEK TŘEŠTÍK

Strakoničtí muži vyhráli v roce 1972 prestižní turnaj O pohár městské rady Zschopau, který se hrál v rámci oslav státního svátku NDR. Výrazný podíl na úspěchu měl nejlepší střelec Karel Darebný, sedící na snímku zcela vpravo. Vlevo stojí Jiří Mašek, Jaroslav Zahradník, Bohumil Petrášek, František Třeštík, Josef Nejdl a Jiří Darebný. V prostřední řadě jsou Alois Brandejs, trenér Václav Piloušek (s trofejí) a Antonín Straka. Vlevo dole je Jan Moravec.