Ve finále mistrovství světa házenkářek jsou Francouzky a Norky

Francouzské házenkářky porazily v semifinále mistrovství světa Dánsko těsně 23:22 a po olympijském turnaji v Tokiu mohou ovládnout další letošní vrcholnou akci. O titul se utkají v neděli s evropskými šampionkami Norkami, které zvítězily nad domácími Španělkami 27:21.

Francouzky, které dosud jediný světový titul získaly na předminulém šampionátu v roce 2017 v Německu, vydřely výhru až v koncovce. Dánky si celý zápas udržovaly mírný náskok, první poločas vyhrály 12:10 a ve druhé půli vedly až o čtyři branky. Závěr ale zvládly lépe olympijské vítězky. Pět minut před koncem vyrovnaly na 21:21, vzápětí se poprvé dostaly do vedení a výhru už uhájily.

Norské házenkářky budou útočit na čtvrté zlato z mistrovství světa, které ovládly naposledy před šesti lety. Pokud uspějí, vystřídají Německo na pozici druhé nejúspěšnější země v historii šampionátů. Rekordmanem je Rusko se sedmi tituly.

Seveřanky oplatily španělskému týmu semifinálovou porážku z minulého MS. První poločas skončil nerozhodně 11:11, ale pak už měly navrch jednoznačně norské hráčky. Osmi góly přispěla k postupu Mörková, sedm branek nastřílela Daleová.