Úspěšný trenér Bašný byl odvolán od ženské házenkářské reprezentace

Česká házená se nečekaně vzdala služeb Jana Bašného, jeho působení u ženské reprezentace ukončila. Devětapadesátiletý zkušený kouč u národního celku působil od roku 2010 a výběr se pod jeho vedením zúčastnil čtyř evropských a tří světových šampionátů. O Bašného nástupci zatím není rozhodnuto.

Bašný v roce 2017 došel s reprezentací až do čtvrtfinále mistrovství světa a osmým místem se postaral o nejlepší výsledek národního celku v samostatné historii. Na loňském šampionátu ale obsadily Češky až 19. příčku a na jaře se jim nepovedlo postoupit na listopadové Euro.

„Pan Bašný odvedl obrovský kus práce a za 12 let významně pozvedl ženskou házenou v Česku. V poslední době už bylo z týmu bohužel cítit, že stagnuje,“ uvedl v tiskové zprávě svazový prezident Ondřej Zdráhala.

„Taková rozhodnutí se nedělají snadno. Tuto změnu jsme nechtěli dělat v rozběhnuté sezoně, ale věděli jsme, že k tomuto kroku budeme muset přistoupit i s ohledem na nevýrazný herní projev na mistrovství světa a nepostoupení na nadcházející mistrovství Evropy,“ doplnil bývalý kapitán české mužské reprezentace.

Bašný, který vedle národního celku trénoval i na klubové úrovni ve Francii, předloni prodloužil s vedením svazu smlouvu a kontrakt by mu vypršel až v roce 2024.

„Máme tým, který má ve svém středu zkušené a velmi úspěšně hráčky, jako je například Malá, Knedlíková či Jeřábková, a za sebou obrovské talenty jako třeba Cholevová nebo Kuxová. Proto míříme vysoko. Chceme se umisťovat mezi šesti nejlepšími týmy Evropy a chceme na olympiádu 2028. Proto jsme byli nuceni udělat tuto změnu před koncem smlouvy i s ohledem na vytváření nové koncepce ženské házené, která by nás měla dostat na vrchol,“ podotkl Zdráhala.

„Klubová scéna a práce s mládeží produkuje velké talenty a je potřeba toho využít. Panu Bašnému patří obrovský dík za práci, kterou u ženského národního týmu odvedl. Věřím, že i nadále budeme schopni spolupracovat, i když nyní již na jiné bázi,“ doplnil Zdráhala.

Kdo místo Bašného reprezentaci povede, zatím není jasné. „O nástupci intenzivně jednáme. Věřím, že fanouškům a také našim reprezentantkám budeme schopni představit nového trenéra v nejbližších týdnech,“ dodal Zdráhala.