Norky vyřadily úřadující mistryně světa Holanďanky

Norky, které v prvním poločase prohrávaly o šest gólů, dokonaly famózní obrat a vyřadily úřadující mistryně světa Nizozemky vítězstvím 37:34 a obsadily tak první místo ve skupině II hlavního turnaje.

ZÁKLADNÍ SKUPINA II
Nizozemsko – Norsko 34:37 (17:17)

Historicky Nizozemsko v rozhodujících zápasech proti Norsku vždy prohrávalo. Stalo se tak jak ve finále v Dánsku 2015, tak ve finále EHF EURO 2016 a v zápase o bronz na olympijských hrách v Riu 2016.

Ale na 15 minut v závěrečném utkání základní skupiny na šampionátu Nizozemsko čistě zapomnělo na norský komplex a hrálo srdcem, přičemž předvádělo lepší házenou, než jakou předvedlo dokonce i v Japonsku 2019, kdy získalo zlatou medaili.

Začalo to od obrany, kde Tess Westerová frustrovala norské hráčky svými zákroky a pravá spojka Dione Housheerová ukradla dva ze čtyř míčů, které Nizozemky zachytily.

A právě v útoku všechno klaplo, protože norská obrana zůstala ohromena množstvím kreativity a kolektivní hry, které předvedly úřadující mistryně světa. Do 15. minuty Nizozemsko využilo dva neproměněné nájezdy na 3:0 a otevřelo skóre na neuvěřitelný rozdíl 11:5.

Norská brankářská dvojice Silje Solbergová a Katrine Lundeová do 15. minuty nechytla ani jednu střelu, a tak se zdálo, že zlatý holandský sen o vítězství na mistrovství světa žen IHF je o kousek blíže.

Skandinávky si pomalu vzpomněly, že před třemi týdny v přátelském utkání porazily tento tým Nizozemska o 15 branek 36:21, a začaly být v útoku klidnější. Když se Solbergová v posledních 14 minutách prvního poločasu pochlubila šesti zákroky, Nizozemsko začalo pociťovat tlak.

K pokusu o návrat je zapotřebí zkušený, sebevědomý a vyrovnaný tým a Norsko v podstatě všechny tyto vlastnosti splňuje. Když obrana začala Nizozemsko blokovat, následovaly snadné góly v útoku. Šestigólový náskok, kterým se Nizozemsko pyšnilo v 11. minutě, byl proto do poločasu pryč – 17:17. Jako by se nechumelilo!

Norsko však nezapomnělo, co ho k tomuto skóre přivedlo, a navázalo přesně tam, kde skončilo, a odskočilo do vedení 25:21. Během 12 minut vstřelilo osm branek, přičemž na světelné tabuli svítila křídla Malin Auneová a Camilla Herremová a spojka Henny Reistad.

Ve 48. minutě už byla Reistadová na devíti brankách a Herremová na sedmi, přesto se Nizozemsko stále nějak drželo, hlídalo si každou chybu Norska a využívalo toho spoustou přihrávek na pivotku Snelderovou, která za celý zápas vstřelila šest branek.

Oba týmy se přetahovaly o každý bod, ale Nizozemsko nikdy nedokázalo najít síly na vyrovnání. V posledních třech minutách třikrát vstřelilo pouze jednu branku, ale Norsko vždy snadno skórovalo, ať už razantní střelou Emilie Hegh Arntzenové, přes pivotku Maren Aardahlovou nebo něčím, co vytvořila Nora Morková, která zápas zakončila s osmi góly.

Nakonec, když spojka Inger Smitsová v souboji jeden na jednoho se Solbergovou neuspěla a trefila tyč, Norsko zpečetilo vítězství 37:34, díky němuž vyhrálo skupinu a vyřadilo ze soutěže Nizozemsko, které tak zajistilo, že ve Španělsku bude korunován nový mistr světa.

Norsko se ve středu utká ve čtvrtfinále s RHF, zatímco Švédsko hraje s Francií.

Zklamáním je, že Nizozemsko, které v této soutěži prohrálo pouze jednou, vypadlo, přestože ve Španělsku předvedlo nadpozemský výkon v útoku a v šesti zápasech nastřílelo 270 gólů.