Muži jsou podruhé extraligoví! Zvládli baráž s Hranicemi, hrdinou byl Tomáš Pek

Baráž o extraligu mužů

Jedna velká extáze! Zažili ji všichni, kteří v sobotu 21. května večer byli u toho, když strakoničtí muži vybojovali postup do extraligy. Doma zvládli odvetu baráže s Hranicemi, které porazili 27:25 (18:13), tedy o potřebné minimálně dva góly (venku podlehli 21:22). Ale bylo to drama, ovšem o to sladší byla následná radost. Rozhodující gól vsítil 32 sekund před koncem Tomáš Pek. Ještě ve zbývajících vteřinách hosté zahrozili, ale domácí těsnou výhru udrželi a mohli tak začít slavit.

Jihočeši vstoupili do zápasu plně koncentrovaní a odhodlaní. Začátek měli fantastický, v 8. minutě vedli už 6:1 a po čtvrthodině hry 10:3. Hosté se postupně více dostávali do zápasu, ale ke konci 26. minuty už „padali“ o devět branek (18:9). Jenže v posledních třech a půl minutách úvodního dějství domácí inkasovali čtyři góly a soupeř se tak mohl nadechnout.

Krev do žil mu navíc vliv vydařený začátek druhého poločasu, kdy se znovu prosadil čtyřikrát v řadě a rázem se náskok Strakonických smrskl na pouhý gól. Celkově druhá půle připomínala tu z prvního utkání v Hranicích, kde se týmu od Otavy přestalo dařit střelecky. Jako přes kopírák. Ve 31. minutě byl stav 19:19 a soupeř nešel následně do vedení jen díky domácímu brankáři Jindřichu Mrázovi, který zneškodnil Piwkovi sedmičku. V 52. minutě měli Jihočeši tříbrankový náskok (24:21), ale pět minut nato byl stav znovu srovnaný – 25:25. Také proto, že tentokrát ze sedmičky neuspěl domácí kapitán Martin Mošovský.

Čas ubýhal a hrál pro Hranice. Tři minuty a dvacet sekund před koncem vykřesal pro Strakonice naději Adam Nejdl trefou na 26:25. Jen 38 sekund poté přišel první klíčový moment nervydrásajícího dramatu. Nařízená sedmička, k ní se postavil už jednou něúspěšný Piwko a… Znovu nedal! Jindřich Mráz se opět vyznamenal. Šance pořád žila, jenže i v poslední minutě byl náskok domácích stále jednogólový, což nestačilo. Až přišel druhý klíčový okmažik. V čase 59.28 se do zakončení probil Tomáš Pek a poslal míč do sítě.

Celá hala i strakonická střídačka vybuchly nadšením! Teď už jen ubránit poslední útok soupeře. Najednou se čas z pohledu domácích vleče. Obětavost v obraně nezná mezí, ještě poslední pokus hostů, který však Jindřich Mráz bezpečně likviduje. Je tedy rozhodnuto. Strakonice jsou extraligové. Hráči ze střídačky naběhli na hřiště a houf porazil na zem hrdinu Tomáše Peka. Ten byl na samém dně vítězné, šťastné a oslavující hromady.

To, co v předešlých dvou sezonách překazil covid, se Strakonickým povedlo na třetí pokus. Vyhrát první ligu a uspět v baráži. Předsezonní cíl a sen celé strakonické házenkářské komunity byl dokonán. Tým od Otavy se podruhé v historii objeví mezi elitou. Zaslouženě!

Baráž o extraligu mužů – 2. utkání: HBC JVP Strakonice 1921 – TJ Cement Hranice 27:25 (18:13). Branky: A. Nejdl 6, Mošovský 4 (4), Nový 4, Pek, Bičiště 3, Landsinger, M. Nejdl, Krejčí 2, Masák 1 – Piwko 5 (5), Polášek, Plaček, Lefan 4, Pinkas 2, Padalík 1 (1), Magrla, Urbánski, Brož, Noworyta, Andrš 1. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Vyloučení: 8:5. ŽK: 1:1. Góly ze sedmiček: 4:6. Diváků: 380. Nejlepší hráči utkání: Pek – Brož.