Starší žákyně HBC v Žákovské lize doma získaly šest bodů, celkově skončily sedmé

Žákovská liga starších žákyň

Starší žákyně HBC Strakonice 1921 ukončily v sobotu 11. května své působení v Žákovské lize (turnaj 25 elitních týmů z celé ČR), a to závěrečným domácím turnajem. Ten byl pro nás jakožto šestý tým průběžné tabulky navíc okořeněný přímým soubojem se soupeři na 7. a 8. příčce. Kromě toho byl rozdíl mezi bodovými konty našich sousedů z první desítky tabulky tak těsný, že jakákoliv chyba mohla způsobit pád z průběžného 6. místa až na 11. příčku. Postup o pozice výš byl už i v teoretické rovině nemožný. Proto bylo naším cílem a snem udržet se na 6. příčce tabulky, k tomu jsme ovšem potřebovaly i trochu štěstí v ostatních souběžně hraných turnajích.

Cílem tohoto kola byl zisk minimálně šesti bodů, který byl základním předpokladem pro setrvání na 6. místě tabulky. Pozitivní je, že tento cíl se nakonec podařilo naplnit, i když musíme přiznat, že turnaj se nám herně příliš nevydařil. Bohužel tabulkové předpoklady u ostatních turnajů se ne zcela naplnily, a tak nás nakonec v celkovém pořadí přeskočil tým Zlínu B a odsunul nás na konečnou 7. příčku.

V úvodním utkání jsme narazily na papírově nejslabšího soupeře kola – tým DHK Baník Most. Vstup do zápasu se nám vydařil, a tak jsme ve 14. minutě vedly 11:3. To nám umožnilo prostřídat a nechat odpočinout hráčky základní sestavy. Díky tomu soupeř mírně výsledek zkorigoval. Následoval soupeř nejtěžší, a to jeden z celkových favoritů soutěže – DHC Slavia Praha. Ačkoliv to v úvodním dějství nevypadalo (udržely jsme přívětivé poločasové skóre 7:9), přece jen jsme ze soupeře zvučného jména měly přílišný respekt. To se projevilo zejména ve druhé půli, kdy jsme přestaly stíhat v obranné fázi, v útoku jsme byly dost bezradné, kupily jsme technické chyby a neproměňovaly šance. Nakonec z toho resultoval nepřívětivý výsledek téměř o deset branek.

Poslední dvě utkání byla soubojem s bezprostředními soupeři z tabulky, kde jsme se měly poprat o celkové umístění. Nejprve s týmem Velkého Meziříčí, kde se nám opět povedlo úvodní dějství. Uspokojivý poločasový výsledek (11:5) nás ovšem ukolébal natolik, že jsme na začátku druhého poločasu úplně přestaly hrát. V 8. minutě druhé půle byl stav 12:11 a začala přetahovaná o každou branku. Štěstí jsme na svoji stranu překlopily až dvěma brankami v řadě za sebou v poslední minutě.

O výsledek závěrečného duelu jsme se opravdu velmi obávaly. Jednak ubývaly síly, ale hlavně se intenzivně ozývaly neduhy nashromážděné v průběhu dlouhé a náročné sezony. Soupeř z Ivančic navíc o utkání dříve předvedl své kvality, když až do úplného konce trápil Slavii Praha. Opakoval se scénář utkání, který byl typický pro tento turnaj – začátek se nám opět povedl, a tak jsme ve 12. minutě vedly 8:4. Soupeřky navíc vypadaly velmi bezradně a utahaně.

Místo toho, abychom ivančické hráčky dorazily, přestaly jsme běhat a brzy jsme se nechaly nejen dohnat, ale i výrazně předehnat (6. minuta druhé půle – 12:16 v náš neprospěch). Situace vypadala dost beznadějně. Poté ovšem zejména trojice Uhlíková, Nepodalová a Moravcová zavelela k závěrečnému vzepětí a opět se nám soupeřky, kterým zřejmě došly síly, povedlo dotáhnout a předběhnout o dvě branky. V závěrečném boji sice Ivančice dokázaly zkorigovat, ale v takticky zvládnutém konci jsme si už vítězství nenechaly vzít.

Ačkoliv to od nás nebyl zrovna povedený turnaj a některé pasáže nebyly ani příliš divácky atraktivní, což v domácím prostředí mrzí ještě více, je potřeba opět vyzdvihnout bojovnost a obrovský charakter týmu. I v momentech, kdy to s námi opravdu nevypadalo dobře, to děvčata nevzdala a poprala se o body. Hráčky základní sestavy se již po dlouhé sezoně potýkaly s řadou zranění a bolestí, které v tomto náročném turnaji musely překonat. Takže to byl dost často i boj s vlastní vůlí a značná dávka sebezapření.

Žákovská liga 2023/2024 je u konce. Starší žákyně HBC Strakonice 1921 se s celkovým počtem 33 bodů umístily v konečné tabulce na 7. příčce hned za mohykány hrající nejvyšší republikové soutěže v ženských i dorosteneckých kategoriích (např. DHC Plzeň, DHC Slavia Praha, Písek či Zlín). Pro tým, který byl ještě před rokem naprosto bez jakýchkoliv herních úspěchů, ambicí a sebevědomí, je to jistě úžasný výsledek! V úvodu Žákovské ligy bylo umístění do 10. místa v tabulce naším tajným snem, v průběhu soutěže začínal tento cíl získávat konkrétní rozměr a na samém závěru je z toho umístění mezi republikovou házenkářskou elitou! Za tento rok děvčata udělala obrovský kus práce a pokrok, jak herní, tak i mentální. Postupně získala herní zkušenosti i sebevědomí, které mohou být základem pro jejich další sportovní i osobní rozvoj!

Pro nás, trenérské duo, to byla neopakovatelná sezona, za kterou vám holky velmi děkujeme! Ať vás házená i nadále baví tak, jak to aktuálně předvádíte!

Eva Krausová, Šárka Němcová
trenérky družstva starších žákyň HBC Strakonice 1921

DHK Baník Most – HBC Strakonice 1921 14:19 (6:13), branky: Moravcová 4, Hejtmánková 3, Uhlíková, Hokrová, Němcová, Nepodalová 2, Kálalová 1 (1), Vršecká, Kostková, Samcová 1.

HBC Strakonice 1921 – DHC Slavia Praha 13:22 (7:9), branky: Hejtmánková 4 (3), Nepodalová 3 (2), Moravcová 2, Vršecká, Hokrová, Kálalová, Samcová 1.

HBC Strakonice 1921 – TJ Sokol Velké Meziříčí 22:19 (11:5), branky: Nepodalová 8, Hejtmánková 3 (2), Moravcová, Němcová 3, A. Remešová 2, Fingerová 1 (1), Kálalová, Samcová 1.

HK Ivančice – HBC Strakonice 1921 22:23 (10:9), branky: Moravcová 7, Nepodalová 6, Hokrová 4 (1), Vršecká, Uhlíková 2, Hejtmánková, A. Remešová 1.