Výborná defenziva byla podpořena střeleckým koncertem až ve druhé půli

I. liga mužů

Vítězstvím rozdílem 12 gólů vstoupili do nového ročníku první ligy strakoničtí muži. V sobotu 19. září si před domácím publikem poradili s béčkem Jičína 28:16 (10:8). Rozjezd měli sice pomalejší, ale postupně nabral tým obrátky a ve druhém poločase exceloval. O tom, že dva body zůstanou u Otavy, nebylo pochyb. A fanoušci odcházeli nadšeni předvedenou hrou.

Úvod zápasu Strakonickým vůbec nevyšel a po necelých čtyřech minutách prohrávali už 0:3. Poprvé se prosadili až na konci 8. minuty, kdy skóroval Josef Klačo. Na něj navázali Adam Nejdl, Martin Nový a Ondřej Landsinger, takže stav byl rázem 4:3. V dalším průběhu se hrálo gól za gól, až ve 28. minutě Jihočeši odskočili na rozdíl dvou branek, který udrželi.

Do druhé části vstoupili domácí jako uragán a z poločasového 10:8 bylo rázem 18:8 ve 33. minutě. Skvělá defenziva byla tentokrát podpořena i výbornou hrou v útoku a především přesným zakončením. To předtím domácím chybělo – proměňovat šance, když v cestě jim několikrát stála i branková konstrukce, proto bylo první dějství vyrovnané. K tomu se přidaly i skvělé zákroky brankáře Jindřicha Mráze v první i druhé půli. Jičínští neměli nárok, i když snížili, odpověď byla blesková. V závěru už byl rozdíl stále deset gólů a na dvanáct narostl ještě po dvou trefách Martina Nového.

Strakoničtí prokázali především kvalitní neprostupnou defenzivu, v první i druhé půli inkasovali pouze osmkrát! K tomu se dokázali v útoku prosazovat z nápaditých kombinací i rychlých protiútoků, a to jak z křídel, tak ze středu hřiště. Góly mezi sebe hráči rovnoměrně rozdělili. Do hry se zapojilo všech 16 hráčů ze soupisky včetně obou gólmanů.

Komentář trenéra Michala Zbírala: „Vstup do sezony považuji za vydařený. Šli jsme do utkání s vědomím, že do každého musíme jít na sto procent, protože nevíme, kolik jich za sezonu odehrajeme. Chceme pokaždé vyhrát. Ze začátku nás trápilo neproměňování šancí, ale myslím, že jsme podali koncentrovaný výkon a vydrželi jsme v tom, co jsme měli hrát, až do konce. To se po změně stran projevilo – dobře jsme bránili, z čehož jsme vyráželi do rychlých protiútoků, což vedlo k úspěchu. Defenziva převážila na ofenzivou. Obrana je pro nás základ, z té vycházíme a snažíme se soupeře dostávat pod tlak. Když můžeme dát jednoduché góly, je to voda na náš mlýn, to nám funguje. Ve hře jsou každopádně stále rezervy, kluci si musejí zažít těžké chvíle jako ty, kdy jsme na začátku zápasu prohrávali. Tím si mužstvo musí projít, to ho posiluje. Ale jsme silní natolik, abychom všechny takové chvíle ustáli.“

FAKTA

I. liga mužů – 1. kolo: HBC Strakonice 1921 – HBC Ronal Jičín B 28:16 (10:8). Branky: Wildt 4 (3), Krejčí 4, Kačín 3 (1), A. Nejdl, Nový 3, Říha, Mošovský, Bičiště, Klačo, Zdychynec 2, Landsinger 1 – Hájek 5 (1), Bareš 4, Masák 3, Vraný 2, Matouš, Drbohlav 1. Rozhodčí: Mrázová, Sovová. Vyloučení: 3:1. ŽK: 0:2. Góly ze sedmiček: 4:1. Diváků: 280. Nejlepší hráči utkání: Mráz – Hájek.

Další výsledky: Sokol Vršovice – Vsetín 25:25, Náchod – Dvůr Králové 19:24, Velká Bystřice – Litovel 21:25, Hustopeče – Chodov 24:20, Zlín – Bystřice pod Hostýnem odloženo.

Program 2. kola: Dvůr Králové – Sokol Vršovice, Litovel – Náchod, Bystřice pod Hostýnem – Chodov, Vsetín – Strakonice (neděle 27. září, 13), Jičín B – Hustopeče, Zlín – Velká Bystřice.