„Volného času moc nemám. Každý den jdu rovnou ze školy do haly, kde čekám na trénink a domu se vracím pozdě večer“, říká Nela Nosková

Odchovankyně píseckého Sokola Nela Nosková (r.n. 2004) je další z Jihočešek, která dostane šanci prosadit se v národním výběru dorostenek. Kemp, kterého se dále zúčastní V. Vávrová, S. Schreibmeierová a A. Mazánková (J. Hradec) proběhne od 7. do 9. listopadu v Olomouci. 13. místem na letošním EURU v Černé Hoře si reprezentace do 17 let zajistila účast na MS, které se bude konat v létě příští ho roku.

Ahoj Nelo,
Začneme vskutku „nestandardní“ otázkou. Odkud pocházíš, kde jsi se narodila?
Dobrý den, narodila jsem se v Písku, ale pocházím z obce Kestřany nedaleko Písku, kde také celý život bydlím.
V kolika letech jsi začínala s házenou, kdo tě k ní nasměroval, nebo kdo tě přesvědčil, aby si to zkusila? Zkoušela jsi ještě nějaký jiný sport? I když u dívek je nabídka sportovního vyžití užší než u chlapců.

S házenou jsem začala ve druhé třídě v listopadu, tedy v 8 letech, díky kamarádce ze třídy, která začala již v 6 letech. O házené jsme se často bavily, až jsem se zmínila i doma a rodiče mě přihlásili. Od 4 let jsem dělala také aerobik, který jsem ve třetí třídě ukončila, jelikož se mi závody křížily se zápasy a házená pro mě byla přednější. Také jsem jako malá nakoukla k plavání, na které chodím dosud, ale pouze rekreačně.Od mala jsem i dobrovolným hasičem u nás v Kestřanech, a když jsem měla čas, ráda jsem jezdila na hasičské soutěže. Ještě letos před sezónou jsem místním hasičkám pomohla.

Prošlápnul ti někdo z rodiny cestu k házené, nebo jsi to prostě chtěla zkusit?
Z naší rodiny jsem první, kdo házenou zkusil, ale oba rodiče jsou sportovní typy, takže mě v tom podpořili.
Sokol Písek je v dámské házené líhní šikovných házenkářek (Iveta Luzumová Korešová, Veronika Malá, Kateřina Keclíková Hromádková atd.). Vzpomněla by sis kdo byl tvůj první trenér/ka?
Ano, v Písku vyrostlo hodně dobrých hraček a snad ještě vyroste. Kateřina Hromádková je teď i mou současnou trenérkou v ženách. Mými prvními a zároveň i současnými trenéry jsou Michal Horák a Václav Lid. Jiné trenéry jsem v mládeži nezažila. Úplně ze začátku, když jsem začínala s tréninky, se mi dost věnoval trenér Lid. Možná bych jim touto cestou chtěla poděkovat, že to s námi vydrželi, a téměř celou naši partu dovedli až do staršího dorostu.

Na jakém postu hraješ, cítíš se silnější v útoku, nebo je ti bližší defenzivní práce?
Nejvíce hraju na postu levé spojky, někdy se ale dostanu i na pravou. Jestli mám raději útok nebo obranu? To je těžká otázka, mám však ráda oboje, spíše podle nálady:). Každý chce v útoku přispět gólem a pomoct týmu k výhře, ale obrana je také důležitá, jelikož z obrany útok vychází. 

Nedávno jsi dostala pozvánku na reprezentační sraz dorostenek, který proběhne 7.-9.11. v Olomouci. Je to tvoje první nominace, nebo jsi již okusila atmosféru takových to setkání?
 
Není to moje první nominace. Úplně poprvé jsem na SPEKu byla v roce 2019 ještě jako starší žačka, s holkami, které jsou teď v juniorkách. Poté jsem měla delší pauzu díky zranění a následné operaci. Poté covid a já skoro 2 roky nehrála, jen trénovala. První nominaci po tak dlouhé době jsem dostala teď v září a tento kemp pro mě bude třetím.

Život sportovce je velice bohatý na příjemné okamžiky, ale přirozeně i na ty méně příjemné. Máš nějaký moment (sportovní výsledek, vtipnou historku, kuriozní situaci) spojenou s házenou na který ráda vzpomínáš? O těch nepříjemných se bavit nebudeme.
Ano, zážitků z házené mám opravdu hodně. Třeba když jsme jako žačky musely dojídat vše, co jsme dostaly. Na talíři nesmělo být nic i za cenu slz a my se snažily trenéra obelstít, abychom to jíst nemusely:)Pro náš tým byl snad jedním z nejlepších zážitků poslední turnaj PHC před covidem, kdy jsme se v sestavě osmi hráček probojovaly až do finále starších žaček, které jsme bohužel na shot-outy prohrály.
V 1. lize dorostenek patříš do první desítky nejlepších střelkyň soutěže, v nejvyšší dámské WHIL máš střeleckou premiéru za sebou. V 17 letech skvělá vizitka, zdárně nastartovaná kariéra. Jsi tzv. na očích, máš nějaké indicie o zájmu nějakého klubu, nebo ti již přestupové lano bylo oficiálně hozeno?
Zatím žádný zájem z jiného klubu nepřišel, ale teď jsem v Písku velmi spokojená, jak jste již zmínil, hraji za dorost a často kouknu na hřiště i v ženách.

Každý mladý sportovec v jakémkoliv sportu má svůj sportovní idol. Máš ty někoho, kdo se ti zamlouvá ať již svým projevem nebo jednoduše je ti sympatický? Nemusí to nutně být žena a házená také není podmínkou.
Je hodně dobrých sportovců, kteří dosáhli vysokých cílů. Nedá se říct, že bych měla určitý idol. Je spoustu dobrých hráčů a každý má něco jiného do sebe.

Co ty a zranění? Vyhýbají se ti, nebo máš nějakou partii těla náchylnou ke zranění? Prevence v podobě strečinku a různých cvičení nejsou žádnou novinkou, ale ruku na srdce, z praxe víme, jak to v oddílech s regenerací chodí.
V roce 2019, v posledním zápase mladšího dorostu, jsem si přetrhla přední křížový vaz v koleni. Doufám, že takové velké zranění mám již odbyto, ale drobná zranění, jako modřiny, naražené či zlomené prsty budou neustále. Házená je tvrdý sport.
Můžeš prozradit co studuješ, máš představu, co bys chtěla v budoucnu dělat? Zůstat u vrcholového sportu nebo existuje něco, čemu by ses chtěla věnovat? 
Studuji třetím rokem Písecké čtyřleté gymnázium. Co bych do budoucna chtěla dělat ještě úplně nevím, ale spíše něco více ke sportu. U házené bych chtěla vydržet, co nejdéle to půjde.

Co tě kromě házené baví, čím se bavíš ve volném čase? Pokud ti házená vůbec něco jiného dovolí.
Volného času moc nemám. Každý den jdu rovnou ze školy do haly, kde čekám na trénink a domu se vracím pozdě večer. Víkendy mám plné zápasů, ale pokud nějaký volný čas mám, trávím ho doma s rodinou.
Co ty a sociální sítě? Kolik komunikačních aplikací máš v mobilu? Nedávný blackout společnosti FB málem přivodil celosvětový (převážně psychický) kolaps (úsměv).
V mobilu mám dost komunikačních aplikací (např: messenger, instagram…), bez kterých se většina lidí v této době neobejde, upřímně ani já ne.

Díky za tvůj čas a ať se ti daří.