Zrodila se nová hvězda: Švédsko spoléhá na Johanssona, že mu na šampionátu Polsko/Švédsko 2023 přinese zlatou medaili

Od zisku stříbrné medaile na mistrovství světa mužů v roce 2001 začalo Švédsko turnaj pěti výhrami v řadě pouze jednou, a to na turnaji Dánsko/Německo 2019, kdy po dvou prohrách vypadlo v základní skupině. Skandinávský tým je skutečně silný, v celkových statistikách útoků je na druhém místě, se 144 vstřelenými góly, což je o jeden méně než Dánsko a zároveň inkasoval nejméně branek, po čtyřech zápasech má shodně 85 gólů s Egyptem.

Jistě, jejich jádro je víceméně stejné jako u týmu, který loni v lednu vyhrál EHF EURO 2022, ale jeden hráč skutečně vyniká skvělým progresem a podává na své cestě vynikající výkony. Jmenuje se Eric Johansson a je nejmladším hráčem ve zkušeném týmu. Ve věku pouhých 22 let se o Johanssonovi vždy mluvilo jako o dalším nejlepším odchovanci švédského mládežnického systému a levá spojka tyto zvěsti v Polsku/Švédsku 2023 skutečně potvrdil. S 20 góly ve čtyřech zápasech je druhým nejlepším střelcem týmu, o pět branek za levým křídlem Hampusem Wanne. K tomu přidal i 12 asistencí, čímž se opět zařadil na druhé místo švédského týmu za Jima Gottfridssona, který jich má na kontě 19.

Johansson, který byl blízko tomu, aby na šampionátu chyběl kvůli zranění, jež utrpěl při tréninku v klubovém týmu THW Kiel na podzim loňského roku, je také pevnou oporou v obraně, k čemuž přispěl dvěma zblokovanými střelami a jedním ziskem míče během 100 minut, které zatím strávil na hřišti. „Vždycky to pro nás měl být výjimečný turnaj, protože hrajeme doma a fanoušci jsou úžasní. Myslím, že mluvím za všechny své spoluhráče, že když se ve Skandinavii v Göteborgu hraje hymna, naskakuje nám husí kůže a všichni jsme motivováni dát do toho všechno,“ říká Johansson. „Zatím se nám na turnaji daří a vyhráli jsme čtyři zápasy v řadě, ale na obzoru jsou těžší výzvy a my nesmíme udělat žádnou chybu. Případná prohra by naše tažení zhatila. Práce je zatím hotová jen napůl a očekáváme, že přijdou těžší zápasy. Proto teď nesmíme polevit v sebeuspokojení. Začátek byl dobrý, ale víme, že to v příštím týdnu nebudeme mít jednoduché,“ dodává Johansson.

S Johanssonem v týmu však mají úřadující mistři Evropy dobrou šanci zpečetit svůj cíl, kterým je určitě cesta na závěrečný víkend do Tele2 Areny ve Stockholmu, kam se očekává, že fanoušci přijdou povzbudit své mužstvo. Johanssonovi hodně pomohl i přestup z norského mistra Elverum Handball do německého THW Kiel, za kterou Johansson nastřílel 28 branek v Machineseeker EHF Champions League a 59 branek ve 13 zápasech německé Bundesligy.“Tento přestup mi pomohl se ještě více zlepšit, protože úroveň zápasů je vyšší a trénink s nejlepšími hráči na světě mi opravdu pomáhá zlepšovat a zdokonalovat své dovednosti,“ říká Johansson.
Zatímco nedostatek zkušeností je jeho mínusem, levá spojka má rozhodně vynikající cit pro hru, protože v Polsku/Švédsku 2023 zatím zářil na obou stranách hřiště. A kdo ví, třeba se Johansson na začátku své kariéry stane mistrem světa i Evropy.