Přestupová senzace. Vítěz Ligy mistrů Horák mění slavný Kiel za Lovosice

Poprask v české házené. Pod vedením Filipa Jíchy dobyl vousatý obranář Pavel Horák před pár dny s německým Kielem bronz v Lize mistrů, teď jeden z nejslavnějších klubů planety opustil a po letech ohlásil comeback do extraligy. Kývl Lovosicím, z nichž se rázem stává kandidát na titul.

„Cítil jsem, že je nejvyšší čas se vrátit domů. Slíbil jsem to svým dětem, které žijí ve Varnsdorfu a o které bych se rád začal intenzivněji starat,“ prozradil devětatřicetiletý ranař; Varnsdorf stejně jako Lovosice patří do Ústeckého kraje, města dělí osmdesát kilometrů. „Stále ještě mám chuť hrát házenou, Lovosice tak pro mě i s ohledem na geografickou polohu byly nejoptimálnější řešení. Líbí se mi, kam chce klub směřovat, a rád bych tomu také sám napomohl.“

Horák je mistr Česka, Německa a Běloruska, v roce 2020 s Kielem dokonce Ligu mistrů i vyhrál, jen ve finálovém turnaji kvůli covidu chyběl. Několikrát triumfoval v Poháru EHF.

„Na spolupráci s Pavlem se hrozně těším. Hlavní zásluhu na jeho příchodu má osobní vztah s Honzou Landou,“ jmenoval Vojtěch Srba, ředitel Lovců, sportovního šéfa klubu. „Slibujeme si od něj vůdcovskou roli, která nám v loňské sezoně chyběla. A pevně věřím, že nás může posunout i v jiných než herních segmentech a bude pro celý klub přínosem svými bohatými zkušenostmi ve všech směrech.“

Landa se potkal s Horákem v reprezentaci. „Přestup Pavla do Lovosic je velkou událostí nejen pro náš klub, ale i pro celou extraligu. Přece jen celou svoji dospělou kariéru působil jako profesionál převážně v klubech nejvyšší německé bundesligy, tedy nejlepší ligy na světě. Jsem rád, že právě náš klub bude moci těžit z jeho zkušeností, které za svou bohatou kariéru nasbíral. Hory je profesionál ve všech směrech, tedy jak na hřišti, kde vždy odevzdá maximum, tak i mimo hřiště, kdy o házené velmi přemýšlí. Pro kluky bude jeho přítomnost na tréninku velkou školou,“ věří Landa.

„Sám z osobní zkušenosti vím, že umí být velmi přísný jak na sebe, tak i na své spoluhráče. Jsem přesvědčený, že právě tento přístup pomůže všem hráčům k výkonnostnímu růstu,“ předpovídá lovosický sportovní ředitel.

Horák začínal v rodných Dluhonicích u Přerova s národní házenou. S Karvinou pak slavil pět titulů, v Německu vystřídal Ahlen, Göppingen, Füchse Berlín a Erlangen, válel v běloruském Brestu a od sezony 2019/20 byl hráč s parametry 198 cm výšky a 108 kg váhy ve velkoklubu Kielu, kde bývalému reprezentantovi po třech sezonách vypršela smlouva. K lovosickému týmu se připojí až v září. Lovci zahájí sezonu v sobotu 3. září tradičně na zimním stadionu proti vicemistrovi Plzni.