Pět zajímavostí ze skupinové fáze Ligy mistrů EHF mužů

16 týmů na startu, 14 kol, 106 odehraných zápasů a je to tady – skupinová fáze Ligy mistrů EHF je u konce.

Zatímco Aalborg, Kiel, Kielce a Barça postoupily do čtvrtfinále, osm týmů se utká v play-off, aby určily, kdo se v sezóně 2021/22 připojí k osmi nejlepším týmům Evropy. Ještě předtím se však podíváme na to, co se stalo během skupinové fáze.

Aalborg: žádný zázrak na jedno použití

Někdo by si mohl myslet, že účast dánského týmu ve FINAL4 EHF v minulé sezoně byla dílem štěstí nebo jedné neuvěřitelné sezony. No, někteří se možná budou muset zamyslet znovu, protože Aalborg se opět probojoval do čtvrtfinále. Podařilo se jim to díky prvnímu místu ve skupině A, přičemž cestou porazili jednou Kiel a dvakrát Montpellier – dva bývalé vítěze Ligy mistrů. Pokud budou trenér Stefan Madsen a jeho chlapci takto pokračovat, existuje reálná šance, že je na konci sezony opět uvidíme v Kolíně nad Rýnem.

Žádný tým není neporažený

V minulých sezónách jsme často viděli, že některý tým zakončil skupinovou fázi bez jediné porážky. V roce 2021 se Barça dostala až k titulu, aniž by prohrála jediný zápas. V této sezoně tomu tak nebude, protože Aalborg si připsal už tři porážky, zatímco Kielce, které skončily první ve skupině B, čtyři. Soutěž je od začátku velmi vyrovnaná a je těžké vybrat nějakého favorita. A to se odráží i ve výsledcích, protože téměř každý tým měl možnost porazit každý druhý.

Nejlepší střelci

Obvykle je pořadí nejlepších střelců lovnou zvěří křídel, ale v této sezoně je tomu jinak. Mezi deseti nejlepšími střelci skupinové fáze jsou pouze tři, kteří hrají na křídle: Ivan Cupič, Aleix Gomez a Timur Dibirov. Zatím vede Felix Claar, střední spojka Aalborgu, s 81 vstřelenými góly – o tři více než Dika Mem (Barça) a Raul Nantes Campos (Dinamo Bukurešť). Zatímco nejlepší střelec minulé sezony Valero Rivera hraje tentokrát Evropskou ligu EHF, Mem a Gomez se v roce 2021 rovněž umístili v první pětce. Alex Dujshebaev, který v minulé sezoně skončil jako pátý nejlepší střelec, je nyní mimo první dvacítku.

Tři země se dvěma týmy se kvalifikovaly

Francie, Maďarsko a Německo zaznamenaly postup obou svých týmů ze skupinové fáze, zatímco šest dalších zemí má ve vyřazovací fázi jeden ze svých týmů: Dánsko, Norsko, Severní Makedonie, Španělsko, Polsko a Portugalsko. Všech 12 týmů ve vyřazovací fázi se v minulosti alespoň jednou probojovalo ze skupinové fáze. Kromě HSV Hamburk všichni vítězové Ligy mistrů od sezony 2009/10 postoupili ze skupinové fáze.

Barca a Kiel si zachovávají své zvyky

Z posledních 13sezón Ligy mistrů EHF se Barça dvanáctkrát probojovala alespoň do čtvrtfinále a pouze jednou, v roce 2018, vypadla v poslední šestnáctce. THW Kiel má na kontě ještě působivější bilanci – 21 účastí alespoň ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Od sezony 1995/96 se „zebry“ do této fáze nedostaly pouze v roce 2019, kdy místo toho vyhrály Pohár EHF. Oba kluby si již čtvrtfinále 2021/22 připsaly do svých rekordů, když na konci skupinové fáze získaly přímou vstupenku. Pro srovnání, Kielce se čtvrtfinále zúčastní popáté a pro Aalborg to bude po loňském roce teprve druhá účast.