To byly nervy. Házenkářky v přímém souboji o postup udolaly Slovensko

České házenkářky zvítězily v závěrečném utkání základní skupiny mistrovství světa ve Španělsku nad Slovenskem 24:23 a prošly do další fáze turnaje. Nervózní souboj o postup s bývalým federálním partnerem až v závěrečné desetiminutovce, několika zákroky k tomu přispěla i brankářka Petra Kudláčková. Dojde na spojení skupin E a F, soupeři budou Dánsko, Jižní Korea a Kongo. Výsledky odehraných vzájemných zápasů s Německem a Maďarskem se počítají i nadále, z šestičlenné skupiny postupují dva celky.

České házenkářky postupují na MS do osmifinále a zahrají si proti Dánsku, Jižní Korei a Kongu. Proti Slovensku prohrávaly 7:12, ale dokázaly otočit na poločasových 15:14. Navíc v poslední minutě úvodního dějství přišlo Slovensko o Bujnochovou, která na pozici poslední bránící hráčky podkopla Knedlíkovou a dostala přímou červenou kartu.

Ve druhém poločase táhla Slovenky Lanczová a exmostecká Szarková na spojce a Slovensku skvěle vycházela souhra s pivotkou Trúnkovou. Začala velká přetahovaná o každý gól, načež turečtí rozhodčí udělili druhou přímou červenou kartu v zápase. Holanová vystoupila a zásahem do obličeje Lanczové oslabila český tým. Na pivotu ji tak nahradila Andrýsková.

Rozhodujícím faktorem zápasu bylo zřejmě několik neproměněných vyložených slovenských příležitostí, respektive výborný výkon Petry Kudláčkové. Ta jenom navázala na své představení na loňském ME. Pro výsledek duelu bylo také důležité, že na konci to vzala dvakrát na sebe Markéta Jeřábková a Češky tak nakonec nemusí mrzet, že Zachová s Knedlíkovou selhaly při samostatném úniku proti Viktorii Oguntoyeové, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou zápasu. Tak či onak – Češky jsou mezi šestnácti nejlepšími. Slovenky čeká Prezidentský pohár.

Česko – Slovensko 24:23 (15:14)
Nejvíce branek: Zachová 4/3, Jeřábková 4, Kordovská 3 – Barbora Lanczová 5, Szarková 4, Štefaníková 4. Rozhodčí: Erdogan (TUR), Ozdeniz (TUR). Sedmimetrové hody: 3/3 – 3/2. Vyloučení: 3:2. ČK: Holanová – Bujnochová.