Pavel Šniager finančně pomůže klubu. Klukům jako kominík přeju štěstí, říká

Příběh

Brankáře Pavla Šniagera znají příznivci strakonické házené necelé dva roky. K Otavě se dostal v roce 2022 a nastupoval za druholigové béčko mužů. Teď se rozhodl klubu dát něco navíc. V situaci, kdy oddílu město neschválilo příspěvek dva miliony korun na extraligu (to udělal až posléze Jihočeský kraj), nabídl, že finančně vypomůže. Stal se tak novým sponzorem, respektive firma Komtop, s.r.o.

I když je faktem, že už předtím přispíval jistou částkou. Nyní bude vyšší. „Když na společný chat přišla zpráva o tom, že Strakonice zvažují nepřihlásit se do nové extraligové sezony, začal jsem to řešit. Mrzelo by mě, kdyby tady házená skončila. Má tady tradici a kluci si účast mezi elitou vydřeli. Byla by škoda, kdyby vše mělo skončit na penězích. Takže jsem takřka hned věděl, že chci finančně pomoci víc než dosud. Kontaktoval jsem trenéra Michala Zbírala a sešel se s předsedou klubu Mírou Vávrou a domluvili jsme se na větší podpoře,“ popsal Pavel Šniager.

Věří současně, že jím učiněný krok by mohl inspirovat i někoho dalšího. „Jsme sice malá firma, ale chceme podporovat sport a chceme přispět k tomu, aby se v Jihočeském kraji házená hrála na nejvyšší úrovni. Jsou určitě i větší a movitější firmy, které by mohly vrcholový sport také podporovat a přispět tím ke společenskému přesahu sportu jako takového,“ doplnil Pavel Šniager.

I když je ve Strakonicích jen krátce, přirostly mu podle něj k srdci. „Když jsem přišel, přivítal mě Míra Vávra, a to velmi příjemně. Až jsem se jako Třeboňák divil, protože vztahy mezi kluby nebyly vždy ideální. A hned po prvním utkání se Slavií Praha mi psal sekretář Martin Harant, pro mě neznámý člověk, s nímž jsem se hned během tříhodinové konverzace bavili o házené. Díky němu jsem pak začal také dělat brankářské tréninky dorostenkám a byl jsem s nimi i na nějakých zápasech,“ zavzpomínal Pavel Šniager.

Jak se do Strakonic dostal? „Kontaktoval jsem tehdy Karla Petržalu, jak je to s házenou v Třeboni, protože se tam změnilo vedení. Ten mi řekl, že by mi Třeboň nedoporučoval, ale řekl mi, ať kontaktuju Míru Vávru. A po rozhovoru s ním jsem se sem dostal. Začal jsem hned s tréninkem a po měsíci jsem chytal první zápas ve druhé lize,“ přiblížil. „Co se týká lidí a atmosféry – to, jak tady tím lidé žijí – to se jen tak nevidí. Přijetí mančaftu, kluků a vedení je tady obrovsky přátelské. A čeho si cením, že lze i vyjádřit otevřeně svůj názor a nepřijde vniveč,“ zdůraznil.

Paradoxní podle něj je, že víceméně s házenou ve Strakonicích už skončil, protože v klubu nastupují mladí gólmani. „Před necelým měsícem jsem klukům řekl, že si začnu hledat něco nového, aby šanci dostávali tihle mladí kluci,“ vysvětlil Pavel Šniager. Největší úspěch své aktivní házenkářské činnosti zažil právě ve Strakonicích. Naskočil v extraligovém utkání. „Zachytal jsem si v předminulé sezoně proti Kopřivnici, kdy se zranili gólmani Honza Misař a Filip Kaiser. Už za tuto atmosféru to stálo… Byl jsem s klukama také v Novém Veselí a paradoxně jsme oba zápasy vyhráli,“ usmíval se zkušený brankář.

Teď je na startu nový extraligový ročník. Jaké pro něj má Pavel Šniager přání? „Klukům jako kominík přeju co nejvíc štěstí, spoustu minut bez zranění a to, abychom se všichni dočkali toho, že házená ve Strakonicích bude vzkvétat. Dále hodně sponzorů a hodně radosti. To vše bez starostí se sestupem…“

PAVEL ŠNIAGER (*1995)

– s házenou začal ve 12 letech v Třeboni, chytal pod vedením Karla Petržaly a absolvoval kempy s Tomášem Petržalou (dlouholetý brankář Dukly Praha)

– chytal do necelých 19 let, už od 15 let trénoval mládež

– v 19 letech po neshodách v klubu ukončil házenkářskou i trenérskou dráhu

– po osmileté pauze se v roce 2022 dostal do Strakonic, kde následně chytal za B-tým ve II. lize, okusil ale i Chance extraligu

– v sezoně 2023/2024 odchytal 11 zápasů, což bylo dáno také zraněním a pracovními povinnostmi