Začíná MS v házené. Dánové zaútočí na zlatý hattrick, Češi se jen dívají

Ve středu startuje 28. mistrovství světa házenkářů, které společně v devíti městech hostí Polsko a Švédsko. Největším favoritem je Dánsko, které může jako první v historii získat třetí zlato po sobě. Cestu za obhajobou chtějí Seveřanům překazit olympijští vítězové z Francie, na nejvyšší stupínek si dělají ambice i oba finalisté loňského Eura – Švédové a Španělé. Český tým na světovém šampionátu počtvrté za sebou chybí.

Dánové jsou pro sázkové kanceláře největšími favority, sami ale tuší, že obhajoba posledních dvou prvenství bude ještě těžší. Dvakrát za sebou dokázaly vyhrát mistrovství světa čtyři země, z toho Francie a Rumunsko opakovaně, Seveřané mohou jako první dosáhnout na hattrick.

Dánové budou opět spoléhat na pětatřicetiletého kanonýra Mikkela Hansena. „V kádru máme spoustu hráčů z posledních tří šampionátů, protože se nám velmi dařilo. Máme potřebné zkušenosti a věřím, že to zúročíme. Nemůžeme mít jiné než vítězné ambice, ale na medaile si brousí zuby řada dalších skvělých týmů,“ uvedl dánský trenér Nikolaj Jacobsen.

Po předloňském čtvrtém místě se chtějí vrátit na nejvyšší stupínek Francouzi, kteří jsou se šesti zlaty historicky nejúspěšnější zemí světových šampionátů. Úřadující olympijští vítězové otevřou mistrovství jediným středečním zápasem s domácím Polskem. „První utkání proti domácímu výběru je jedním z nejtěžších možných debutů,“ poznamenal francouzský trenér Guillaume Gille.

Vedle loňských finalistů Eura, vítězného Švédska a poraženého Španělska, myslí vysoko i stříbrní medailisté ze světových šampionátů v letech 2017 a 2019 Norové. „Chceme být týmem, který bude bojovat o medaile na každém světovém šampionátu, a sníme o zlatu,“ uvedl norský trenér Jonas Wille, který převzal mužstvo po Christianu Bergem.

Podle španělského trenéra české reprezentace Xaviera Sabatého mohou kartami v bojích o medaile zamíchat i Egypťané, kteří na poslední olympiádě překvapivě skončili čtvrtí. Úřadující africký šampion v přípravě porazil český celek 33:30.

Účastníky mistrovství rozzlobily nečekaně přísné koronavirové podmínky během turnaje. Na rozdíl od jiných sportů musejí házenkáři podstoupit PCR odběr při příjezdu na šampionát a poté se otestovat ještě před jednotlivými koly, nakaženému navíc hrozí pětidenní karanténa.

„Pravidla turnaje jsou přísnější než stávající zákony jednotlivých zemí a to vůbec nemluvím o jiných sportech. Koronavirus již není považován za kritickou nemoc ani u nás doma, ani ve Švédsku, navíc se cítím zdráv,“ řekla dánská hvězda Mads Mensah Larsen, který měl pozitivní test.

Světového šampionátu se podruhé za sebou zúčastní 32 zemí, které jsou v základní fázi rozděleny do osmi čtyřčlenných skupin. Finále se odehraje 29. ledna ve Stockholmu. Český celek se naposledy představil na mistrovství světa v roce 2015 v Kataru, předloni na poslední chvíli odřekl start kvůli koronavirové epidemii v mužstvu.