David Zbíral a „jeho“ HCE Plauen

Již pátou sezónu v německém Plauenu (4. liga) započal strakonický odchovanec David Zbíral. O několik postřehů se s námi podělil v krátkém rozhovoru.

Zdravím tě Davide!
Jak jsi se aklimatizoval v novém prostředí ? V klubu máte hodně Čechů, mj. i Honzu Misaře, který ve Strakonicích také působil, takže na výuku němčiny asi velké tlaky nebyly??
Tak aklimatizování proběhlo v pohodě právě kvůli tomu, že v týmu už nějací Češi byli a i proto, že jsem tam šel společně s Misim, tak to bylo jednodušší. Já jsem německy něco uměl, měl jsem ji na škole, takže nějaký základy tam byly a byl jsem se schopen domluvit a při házené rozumět co po mě kdo chce. Teď bych řekl, že s němčinou už problém vůbec nemám a jsem schopný se domluvit bez problémů.

Němci jsou známí svým poměrně propracovaným tréninkovým systémem (ve všech sportech). Jak často trénujete? Byly pro tebe nějaké věci, případně zvyklosti novinkou a dopřává vám klub podmínky pro rehabilitaci?
Asi to všechno záleží na podmínkách a jaký systém je nastavený na jakou soutež. U nás v týmu všichni chodí do práce a trénujeme 3x týdně. Máme tu sponzora kde je fitko, sauna a různý rehabilitace + máme týmového maséra, který chodí na tréninky a stará se o nás a máme možnost k němu chodit i ve volném čase. Jinak nějaké novinky nebo zvyklosti tu nejsou.

Čtvrtá Oberliga asi nebude na full-time, můžeš prozradit co děláš, čím se živíš? 
U nás to nemá nikdo na full-time, všichni pracují, ale jsou v naší lize i týmy, které to tak nemají. Já pracuji v jedné stavební firmě jako konstruktér.

Podle fotek na vašem klubovém webu usuzuji, že hraješ střední spojku. Je to tvoje doména nebo alternuješ i na jiných postech?
Ano, v podstatě jen na středu, občas pravá nebo levá spojka, ale to jen minimálně.

V Plauenu začínáš 5. sezónu, jaké bylo za tu dobu nejlepší umístění klubu a jak se ti daří střelecky? Jsi s osobní statistikou spokojený nebo máš vyšší ambice?
První sezonu jsme hráli v 5. lize a cíl byl postoupit zpět do 4. ligy, to se nám povedlo a pak ty 3 roky ve 4. lize jsme hráli spodek a boje o záchranu. Já nejsem vyloženě nějaký střelec a taky proto mám v týmu spíš jinou úlohu a to je řízení útoku, kombinaci a připravovat šance pro ostatní.

Jaké jsou zápasové návštěvy? Kulisa bývá frenetická nebo je to jako zádušní mše?
Myslím, že máme jednu z těch lepších návštěvností v lize. Záleží samozřejmě na tom, jak se týmu daří a jak hraje. Na normální zápasy chodí okolo 400-450 diváků, ale když hrajeme derby proti druhému týmu z Plauenu, tak to je plná hala, 1200 lidi a atmosféra tomu odpovídá. To je pro nás vždy takový malý svátek. Ale atmosféra při většině zápasů je na dobré úrovni a fanoušci se nás snaží pořádně podporovat.

V posledním kole jste na domácí půdě podlehli o šest branek dosud vedoucímu týmu HSV Blankenburg. Je velký herní rozdíl, řekněme mezi prvním a posledním týmem tabulky? Do jaké německé soutěže by jsi napasoval HBC Strakonice v momentální herní formě?
O 6 branek nakonec bylo trošku nešťastný pro nás. Soupeř hrál v útoku v 7 lidech a my jsme nebyli schopni trefit prázdnou bránu přes celé hřiště, ale celý zápas se tahal tak o 3 branky, až v závěru odskočili na více branek. Liga je dost vyrovnaná a zaváhat může každý s každým. Se Strakonicemi jsme hráli 2 zápasy v přípravě a bylo to 1-1. Takže bych to viděl na úroveň jako jsme my.

Zdraví jako základ sportovního výkonu. Jak jsi na tom zdravotně, vyhýbají se ti vážnější zranění?
Musím říci, že teď jsem na tom zdravotně dobře. Po té dlouhé pauze jaká byla díky Covidu jsem stihl dobře zregenerovat a i fyzicky jsem se na sezó nu dobře připravil. Liga se nám letos rozšířila na 17 týmů, tak doufám, že to bude stačit.

Na závěr našeho povídání se nemůžu nezeptat. Uvažuješ nebo napadne tě někdy že by ses herně vrátil do Strakonic? S bráchou Michalem už to v A-týmu asi nestihneš, ale pod jeho vedením ano.
Kluky sleduji a jsem rád, že se nám podařilo už 2. rok po sobě domluvit společné soustředění v Kynžvartu a potkat se tam. V Německu neplánuji zůstat na pořád a o jiném klubu v ČR než Strakonice jsem ani nepřemýšlel, takže doufám, že si s klukama ve Strakonicích ještě hodím 🙂

Díky za tvůj čas a spiel gut!

Jindra

Foto HC Einheit Plauen

webové stránky klubu