Házenkáři vyhráli na Ukrajině a výrazně se přiblížili postupu na Euro

Čeští házenkáři i bez několika opor udělali důležitý krok k postupu na mistrovství Evropy. Na Ukrajině vyhráli 28:26, když od začátku zápasu vedli a náskok ani jednou nepustili. Šesti góly přispěl k českému vítězství nejlepší střelec duelu Matěj Klíma.

Český tým nastoupil v Záporoží oslaben především na pozicích spojek, kde mu chyběli kapitán Babák, střelec Kašpárek či Patzel se Solákem. Scházel také gólman Mrkva, roli jedničky si tak vzal zpět dvaačtyřicetiletý veterán Galia.

Trtíkův výběr i v nekompletní sestavě začal v Záporoží výborně. Hosté dali první čtyři branky a poprvé inkasovali až zkraje osmé minuty. Češi dobře bránili a po 20 minutách nečekaně vedli už o šest branek. Gólem přes celé hřiště k tomu přispěl Galia.

Ukrajinci, kteří stejně jako Trtíkův výběr dokázali ve skupině remizovat s favorizovaným Ruskem, do pauzy snížili na rozdíl čtyř branek. Vstup do druhé půle hostům nevyšel a domácí tým se rychle přiblížil na 16:17. Galia ale odmítl vyrovnání a hosté si během chvíle vzali zpět pětibrankové vedení poté, co Číp ve 44. minutě zakončil trhák.

Ukrajinci po oddychovém čase zápas ještě znovu zdramatizovali. V závěrečné desetiminutovce čtyřikrát snížili na rozdíl jedné branky, ale český celek vyrovnání nepřipustil. Pár sekund před koncem po povedené kombinaci definitivně rozhodl Piroch. Národní tým navázal na loňské vítězství nad Ukrajinou z evropského šampionátu a soupeře porazil potřetí za sebou.

Kvalifikace o postup na ME 2022
Ukrajina – Česko 26:28 (12:16)
Sestava a branky ČR:
Galia 1, Mizera – Hrstka 5, Bečvář 5, Jurka, Kotrč, Trkovský, Číp 5, Petrovský 1, Klíma 6, Užek, Mubenzem 2, Zeman, Piroch 3, Fulnek, Franc.
Nejvíce branek Ukrajiny: Horiha 5. Rozhodčí: Pavičevič, Raznatovič (oba Č. Hora). Sedmimetrové hody: 3/2 – 5/4. Vyloučení: 6:5. Bez diváků. 18:30 Rusko – Faerské ostrovy